Богата културна баштина ислама од стране државе Црне Горе биће валоризована

Објављено: 24.06.2024. 06:40 Аутор: Министарство културе и медија

Богата културна баштина ислама веома је важна за очување културног идентитета и историјског насљеђа наше државе, због чега ће бити валоризована и сачувана од стране Црне Горе за будуће генерације - поручили су министарка културе и медија др Тамара Вујовић и реис Исламске заједнице у Црној Гори Рифат Фејзић.

Вујовић је истакла да Исламска заједница у Црној Гори посједује значајну материјалну и нематеријалну културну баштину, укључујући сакралне, профане и фортификационе објекте, изузетно важне за будуће генерације.

“Ова баштина је важна за очување културног идентитета и историјског насљеђа наше земље”, поручила је Вујовић.

Казала је да је Министарство културе и медија кроз Програм заштите за 2023. годину суфинансирало пројекте који се односе на исламску културу у износу од скоро 111 хиљада еура, од чега је директно Исламској заједници додијељено преко 75 хиљада еура.

“За израду пројекта и санацију Реџепагића џамије у Плаву опредијељено је 49 хиљада еура. За конзервацију и израду реплике Курана Хусеин-паше Бољанића Исламској заједници уплаћена је 21 хиљада еура. Средства су опредијељена и за подршку пројекту “ИСО апликација исламски објекти у Црној Гори”, конзервацију и презентацију остатака Хаџи-Данушиног вакуфа, публикацију “Чевро женска даровна марамица на сјеверу ЦГ”, стручну обраду предмета етнографске збирке Завичајног музеја Пљевља”, саопштила је Вујовић.

Реис Фејзић је нагласио важност континуиране сарадње са Министарством културе и медија, истичући да увијек постоји простор за унапређење заједничких активности.

“Сљедеће године навршава се 120 година од признавања ислама у Црној Гори и Исламска заједница разматра могућности обиљежавања овог значајног јубилеја”, казао је Фејзић.

Посебно је наглашена конзервација тепиха из Хусеин-пашине џамије, који датира из XВИ вијека.

“Овај тепих, величине око 110м² и тежак око 400 кг, биће обухваћен Програмом заштите за 2024. годину. Конзервација ће бити представљена уз учешће националних и међународних стручњака. Тепих је 2023. године проглашен културним добром од националног значаја”, истакао је Фејзић.

У циљу адекватне заштите и због велике експертизе коју посједују Министарство културе и медија Црне Горе ће затражити помоћ од турског Министарства културе и туризма.

Састанак је завршен у позитивном духу, уз обострано залагање за очување и промоцију културне баштине Исламске заједнице у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?