Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај о раду Инспекције рада за вријеме туристичке сезоне од 15. 06. - 15. 09. 2010.

Објављено: 09.09.2010. 21:20 Аутор: Министарство рада и социјалног старања
  Извјештај о раду Инспекције рада за 
                             вријеме туристичке сезоне од 15. 06. - 15. 09. 2010. године 

Министарство рада и социјалног старања реализовало је План активности за љетњу туристичку сезону у шест приморских општина.

План је предвиђао активности које су спроведене ради спречавања рада на црно, са посебним акцентом на запошљавање странаца и безбједан рад запослених.

Обављање послова инспекцијског надзора док је трајала туристичка сезона био је посебан изазов за инспекторе због чињенице да је требало квалитетно надзирати, поред 24.000 субјеката надзора који су имали трајна одобрења за рад и додатно око 7.000 субјеката надзора који су дјелатност обављали само у љетњим мјесецима на територији шест приморских општина.

План активности за љетњу туристичку сезону 2010. године је предвиђао појачан надзор инспекције рада које је било неопходно спровести како би се оствариле законом прописане мјере, а у циљу ефикасније контроле субјеката, правних и физичких лица, посебно у дијелу спровођења мјера да:

- запослени остваре право на законит радни однос ,
- запослени редовно примају зараду и регрес,
- запосленим обезбједи заштита на раду од механичких повреда од стране средстава рада која користе при раду,
- се спроведе обука и оспособљавање запослених за безбједан рад,
- се обезбиједе специјалистичка љекарска увјерења запослених на радним мјестима са повећаним ризиком (ризици од пада са висине, ...),
- послодавац донесе акт о процјени ризика и изврши контролу услова радне средине

Док је трајала туристичка сезона инспектори рада и инспектори рада за област заштите на раду из континенталног дијела Црне Горе, вршили су појачани надзор на територији приморских општина, заједно са колегама који су иначе распоређени у приморским општинама, јер је познато да се број субјеката надзора у овим општинама повећава значајно, а то је изискивало и повећан број инспектора који су вршили надзор.

Дакле, инспектори рада Министарства рада и социјалног старања су прије свега, док је трајала туристичка сезона били обавезни да раде у двије смјене, како би надзором обухватили што већи број субјеката, а самим тим и радно ангажованих запослених.

Резултати рада инспекције рада у пероду од 15. јуна до 01. септембра ове године показали су да је присуство инспекције рада на приморју било неопходно како би се заштитила законом утврђена права запослених.

Наиме током овог периода извршен је надзор код 4.311 субјеката и утврђено 3.433 неправилности, а посебно је био изражен рад великог броја странаца који су незаконито ангажовани. Да би послодавац у Црној Гори запослио странца потребно је да претходно прибави радну и боравишну дозволу.

У циљу сузбијања незаконитог рада или рада на црно испектори рада су дужни да, када утврде ову појаву, односно ако утврде да је послодавац ангажовао запосленог а да претходно са њим није закључио уговор о раду и није га пријавио на обавезне видове социјалног осигурања, без обзира да ли се ради о странцу или домаћем запосленом, субјекту надзора привремено забране рад до отлклањања неправилности, односно до регулисања радно правног статуса запослених. Поред случајева рада на црно забрану рада су дужни изрећи инспектори рада за област заштите на раду када надзором утврде да је угрожено здравље и живот запослених, или када послодавац не поступи по рјешењу овог инспектора.

У овом периоду због наведених неправилности изречена је 131 привремена мјера забране рада од стране инспекције рада. Већ је констатовано да је надзором инспекције рада утврђено 3.433 неправилности, због којих је изречено 1.546 мандантних казни у укупном износу 255.090,00 €, а са 1.420 указивања је субјектима надзора наложено отклањање неправилности, док су за неизвршена указивања донесена 284 рјешења и извршење истих је у току.

Сарадња запослених, који су сматрали да су им повријеђена права по основу рада, са инспекцијом рада у последње вријеме све више долази до изражаја, на начин да је све више иницијатива којима се запослени обраћају инспекцији рада, па је у овом периоду поднијето 97 иницијатива.

У овом периоду највећи број повреда одредаба закона односило се на непоштовање Закона о запошљавању и раду странаца, а затечено је више од 729 страних држављана у нелегалном радном односу.

Одлукама приморских општина предвиђена је забрана градње од 15 јуна текуће године, а стање на терену је било другачије и градилишта су и даље постојала, па је било и повређивања запослених. Инспектори рада су стално вршили појачан надзор на градилиштима, како би се зауставило повријеђивање запослених и њихово запошљавање довело у легалне оквире.

Сваке године ова инспекција, кроз стратегију рада, омогућава да се овај посао квалитетно одради и резултати рада буду видљиви одмах, а прије свега, преко броја новопријављених запослених на обавезно социјално осигурање, као и износа уплаћених доприноса за обавезно социјално осигурање и смањење стопе незапослености, побољшање услова рада запослених, смањење броја повреда на раду и смањење евентуалне појаве рада на црно.

Битно је истаћи да су, поред појачаног надзора на територији приморских општина, вршене и појачане активности ове инспекције и у туристичким дестинацијама на сјеверу Црне Горе.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?