- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Одржана седма сједница Одбора за међународне однос...
Одржана седма сједница Одбора за међународне односе и исељенике
Седма сједница Одбора за међународне односе и исељенике одржана је данас, а испред Министарства економског развоја учешће је узела Јелена Јанковић-Костић, в.д. генералне директорице Директората за трговинску сарадњу и економске односе са иностранством.
На састанку је било ријечи о Предлогу закона о потврђивању Додатног протокола 6 о трговини услугама Споразума о измјени и приступању централноевропском споразуму о слободној трговини који има за циљ да развија и шири сарадњу с тенденцијом постизања постепене либерализације и међусобног отварања тржишта услуга, у контексту европских интеграција и узимајући у обзир релевантне одредбе Општег споразума о трговини услугама (ГАТС) Свјетске трговинске организације (СТО) и обавезе које су Стране – чланице СТО преузеле у оквиру ГАТС-а.
Јанковић-Костић је казала да није могуће замислити даљи развој и унапређење трговинске и економске сарадње без успостављеног адекватног правног оквира за приступ тржишту услуга, уклањања постојећих ограничења и поједностављивања административних процедура, посебно ако се узме у обзир да 60-70% БДП-а чине услуге.
Примјена прописа омогућиће црногорским пружаоцима услуга пласман својих услуга на тржишту ЦЕФТА Страна било кроз прекогранично пружање услуга, комерцијално присуство или привремени улазак и боравак физичких лица у пословне сврхе. Такође, рјешења ће утицати на саме потрошаче кроз могућност коришћења услуга у иностранству, односно у ЦЕФТА Странама.
Предлог закона о потврђивању Додатног протокола 6 о трговини услугама Споразума о измјени и приступању централноевропском споразуму о слободној трговини, поред наведеног, утицаће на повећање мобилности висококвалификоване радне снаге кроз дефинисане мјере у погледу уласка и привременог боравка на територији ЦЕФТА Страна кључног особља, приправника високошколаца, продаваца услуга, пружалаца уговорних услуга, независних стручњака и посјетилаца са краткотрајним боравком у пословне сврхе, а представља и правни основ за међусобно признавање квалификација, интра-регулаторну сарадњу и успостављање дијалога у области електронске трговине.
Друга тачка дневног реда односила се на Предлог закона о потврђивању Протокола И Споразума о слободној трговини између Црне Горе и Турске и Протокола ИИИ о трговини услугама Споразума о слободној трговини између Црне Горе и Републике Турске.
Преговори о измјенама и допунама Споразума о слободној трговини између Црне Горе и Републике Турске резултирали су ревидирањем постојећег Протокола И (који се односи на притуп тржишту роба) како би се укључиле додатне концесије за пољопривреду и у том смислу листа је значајно проширена у односу на актуелни Споразум. Додатно, усвојен је и Протокол ИИИ о трговини услугама имајући у виду да услуге нијесу биле обухваћене Споразумом.
“Због све већег значаја трговине услугама, покренута је иницијатива за отварање преговора о либерализацији трговине услугама, у складу са чланом 13 актуелног Споразума. Ово је посебно важно имајући у виду да је структура црногорског извоза све више оријентисана на извоз услуга. Обим услуга расте из године у годину те Црна Гора у овој области константно остварује суфицит, “ казала је Јанковић-Костић и додала да трговина