- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Други дан "Дана науке и иновација 2023" - Шћепанов...
Други дан "Дана науке и иновација 2023" - Шћепановић: Ово је отјелотворење науке
Други дан једанаестог издања манифестације Дани науке и иновација протекао је у најбољем реду уз прегршт занимљивих и едукативних радионица и предавања.
Велико интересовање је владало за Оxиом Фин Бот Хакатон, који је имао за циљ да демонстрира како наука може модернизовати и поједноставити привредне активности. Догађај је настао из сарадње Одбора за примјену вјештачке интелигенције и других напредних технологија, Асоцијације менаџера Црне Горе са Министарством науке и технолошког развоја, под покровитељством Фиве Групе и Бусинесс Универсал Медиа.
“Мислим да Дани науке представљају једну посебну активност, коју држава сваке године треба да подржава што више, како би то утицало на економију и опште друштвене промјене које су евидентне. У духу тог повезивања науке и бизниса организован је овај Хакатон са циљем да се направи један софтверски бот, који ће помоћи привреди прије свега, а наука ће ту имати једну значајну улогу,” истакао је Дражен Раичковић испред Бусинесс Универсал Медиа.
Министарство науке и технолошког развоја као главни организатори Дана науке и иновација пружили су снажну подршку и овом амбициозном сегмент програма.
“Ово је отјелотворење науке, да видимо како наука и иновације могу помоћи бизнис сектору, Овдје имамо и покровитеље који су осигурали вриједне награде на овом такмичењу. Драго ми је што ће неко млад добити ту награду и што ће му помоћи и даље ради на развоју својих разноврсних идеја које су у крајњој линији у служби развоја нашег друштва и у служби развоја човјечанства,” саопштила је министарка науке и технолошког развоја , Биљана Шћепановић.
Министарка је у мноштву манифестација које су се одржавале другог дана фестивала посјетила и Кутак за иновације у новом крилу шопинг центра Биг Фасхион гдје је представљено неколико фирми које излазе на тржиште и које су присутне у Црној Гори са својим иновативним производима.
“Ту су и колеге с Историјског института Универзитета Црне Горе који представљају једну јако интересантну апликацију Цлио Мап, помоћу које и ми који смо у Црној Гори, али и туристи који посјете нашу државу могу да уче о културно-историјском насљеђу Црне Горе. Тренутно је представљено преко 200 локалитета, што материјалних, што нематеријалних добара представљено, а иде се до тога да 500 таквих црногорских добара представи кроз ову апликацију,” објаснила је Шћепановић.
У кутку за иновације били су присутни и представници организације МЕНСА који су организовали припрему и тестирања за грађане и подјелу ваучера за гратис тестирања.
“МЕНСА има само један услов за чланство, а то је да на стандардизованом ИQ тесту остварите резултат који има само два посто популације, односно ИQ од 130 по Векслеровој скали. МЕНСА организује бројна дружења и догађаје. Прошле године је била домаћин једног од највећих окупљања на свјетском нивоу 2022. године у Будви, а 2026. имамо у плану европско окупљање које ће посјетити од 1.000 до 1.500 људи,” казала је Тијанић Илијана испред организације МЕНСА и позвала све заинтересоване да се опробају на тесту и прикључе овој престижној организацији.
Осим у Подгорици занимљив програм је организован и другим градовима Црне Горе. Тако је у оквиру другог дана фестивала, на подручју Даниловграда у Парку природе “Ријека Зета” за старије основце одржана радионица базирана на примјени основних истраживачких метода у биологији. Биолог др Богић Глигоровић, стручни сарадник на пројекту који је настао, како је казао, у сарадњи Програма за животну средину “Енвиронмент Программе” и Министарства науке и технологије, истакао је значај радионице.
“Дјеца су данас била у прилици да науче нешто више о прикупљању и обради водених екосистема, И што боље упознају са тестирањем апликације за биомониторинг. Упознали су се и са дигиталним алатима за одређивање и праћење стања, и прикупљања података у вези са биоиндикаторским врстама на подручју ријеке Зете”, казао је он и додао да су пројекти грађанске науке и укључивање омладине од изузетног значаја јер су у складу са образовним стратегијама.
И други дан фестивала је испунио мисију да едукује широку популацију широм цијеле Црне Горе, те да укаже на значај који би наука требала да има у нашем друштву и потребу да се у њу улаже током цијеле године. Са том мисијом организатори манифестације најављују трећи дан ове значајне манифестације који ће разноврсним садржајем засигурно пробудити ново интересовање за науку код многобројних посјетилаца.