- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Будите ко-креатор новог Националног акционог плана...
Будите ко-креатор новог Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори
Министарство јавне управе наставља организацију консултативних састанака са заинтересованим странама у циљу дефинисања обавеза за наредни циклус спровођења иницијативе Партнерство за отворену управу (ПОУ) у Црној Гори и креирања новог Националног акционог плана (НАП).
Одржавање консултативних састанака је прилика да се афирмишу нове идеје, предлози области и активности којима ће бити остварен допринос приоритетима и тежњама грађана у односу са доносиоцима одлука, коришћењу моћи нових технологија како би јавна управа била ефикаснија и одговорнија, те које ће допринијети одрживој и инклузивнијој заједници, као и бољој сарадњи између Владе и организација цивилног друштва и пословног сектора.
Уколико желите да будете ко-креатор у процесу консултација и/или имате питања у вези овог поступка можете нам писати путем е-маила: марија.јанковиц@мју.гов.ме
По исказаном интересовању, контактираћемо вас ради заказивања консултативног састанка
У претходном периоду урађено је сљедеће:
-Објављен је Јавни позив за прелиминарне консултације о новом Националном акционом плану, који је био отворен од 26. октобра до 20. новембра 2021. године. О спроведеним консултацијама објављен је Извјештај, а пристигли коментари и предлози прослијеђени су институцијама које су надлежне за њихово рјешавање у циљу заузимања става поводом датих НВО предлога.
-Одржана је онлине дискусија са НВО представницима о учинцима јавне управе у претходном периоду реализације ПОУ иницијативе у дијелу транспарентности реализације циклуса јавних политика, 22. новембра 2021. године. Онлине дискусија је одржана уз подршку организације НДИ.
-Организован је низ састанака са заинтересованим странама у циљу дефинисања обавеза за наредни циклус спровођења иницијативе Партнерство за отворену управу (ПОУ) у Црној Гори и креирања новог Националног акционог плана (НАП). Позив је од 21. децембра 2021. године отворен за све заинтересоване актере.
-Објављен је онлине упитник за грађане како би имали прилику да искажу своје ставове и предлоге.
-Припремљена је Информација о спровођењу иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори- пресјек стања, коју је Влада усвојила на сједници одржаној 3. марта 2022. године.
-Објављен је Јавни позив за консултовање заинтересоване јавности о Оперативном тиму за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори који је отворен од 6. до 27 јуна. 2022. године.
-Одржана је конференција „Црна Гора и Партнерство за отворену управу (ОГП) – Вријеме за акцију“, коју је организовао Национални демократски институт (НДИ), 7. јуна 2022. године.
Календар активности можете погледати овдје
***Календар активности може бити допуњен у дијелу планираних активности.
Процес консултација у изради НАП-а спроведи се у складу са стандардима које је прописао Секретаријат ПОУ-а у односу на:
-дијељење релевантних информација са заинтересованим субјектима,
-креирање простора за дијалог и сарадњу и
-осигурањем заједничког власништва над документом кроз заједничко одлучивање о преузимању претходно усаглашених обавеза.
Приједлози, примједбе и сугестије заинтересованих субјеката биће разматрани са фокусом на идентификовање обавеза и процјени њихове практично-политичке спроводивости у складу са потребама циљних група.
***
Партнерство за отворену управу је добровољна међународна иницијатива, покренута 2011. године, која промовише мултилатералну сарадњу, подржава и помаже развој отворености, транспарентности и одговорности управе кроз отворену сарадњу представника државне управе, првенствено са цивилним друштвом, али и другим сегментима друштва с циљем промоције и повећања транспарентности, борбе против корупције и активног укључивања и оснаживања учешћа грађана и цивилног сектора у креирање јавних политика. Црна Гора се овој иницијативи придружила 13. фебруара 2012. године и као земља учесница потписала Декларацију о отвореној Влади.
Партнерство за отворену управу чине 78 земаља и 76 локалних самоуправа, које представљају више од двије милијарде људи заједно с хиљадама организација цивилног друштва. Заједно су креирали преко 4000 реформи јавних управа, од којих је значајан дио показао велики утицај.
Кључне теме којима се баве чланице иницијативе Партнерство за отворену управу су: антикорупција, креирање политика у сарадњи са потребама грађана, дигитална управа, отворено правосуђе, грађански активизам и ширење грађанског простора, родна равноправност и инклузивност. Циљ је кроз међусекторску сарадњу достићи нове нивое отворености јавне управе.