Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора суштински да постане еколошка држава, а не само декларативно

Очување и унапређење стања животне средине и рационално коришћење простора, као ненадокнадивих ресурса једног друштва, мисија је Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, поручио је министар Ратко Митровић.

Он је, у оквиру видео кампање „Потписујем“ коју, поводом 100 дана рада реализује Влада, казао да је жеља министарства на чијем је челу да Црна Гора суштински постане еколошка држава, а не само декларативно.

„Зато је у самом називу Министарства примат дат области екологије“, објаснио је Митровић.

За првих 100 дана, како је рекао, рјешавани су горући еколошки проблеми и рађено је на стварању услова за здрав живот грађанки и грађана.

„Тако смо хитним санационим мјерама заштитили да се отпадне воде из таложишта Маљевац Термоелектране Пљевља излију у Везишницу, па даље у Ћехотину, и на тај начин спријечили евентуалну поновну еколошку катастрофу. Спровели смо пројекат хитних привремених мјера, то јесте, постављање напера, како би се спријечила даља ерозија плаже на Ади Бојани“, навео је Митровић.

Аплицирано је пројектом да њемачки експерти ураде базни план и план управљања Соланом којим ће се, како је објаснио, истовремено водити рачуна како да се у потпуности еколошки сачува и оплемени.

„Успјели смо да еколошки сачувамо наше водотоке од изградње проточног типа малих хидроелектрана на више од десет водотока и заустављена је будућа градња и девастација наших ријека.Откључан је процес извоза грита и контаминираног земљишта из Бродоградилишта Бијела. Потписује се 21 уговор за важне пројекте из сектора животне средине који се реализују кроз ИПА пројекте. Испуњавамо обавезе дефинисане Завршним мерилима за Поглавље 27- Животна средина и климатске промјене“, казао је Митровић.

Поручио је да је простор најважнији ресурс државе, а с тим у вези, завршене су све припреме за оснивање државног Завода за просторно планирање и урбанизам.

„Донијели смо 73 рјешења о забрани грађења. Извршене су 283 инспекцијске контроле. Завршена је ИВ фаза пројекта додјеле станова у склопу пројекта „1000+“ и већ је подијељено 189 ваучера приоритетним групама. Ради се на изради Нацрта социјалног становања за период од 2021-2024“, рекао је Митровић.

Истакао је да је обустављена израда и усвајање планова за које је утврђено да су израђени по незаконитој процедури, да имају штетан утицај на животну средину или је њихова израда започета на погрешним методолошким основама.

„Коначно смо ту да паметно газдујемо нашом природом и нашим простором“, поручио је Митровић.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?