- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Бржи, транспарентнији и свеобухватнији CEFTA мех...
Бржи, транспарентнији и свеобухватнији CEFTA механизам за рјешавање спорова
Успјешна економска сарадња и пораст трговине између земаља потписница CEFTA споразума, а затим и њихово прикључење јединственом ЕУ тржишту, захтијевају постојање поузданог механизма за рјешавање спорова. У Подгорици су одржани дводневни преговори о Додатном протоколу 7, чиме је остварен напредак у успостављању ефикаснијег механизма за рјешавање спорова.
Овај механизам подразумијева структурисани процес чији је циљ рјешавање спорова који могу настати између двије или више Страна укључених у трговину. “Да би се спријечио штетан утицај на трговину и укупне односе између CEFTA страна, трговинске баријере морају се превазићи, а спорови рјешавати. Успостављање брзог, транспарентног, прилагодљивог и економичног механизма за рјешавање спорова је циљ континуираних преговора. Такав систем мора бити вођен правилима, независан, непристрасан и у крајњем мора бити у стању да гарантује заштиту и спровођење. Очекује се да ће побољшани механизам за рјешавање спорова значајно допринијети интеграцији унутар CEFTA-е, кроз већу предвидљивост”, изјавио је господин Емир Ђикић, директор CEFTA Секретаријата.
Препознајући значај усвајања ефикасног механизма за рјешавање спорова унутар CEFTA-е, Јована Крунић, в.д.генералне директорице за међународну трговинску и економску сарадњу у Министарству економског развоја и туризма, истакла је да је финализација преговора о Додатном протоколу 7 о рјешавању спорова дефинисана као један од приоритета током предсједавања CEFTA-ом 2023. године и охрабрила је све чланице CEFTA-е да наставе са конструктивним приступом преговорима у циљу затварања преосталих отворених питања и окончања преговора током ове године и током предсједавања Црне Горе CEFTA 2006. Нагласила је да ће функционалан механизам за рјешавање спорова допринијети спречавању и рјешавању трговинских спорова на благовремен и ефикасан начин, смањујући на тај начин неизвјесност и повећавајући предвидљивост за предузећа и инвеститоре. Такође може промовисати поштовање правила и обавеза из споразума, што заузврат подстиче једнаке услове за све стране.
Господин Давид Худсон из Генералног директората за политику сусједства и проширења Европске комисије (DG NEAR) истакао је да “ефикасан механизам за рјешавање спорова даје трговачким друштвима и инвеститорима повјерење приликом упостављања пословања на новим тржиштима. Због тога је рад унутар CEFTA-е на побољшаном механизму за рјешавање спорова толико важан за јачање трговине на Западном Балкану. Остварен је напредак, па се надамо да ће договор бити постигнут до краја године”.
Преговори о ЦЕФТА Додатном протоколу 7, започети су 2020. године, а засновани су на систему Свјетске трговинске организације (СТО) и моделу Европске уније. Механизам укључује консултације или преговоре, посредовање и арбитражу за што брже и једноставније рјешавање спорова између страна. Додатни протокол 7 садржи међу општим одредбама о роковима, трошковима и логистици, дјелове који се односе на поступке медијације, консултације, правила о процедурама за рјешавање спорова, процедуре усаглашености и преглед усклађености, као и Кодекс понашања чланова арбитражног вијец́а.
Преговори о Додатном протоколу 7 подржани су од стране UNCTAD пројекта “Праћење и извјештавање о нецаринским мјерама и подршка имплементацији CEFTA механизма за рјешавање спорова”, који финансира Европска комисија. “Пројекат пружа правну помоћ преговарачима како би кроз договор усвојили модеран и ефикасан механизам. Остале повезане активности ће бити усмјерене на подршку имплементацији Акционог плана 7 након његовог усвајања и подизање свијести међу предузећима. Такође ће подржати напоре у праћењу нецаринских мјера и транспарентности прописа везаних за трговину”, рекао је представник UNCTAD-а.
Садашња правила за рјешавање спорова прописана су CEFTA споразумом. Јачање економске сарадње довело је до увећања трговинских токова и унапријеђених односа између Страна, па се почетни механизам за рјешавање спорова показао неефикасним за нову реалност и захтијевао је озбиљну реформу због ограничене употребе.