- Влада Црне Горе
Брига о ОСИ
Брига о ОСИ
У Црној Гори, од укупног броја становника, 11% (68.064) особа има сметње при обављању свакодневних активности због дуготрајне болести, инвалидитета или старости, показали су подаци са Пописа 2011. године. Према подацима, 5% црногорске популације има проблем са кретањем, 2% са видом иако користи наочаре и сочива, а од укупног броја становника 1% становништва има проблем са слухом и поред коришћења слушних апарата. Сметње са памћењем, концетрацијом или за вријеме споразумијевања са другима има 1% становништва, док 4% становништва осјећа тешкоће друге врсте.
Међутим, нема обједињених података о броју лица са инвалидитетом на државном нивоу. Органи и институције, који пружају одређене врсте услуга и сервиса лицима са инвалидитетом, воде евиденције о корисницима својих права и услуга. Такође, током припреме Стратегије за сузбијање сиромаштва и социјалне искључености у Црној Гори, показало се да близу 60% лица са инвалидитетом живи на граници сиромаштва или испод ње, што говори да ова популација спаде у најсиромашније и најмаргинализованије друштвене групе.
Стратешки циљеви у области социјалне заштите у Црној Гори до 2020 - Обезбиједити укључивање лица са инвалидитетом у друштво кроз успостављање савременог и одрживог система социјалне застите, уз унапређење животног стандарда свих лица са инвалидитетом у Црној Гори, уз посвећивање посебне пажње лицима којима је неопходан највећи степен подршке, која због свог здравственог стања и неприступачности разних сервиса услуга нијесу у стању да сами приврјеђују и обезбиједе услове живота примјерене међународним стандардима. Унаприједити квалитет социјалног становања за лица са инвалидитетом. У области пензијско-инвалидског осигурања обезбиједити имплементацију међународних стандарда који се односе на ову област.