Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Борба против свих видова дискриминације жена услов је за демократски напредак друштва

Објављено: 28.11.2022. 12:24 Аутор: Министарство људских и мањинских права
Конверзација о статусу жена у црногорском друштву не може остати само у домену декларативних изјава, већ се, мора прожети кроз сваку пору друштва и кроз практичну примјену. Институције система, медији и култура, као носећи стубови друштва, треба да почивају на премисама разумијевања, подршке и емпатије према свим грађанкама и грађанима.


Свједочимо свакодневним мизогиним иступима  који утичу на динамику кохезије у држави, зато је неопходно да сви заједно радимо на повећању свијести о дискриминаторним праксама које урушавају достојанство жена и дјевојчица.


Недавни сексистички коментари упућени  Њ.Е.  Попи, Рајзинг Рајнке и  Медокс, нису само одраз ниског степена професионалне етике, већ и индикатор актуалног стања у друштву, на чијем напретку морамо континуирано радити— али удруженим снагама и са пуном посвећеношћу.


Институционални механизми подршке и заштите људских права жена треба да јачају степен повјерења између грађанки/грађана и управљачких структура.


Кампања “16 дана активизма против насиља над женама” је период када се фокусирамо на активности које отварају простор за дијељење искустава и мишљења, надасве оних које су доживјеле и/ли свједочиле мизогиним нападима. Нажалост, насиље и дискриминација не припадају домену фантастике, већ су свакодневна реалност за многе жене у Црној Гори и широм свијета.


Подаци говоре да је свака трећа жена у Црној Гори доживјела неки облик насиља током свог живота. Имајући у виду да су у Црној Гори жене већински дио друштва, податак је алармантан.
Црна Гора настоји оснажити и ефективно имплементирати законодавни оквир који ће пружити базу за једнаке могућности без обзира на пол и род.  
 
Закони гарантују једнака права свим грађанима и грађанкама, али често остају у сјенци реалних дешавања. Зато, неопходно је уложити све потребне напоре да се починиоци насиља адеквантно санкционишу, жртве насиља заштите, повјерење у инсистуције јача, у знаку смањења овог негативног феномена. Постоје различити типови насиља, о многима се мало говори и зна, нажалост. Сваки разговор о дискриминацији и насиљу позив је за пружање и поштовање једнаких шанси. За све.


У укупној заштити људских права, борба против свих видова дискриминације над женама и дјевојчицама услов је и за демократски напредак друштва, смањење социо-економских неједнакости и трасирање пута ка одрживом развоју.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?