Чланство у међународним организацијама

Уједињене нације

Црна Гора је 28. јуна 2006. године постала 192. чланица Уједињених нација. Активним учешћем и доприносом раду УН и организација у оквиру система, као и њених специјализованих и повезаних агенција, Црна Гора пружа подршку мисији, циљевима и напорима Уједињених нација, посредством представништава у три главна центра УН - Њујорку, Женеви и Бечу.

Уједињене нације су међународна организација чије су чланице суверене државе. По чланству, надлежностима и циљевима је универзална, а њен главни задатак је промоција међународне сарадње на пољу рјешавања глобалних питања различитог карактера, укључујући, прије свега, очување међународног мира и безбједности, развијање пријатељских односа између земаља, заштиту људских права и основних слобода, промоцију одрживог развоја, хуманитарну и здравствену помоћ, борбу против климатских промјена, уз бројне друге активности.

У ту сврху успостављена је широка мрежа међународних организација које имају статус специјализованих или агенција повезаних са УН. Сједиште Секретаријата УН је у Њујорку, док су поједини дјелови система лоцирани по цијелом свијету - Женеви, Бечу, Риму, Најробију, Хагу, Атини, Токију и Копенхагену. Данас Уједињене нације окупљају 193 земље чланице.

Званичан сајт Уједињених нација: хттпс://www.ун.орг/

ОЕБС

Организација за европску безбједност и сарадњу (OEBS) је најсвеобухватнија регионална безбједносна организација која са својих 57 учесница обухвата цијелу Европу, Евроазију и евро-атлантски регион.

Црна Гора је постала учесница OEBS-а 22. јуна 2006. године, а Хелсиншки завршни акт, оснивачки документ Организације, потписала је 01. септембра 2006. године. Стална мисија Црне Горе при OEBS-у, УН и другим међународним организацијама у Бечу отворена је 17. октобра 2006. године. Црна Гора посвећено и континуирано учествује у активностима из све три OEBS-ове димензије: политичко-војној, економско-еколошкој и људској, као и у раду Парламентарне скупштине OEBS-а. Такође, присуство Мисије ОЕБС-а у Подгорици је од вишеструког значаја за реализацију црногорских стратешких и националних интереса. У оквиру сарадње са OEBS-ом, широким политичко-безбједносним форумом који прелази европске границе, Црна Гора у континуитету веома активно и ефикасно промовише и штити своје спољнополитичке и свеукупне интересе. 

Званични сајт ОЕБС-а: https://www.osce.org  

Савјет Европе

Савјет Европе је најстарија паневропска политичка организација настала 1949. године у Стразбуру, у Републици Француској, са циљем промовисања демократије, заштите и промоције људских права и обезбјеђивања владавине права у државама чланицама.

Све чланице Савјета Европе су потписнице Европске конвенције о људским правима (ECHR), којом се штите људска права и политичке слободе. Црна Гора је Европску конвенцију о људским правима потписала 06. јуна 2006. године. Званично је постала 47. чланица Савјета Европе, 11. маја 2007. године. Стална мисија Црне Горе при Савјету Европе отворена је 01. октобра 2007. године. Највидљивији сегменти сарадње између СЕ и Црне Горе реализују се кроз специјализована тијела, која припремају извјештаје о Црној Гори. Ту свакако треба истаћи Венецијанску комисију као тијело с којом наша држава остварује континуирану сарадњу, и која се перципира као најпознатије и најприсутније тијело СЕ код нас. Редовна комуникација са Канцеларијом СЕ у Подгорици одвија се са циљем реализације бројних пројеката који посебан фокус стављају на владавину права, борбу против корупције, привредног и организованог криминала, промоцију антидискриминације и заштиту права рањивих група.

Званични сајт Савјета Европе: https://www.coe.int

НАТО

Сјеверноатлантски савез (NATO - North Atlantic Treaty Organisation) је највећа међународна војно-политичка организација у свијету, основана 4. априла 1949. године у Вашингтону. Политичка димензија НАТО-а огледа се у промоцији демократских вриједности, консултацијама и сарадњи држава чланица о војно-одбрамбеним питањима у циљу изградње повјерења и спрјечавања конфликата, док је војна компонента НАТО-а заснована на посвећености мирном рјешавању спорова. Уколико дипломатски напори не успију, НАТО има војну моћ за предузимање операција у циљу рјешавања кризних ситуација.

Званични односи Црне Горе и НАТО-а почели су крајем 2006. када је Црној Гори упућен позив да приступи Партнерству за мир, програму билатералне сарадње између партнерских земаља и НАТО-а. Након приступних преговора и периода ратификације Споразума о приступању од стране савезница, Црна Гора је, након предаје инструмента о потврђивању Сјеверноатлантског уговора Стејт дипартменту, 5. јуна 2017. године постала 29. чланица НАТО-а.

У периоду од учлањења до данас, Црна Гора је остала посвећена спровођењу националних политичких приоритета у оквиру НАТО-а и конкретним доприносима свим кључним политикама и областима дјеловања Алијансе.

Званични сајт НАТО-а: https://www.nato.int/

 


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?