Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Очување производње и рјешавање проблема вишкова пољопривредних производа међу приоритетима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде

У фокусу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде су пољопривредни произвођачи и сви њихови проблеми, а приоритети тог ресора су очување производње и рјешавање проблема вишкова пољопривредних производа.

То је поручио министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Александар Стијовић у оквиру видео кампање „Потписујем“, коју поводом 100 дана рада реализује Влада Црне Горе.

Стијовић је истакао да су из тог ресора у претходних 100 дана обавили хиљаде разговора са црногорским грађанима од сјевера до југа, саслушали њихове проблеме и успјели да препознају кључне изазове „које са великом пажњом рјешавамо“.

„Радимо на сређивању стања у шумарском сектору и увођењу реда у коришћењу шумских природних блага Црне Горе. Поред тога радимо на увођењу реда у лову и риболову у нашим шумама и ријекама. У сектору водопривреде фокус нам је обезбјеђивање воде у црногорским селима где је нема као и увођење реда у експлоатацији шљунка из црногорских ријека“, рекао је Стијовић.

Према његовим ријечима, у ресору на чијем је челу, храбро, часно и искрено су кренули у борбу против корупције, злоупотребе службеног положаја и организованог криминала у пољопривреди, шумарству и водопривреди.

„Припремили смо бројне информације за тужилаштво и презентовали случајеве који су уништавали наше најзначајније ресурсе и компаније. Нећемо стати, криминал се не исплати, ниједна криминална активност неће проћи некажњено“, навео је Стијовић.

Оцијенио је да су транспарентност у раду, скидање ознака тајности и јавно објављивање документације постали стандард у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, „јер јавност има право да зна“.

„Објавили смо информације за Абу Даби фонд - пројект АДМАС, у којем постоји сумња на штетно поступање и организовани криминал већег броја високих државних службеника. Указали смо на системско уништавање компаније 13. јул Плантаже и на злоупотребе службеног положаја“, навео је Стијовић.

Поручио је да се боре да очувају Плантаже и запослене те компаније, како би она поново била гигант какав Црна Гора заслужује.

„Заштитили смо државне интересе одузимајући концесију Вектри Јакић и спријечили даље уништавање шумских ресурса“, додао је Стијовић.

Он је рекао да је Министарство обезбиједило никад више средстава и под повољнијим условима за подршку пољопривреди у сарадњи са међународним партнерима за 2021. у износу од 11.3 милиона еура финсијске подршке ЕУ.

„Малим и средњим предузећима ова средства ће бити на располагању за улагања у секторе: прерада млијека; прерада меса; производња вина; прерада воћа и поврћа, прерада ароматичног и љековитог биља; прерада маслина и прерада рибе“, казао је Стијовић.

Истакао је да су омогућили коришћење преосталих средстава ИПАРД из 2017. године која нису била утрошена у износу од 6.5 милиона еура, кроз механизам н+4 , „као једина држава којој је овај механизам одобрен, како би и ова средства била оперативна и у 2021. години и искористили их за реализацију инвестиција у пољопривреди“.

„Дакле, укупно је готово 18 милиона еура доступно пољопривредним произвођачима у 2021. години, а кроз Потписивање секторског споразума који смо упутили Скупштини на усвајање омогућиће се компанијама и регистрованим пољопривредним произвођачима добијање 50 одсто од вриједности прихватљиве инвестиције у почетку креирања инвестиције, у односу на досадашњих 10 одсто, што им омогућава значајно мање задуживање код комерцијалних банака и бржу реализацију планиране инвестиције“, рекао је Стијовић.

Оцијенио је да су креирали иновирани агробуџет, структурно и функционално орјентисан према пољопривредним произвођачима, наводећи да је обавеза Министарства на чијем је челу да сачува сваког произвођача у Црној Гори.

„Радимо на јачању домаћих производа и на њиховој већој заступљености у црногорским маркетима. Успоставићемо базу података домаћих пољопривредних произвођача према типу производа, локацији, количинама, квалитету и структури производа“, казао је Стијовић.

Сматра да сви могу помоћи да имамо квалитетне домаће производе, конкурентне и здраве, истичући да купујемо домаће и да на тај начин помогнемо нашој привреди да се опорави.

„За развој наше пољопривреде, за наше шуме и наше ријеке, за наше грађане, за њих и њима у служби“, поручио је Стијовић.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?