- Влада Црне Горе
Министарство здравља Влада утрдила Предлог закона о измјенама и допунам...
Влада утрдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о узимању и пресађивању људских органа у сврху лијечења
Проширивање круга сродника који могу бити живи давоци органа, обезбјеђивање сљедљивости и контроле квалитета и безбједности органа, између осталог, основне су измјене и допуне Закона о узимању и пресађивању људских органа у сврху лијечења о узимању и пресађивању људских органа у сврху лијечења, које је данас утврдила Влада.
Предлог овог законског текста Министарство здравља припремило је у циљу додатног усклађивања домаћег законодавства са прописима Европске уније, који се односе на област пресађивања органа, сагласно коментарима Европске комисије. Доношење овог закона је један од услова за испуњавање другог завршног мјерила за затварање Преговарачког поглавља 28 - Заштита потрошаћа и здравља. Усаглашавање са ЕУ директивама се посебно односи на размјену информација којима се обезбјеђују и прате информације о карактеризацији даваоца и органа, сљедљивости и о озбиљним нежељеним догађајима и озбиљним нежељеним реакцијама.
Предлогом овог закона проширен је круг сродника који могу бити живи давоци органа, а то су лица са којим је сродник по крви у правој линији (дијете, родитељ, баба и дјед) и у побочној линији до четвртог степена (брат, сестра, тетка, стриц, ујак и њихова дјеца), као и брачни, односно ванбрачни супружник и партнер у заједници живота лица истог пола.
Такође, први пут се уређује могућност несродничког давања органа живих давалаца, које мора бити засновано на основним начелима давања органа у сврху лијечења: пристанка, односно сагласности даваоца и примаоца; давања у циљу лијечења; некомерцијалног давања, а посебно као доброчино давање, без новчане или друге одговарајуће накнаде, уз слободно изражену вољу. Ради тога, прописано је да о узимању органа од живог даваоца у сврху пресађивања примаоцу са којим се налази у посебним пријатељским, емотивним и сличним односима, о узимању органа одлучује Министарство, на основу мишљења Биоетичког комитета, који образује као стручно савјетодавно тијело које чине истакнути стручњаци из области медицине, медицинске етике, психологије, социјалног старања, права и других области које су од значаја за ове поступке.
Посебна важност придаје се етичком аспекту и доброчиности ових поступака, што је и смисао давања органа ради пресађивања у сврху лијечења и побољшања квалитета живота лица којима је ово једини начин лијечења.