- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Црна Гора четврту годину заредом у кампањи против ...
Црна Гора четврту годину заредом у кампањи против афричке куге свиња (#СтопАСФ)
Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА) заједно са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе и Управом за безбједност хране, ветерину и фитосанитане послове, и ове године пружиће подршку борби против афричке куге свиња (АКС), у оквиру кампање која се реализује широм Европе. Четврту годину заредом, кампања "Стоп афричкој куги свиња“ у 18 европских земаља, укључујуц́и и Црну Гору, подиже свијест о овој веома заразној болести међу фармерима, ловцима и ветеринарима, и подстиче их да предузму мјере како би зауставили њено ширење.
Бернхард Урл, извршни директор Европске агенције за безбједност хране истакао је да је током посљедње деценије, афричка куга свиња имала драматичан утицај на сектор производње свиња у Европи и наставља да угрожава локалну и регионалну економију.
„Напори који се улажу у циљу заустављања и ширење вируса могу имати ефекта, мада генерално стање широм Европе није позитивно и морамо бити на опрезу. Фармери, ловци и ветеринари имају посебно важну улогу у пријављивању сумњивих случајева“, изјавио је Бернхард Урл.
Кампања "Стоп афричкој куги свиња“(#СтопАСФ) подстиче комерцијалне и мање фармере, ветеринаре и ловце да "откривају, спријече и пријављују“ случајеве АКС-а код домаћих и дивљих свиња. Кампања се реализује у партнерству са локалним властима у 18 земаља, а у нашој земљи ту улогу има Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе и Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове.
“У Црној Гори болест афричке куге свиње никада до сада није детектована, али Црна Гора остаје земља високог ризика, нарочито имајућу у виду појаву болести у Србији и Сјеверној Македонији претходних година, те њено дугогодишње присуство у Мађарској, Бугарској, Румунији, Грчкој и другим земљама Европе у којима се незаустављиво шири”, изјавила је Мирјана Лекић, ЕФСА Фоцал Поинт у Црној Гори.
Афричка куга свиња је контагиозна, вирусна болест домаћих и дивљих свиња која се одликује хеморагичном септикемијом и високим процентом леталитета када се први пут презентује на одређеној територији. Ријеч је о вирусу који је веома отпоран и дуго остаје инфективан у спољашњој средини, а инфицира искључиво домаће и дивље свиње. Човјек не може обољети, али с обзиром на дуготрајну и високу отпорност вируса у спољашњој средини и производима од свиња, треба увијек имати на уму да човјек може бити значајан фактор у преносу инфекта и болести, што резултира великим економским губицима у свињарству и пољопривреди једне земље. До сада није направљена ефикасна вакцина, а терапија не постоји, тако да је једини вид борбе са овом болешћу одржавање задовољавајуће биосигурности, набављање животиња из одобрених објеката и безбједног поријекла, а када се болест презентује контролише се убијањем и нешкодљивим уклањањем свих свиња на зараженим фармама и газдинствима.
Током 2022. године, у неким земљама попут Румуније, Пољске и Бугарске је дошло до смањења пријаве случајева болести код домаћих и дивљих свиња. Међутим, АКС је детектована у Италији, Грчкој и Чешкој, а наставља да се шири у Србији, док је појава болести, по први пут, регистрована и у Сјеверној Македонији.
Учите, будите активни и дијелите информације
Посјетите сајт ЕФСА кампање за више информација, и погледајте документе, инфографике, постове на друштвеним мрежама које можете да користите, и друге материјале.
Као агенција Европске уније, ЕФСА подлијеже Уредби (ЕУ) 2018/1725, која има једнаку правну вриједност као Општа уредба о заштити података (ЕУ) 2016/679 (ГДПР) која се примјењује у државама чланицама ЕУ и која је усклађена са ГДПР правилима и принципима о заштити личних података.