- Влада Црне Горе
Говор шефа Делегације ЕУ у Црној Гори, амбасадора ...
Говор шефа Делегације ЕУ у Црној Гори, амбасадора Леополда Маурера на церемонији почетка кампање ‘’Говоримо о могућностима’’
Основна школа ’’Павле Ровински’’, Подгорица
10.септембар, 2010.
Ваше екселенције, премијеру Мило Ђукановићу, гђа Скинер, директорка Папић, даме и господо
Изузетно ми је задовољство да подржим покретање кампање ’’Говоримо о могућностима’’- кампање која подржава потпуно укључивање дјеце са сметњама у развоју у друштво.
Данас сам овдје са премијером Ђукановићем и шефицом УНИЦЕФ-а у Црној Гори како би истакао да свако дијете заслужује да у потпуности развија његов или њен потенцијал. Кључне поруке ове кампање позивају нас да препознамо потенцијал, снагу и способности дјеце са сметњама у развоју.
Дискриминација дјеце са сметњама у развоју се не може толерисати. Они имају иста права као сви ми и наша је колективна одговорност - Владе, друштва, као и међународне заједнице - да елиминишемо баријере које стоје на путу њиховог потпуног друштвеног укључивања.
Поштовање људских права је вриједност од суштинске важности у Европској унији. Уговор о ЕУ, у члановима 2. и 19, јасно то дефинише. Истовремено, Уговор о ЕУ забрањује било какву врсту дискриминације по основи сметњи у развоју.
У државама чланицама ЕУ, ови принципи се примјењују кроз неколико ЕУ директива, од којих се свака фокусира на посебне аспекте забране дискриминације.
Ове ће јесени Европска Комисија покренути нову ЕУ Стратегију о сметњама у развоју која покрива период од 2010 - 2014. године, а којом ће се сметње у развоју даље утврдити као питање закона о људским правима.
Мада, и у Европи је тежак приступ редовном школовању дјеце са тешким сметњама у развоју и у појединим случајевима сегрегација остаје и даље проблем. Због тога Европска комисија подржава прелазак са институционалне бриге за дјецу на бригу заједнице.
Поштовање људских права такође је есенцијални дио политике ЕУ проширења у погледу земаља Западног Балкана. Дјечија права, заједно са политиком анти-дискриминације, представљају важан дио политичких критерија за чланство у ЕУ.
За два мјесеца ће Комисија издати Мишљење о апликацији Црне Горе за чланство у ЕУ. Комисија је такође пажљиво размотрила ситуацију на пољу дјечијих права и у контексту Мишљења ми ћемо дати своју оцјену.
Црна Гора је ратификовала Конвенцију Уједињених Нација о правима дјетета. Подржавање високих стандарда утврђеном Конвенцијом мора бити приоритет. Нарочито, Црна Гора мора тежити ка пуном поштовању принципа ’’не-дискриминације’’ и ’’најбољег интереса дјетета’’.
Ми знамо да се постојећи систем заштите дјетета у Црној Гори прилично ослања на институционалну бригу. Дозволите ми да поменем да око 350 црногорских малишана борави у институцијама.Такође, већина дјеце које имају посебне потребе у оквиру образовања су одвојена је од својих вршњака.
Желио бих да напоменем да Црна Гора мора да развија алтернативе институционализације што је прије могуће. Ова дјеца заслужују одговарајуће окружење за свој развој и професионалну бригу.
ЕУ ће помоћи Влади да успостави својеврстан, инклузивни и одрживи систем социјалне помоћи дјеци са унапријеђеним инклузивним образовањем за дјецу са посебним потребама, доприносећи са 3 милиона еура помоћи, у оквиру ИПА програма 2010.
Будући пројекат ће имати 3 компоненте, док ће циљ једне бити инклузивно образовање а друге помагање Владе у реформи социјалне заштите. Што се тиче треће компоненте, ту планирамо да обезбиједимо дотацију УНИЦЕФ-а у износу од 1.3 милиона еура како би се подржала црногорска Влада у адресирању реформе система дјечје заштите.
Користим ову прилику да честитам нашем домаћину, Основној школи ’’Павле Ровински’’, која обавља сјајан посао образујући дјецу са сметњама у развоју путем инклузивног образовања и помажући им да развију свој потенцијал.
На крају, желим да напоменем да су сва дјеца Црне Горе будући европски грађани. Стога, надам се да ће Црна Гора бити водећи примјер другим земљама у региону.
Хвала на пажњи!