Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

МИНИСТАР ЗДРАВЉА У ЖЕНЕВИ РАЗГОВАРАО СА РЕГИОНАЛНОМ ДИРЕКТОРИЦОМ UNICEF-А

Објављено: 03.11.2022. 13:00 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Шћекић-Кан: Заједничким напорима унаприједити имунизацију и рани развој дјеце

Црна Гора и UNICEF имају завидан ниво сарадње у различитим областима, а све имају предзнак позитивног резултата и афирмишу добре односе и партнерство које се у континуитету развија, саопштено је након састанка министра здравља Драгослава Шћекића и регионалне директорице UNICEF-а за Европу и Централну Азију Афшан Кан у Женеви.

Директорица Кан је изразила задовољство сусретом са министром здравља и похвалила интерактивну сарадњу црногорских власти са канцеларијом ове међународне организације у Подгорици.

Саговорници су се сагласили да је пандемија COVID-19 јасно рефлектовала елементе који су кључни за јачање здравствених система широм свијета, укључујући и Црну Гору. Посебан фокус стављен је на тренд пада стопе имунизације дјеце у региону Западног Балкана, што актуелизује потребу јачег фокуса на рутинску вакцинацију.

У погледу  превазилажења овог изазова, директорица Кан указала је на значајно искуство UNICEF-а, посебно када је ријеч о побољшању обухвата имунизације дјеце MMR вакцином, као и пропуштеним дозама редовних вакцина.

Она је честитала министру здравља на лидерској улози Црне Горе по питању подршке унапређењу дојења, поздравила активности на плану развоја породилишта по мјери дјетета, као и активности на успостављању Банке хуманог млијека. Такође, похваљена је иницијатива о савјетовалишту за дојење у оквиру примарне здравствене заштите. Оцијењено је да ова иницијатива додатно добија на тежини у свијетлу све израженијег проблема гојазности код дјеце те да све наведено актуелизује важност промјене понашања и навика у вези са исхраном и дојењем.

Представници UNICEF-а су посебно нагласили значај ECD-а, односно смјерница UNICEF-а за рани развој дјетета, са фокусом на здраву исхрану и побољшање здравља дјетета у раним фазама живота, као и унапређење здравља жена, са акцентом на пренаталну његу, праксе у породилиштима и сл.

У том контексту, директорица Кан подсјетила да је прије двије године било планирано одржавање Конференције о раном развоју дјетета  држава  Западног Балкана на високом нивоу, уз учешће предсједнице Европске Комисије Урсуле вон дер Лајен. Међутим, ова иницијатива није реализована због пандемије COVID-19.

На састанку је постигнута сагласност да је сада прави тренутак да се ова иницијатива актуелизује са предлогом да домаћин Конференције буде Црна Гора, с обзиром на њену конструктивну улогу у региону. 

Министар Шћекић захвалио је директорици Кан и њеном тиму на срдачном  пријему и презентованим активностима, наглашавајући да наведени приоритети UNICEF-а у потпуности кореспондирају са приоритетима Владе Црне Горе. Он је афирмисао одличну сарадњу коју Министарство здравља и остали  владини ресори остварују са Канцеларијом UNICEF-а у Подгорици.

Министар је представнике ове међународне организације извијестио о скором успостављању Националне комисије за имунизацију, којом ће лично предсједавати, а у чијем саставу ће бити и представник UNICEF-а. Он је подсјетио да је на негативан тренд вакцинације , посебно MMR вакцином, утицало више фактора, међу којима пандемијски период , али и значајан негативни ангажман вакциналних лобија и дезинформација на друштвеним мрежама.

Директорку Кан, први човјек црногорског здравства информисао је о анализи која је показала да пад имунизације дјеце ММР вакцином није праћен падом обољења из аутистичног спектра јер су , како је навео, такве гласине такође један од разлога одгађања вакцинације дјеце у периоду који је предвиђен календаром обавезних имунизација.

Упознао је и са планираним успостављањем  Цалл центра за комуникацију са родитељима, с циљем афирмације значаја вакцинације.

Министар Шћекић се током сусрета  осврнуо и на актуелну вакцинацију дјевојчица против хуманог папилома вируса (HPV), што је значајан корак у превенцији малигних болести жена.

Генерално, Шћекић је изразио задовољство што је у сарадњи са UNICEF-ом отворено више праваца сарадње, и изразио увјерење у њихов позитиван резултат.

Представници UNICEF-а честитали су министру Шћекићу на одабраним приоритетима, уз оцјену да они у кратком року могу дати видљиве резултате.

Обострано је изражен интерес за даљу размјену мишљења и наставак сарадње.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?