Црна Гора јача сарадњу са ЕУ у кризним здравственим ситуацијама

Објављено: 21.03.2025. 11:18 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Током посјете Бриселу министар Шимун разговарао са европском комесарком за приправност и одговор на кризне ситуације

Министар здравља Црне Горе, др Војислав Шимун, током званичне посјете Бриселу, састао се са европском комесарком за приправност и одговор на кризне ситуације, Хадјом Лахбиб. Током састанка разговарано је о кључним темама из области здравства, са посебним фокусом на доступност љекова, јачање здравствених капацитета и даљу сарадњу са Европском унијом.

Комесарка Лахбиб изразила је задовољство досадашњом сарадњом Црне Горе са Европском унијом, кроз механизам цивилне заштите и похвалила је напредак наше земље у области здравства, наглашавујући да ће Европска унија наставити да пружа подршку кроз различите механизме сарадње. Она је истакла да ће, кроз програм несташице критичних љекова (Critical Medicine Shortages), Црној Гори и читавом региону Западног Балкана бити омогућена већа доступност љекова, што представља важан корак ка стабилизацији снабдијевања фармацеутским производима. Нагласила је и да Европска здравствена агенција за приправност и одговор на здравствене кризе (HERA) спроводи студију фармацеутске политике за Западни Балкан, чији ће резултати бити доступни у априлу ове године. Ова студија послужиће као основа за дефинисање конкретних мјера које ће допринијети јачању ланаца снабдијевања љековима, унапређењу сарадње и даљем развоју здравствених система у региону.

Министар Шимун је истакао да Црна Гора, као мало тржиште, често наилази на изазове у набавци љекова, али да је приоритет Министарства здравља да осигура пацијентима најсавременију терапију. Посебно је нагласио да је у септембру 2024. године у Црној Гори први пут примијењена генска терапија, што представља значајан напредак у лијечењу ријетких и тешких обољења.

„Спремни смо да будемо активан дио европске здравствене заједнице и нашим пацијентима омогућимо приступ најсавременијим имунолошким, онколошким и хормонским терапијама“, казао је министар Шимун.

Европска комесарка Хадја Лахбиб позвала је Црну Гору да се као дио програма  EU4Health, укључи у заједничке набавке љекова са државама чланицама Европске уније. Казала је да ће ускоро бити објављени и позиви који се односе на обуке за управљање залихама, кризног одговора, развоја нових третмана и унапређења надзора над заразним болестима. Позвала је министра Шимуна да Црна Гора искористи ове прилике и активно учествује у предстојећим позивима у оквиру овог програма.

Током састанка, министар Шимун упознао је комесарку Лахбиб да је, уз подршку Европске уније, у Црној Гори изграђен Јавно-здравствени оперативни центар за ванредне ситуације, који је, како је истакао, опремљен савременом медицинском опремом, са расположивим људским ресурсима, али и да је за његову пуну функционалност неопходна додатна стручна помоћ ЕУ. Овај центар је од посебне важности и за испуњавање трећег мјерила у оквиру преговарачког поглавља 28 – Заштита потрошача и здравља.

Шимун је поручио да ће Министарство здравља Црне Горе наставити интензивне активности у циљу јачања здравственог система и унапрјеђења доступности квалитетних медицинских услуга за све грађане. У том смислу, како је истакао, експертска подршка Европске уније била од великог значаја, посебно у области менталног здравља, као и за реализацију пројекта који Министарство здравља реализује у сарадњи са Монтефармом, а  односи се на складиштење, дистрибуцију и праћење љекова.

У званичној посјети Бриселу, уз министра Шимуна, боравила је и државна секретарка у Министарству здравља мр Мира Андријашевић Влаховић.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?