- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Црна Гора треба да убрза реформе и постави амбицио...
Црна Гора треба да убрза реформе и постави амбициозан циљ за испуњавање привремених мјерила у поглављима 23 и 24
Црна Гора сада треба да се фокусира на испуњавање привремених мјерила у поглављима владавине права 23 и 24, што би представљало велику прекретницу у процесу приступања Црне Горе Европској унији, и омогућило земљи да убрза приступни процес и отпочне затварање преосталих преговарачких поглавља, саопштио је шеф Јединице за Црну Гору и Србију у Генералном директорату Европске комисије за сусједство и преговоре о проширењу Мајкл Милер.
На састанку који је организован са циљем сагледавања приступних преговора Црне Горе и дефинисања даљих корака потребних за убрзање процеса европских интеграција, Милер је поздравио посвећеност коју су све надлежне институције исказале да дају приоритет реформским напорима у својим областима у правцу затварања привремених мјерила у поглављима 23 и 24. Нагласио је да Црна Гора треба да искористи нови замах политике проширења ЕУ и спроведе пријеко потребне реформе повезане са ЕУ. У том циљу, навео је Милер, Црна Гора може да рачуна на широку политичку, експертску и финансијску подршку ЕУ, укључујући и кроз значајне инвестиције у оквиру планираног Плана раста ЕУ за Западни Балкан.
“Чињеница да данас на састанку имамо челнике свих релевантних институција у области владавине права говори сама за себе о нашем заједничком опредјелјенју, заједничкој одговорности и снажној свијести о моменту у којем се налазимо”, казала је министарка европских послова, Маида Горчевић.
Она је поручила да је јучерашњи избор седмог судије Уставног суда добар сигнал у овом контексту и, уједно, снажан подстицај нашој земљи на путу ка чланству у ЕУ и додала да ће комплетирање Уставног суда дефинитивно отворити нову перспективу приступних преговора.
“Веома смо свјесни чињенице да тек треба изабрати новог Врховног државног тужиоца, три члана Судског савјета, као и предсједника Врховног суда Црне Горе. Након седмог судије Уставног суда, надамо се да ћемо у кратком року именовати и преостале високе позиције у правосуђу. За тај циљ ће бити потребан конструктиван дијалог у Парламенту и прилично сам увјерена да смо на добром путу да га остваримо”, казала је Горчевић.
Министарка Горчевић је нагласила да се, уз именовања, вриједно ради и на спровођењу свих неопходних активности које воде ка испуњењу преосталих привремених мјерила у поглављима 23 и 24, посебно у областима правосуђа, борбе против корупције и организованог криминала, слободе изражавања и медија.
Подсјетила је и да да су реформе у кластеру владавине права један од предуслова да Црна Гора добије финансијска средства у оквиру Новог плана раста, што представља додатни разлог да се све кључне активности у овој области спроведу у најскорије вријеме.
“Оно што вам данас могу обећати, са позиције министарке европских послова, јесте да ћемо уложити максималне напоре да убрзамо процес европске интеграције. То дугујемо највише грађанима Црне Горе, који су предуго чекали да се овај тренутак деси”, поручила је Горчевић.
Министарство европских послова је на данашњем састанку са високим представницима Европске комисије окупило челнике свих релевантних институција у области владавине права. Састанку су, поред министарке Горчевић, присуствовали и министри правде и унутрашњих послова Андреј Миловић и Данило Шарановић.
У име судске власти на састанку су били в.д. предсједница Судског Савјета Весна Симовић Звицер, в.д. предсједнице Врховног суда, Весна Вучковић, предсједник Вишег суда у Подгорици, Борис Савић, в.д. врховне државне тужитељке, Татјана Беговић, главни специјални тужилац, Владимир Нововић.
Испред управе полиције говорили су в.д. директора Управе полиције, Никола Терзић и начелници одсјека за Одсјека за криминалистичко-обавјештајне послове и Групе у Специјалном полицијском одјељењу Иван Јокић и Вукосав Ивановић.
Састанку је присуствовала и Јелена Перовић, директорица Агенције за спрјечавање корупције.
Фото и видео: https://flic.kr/s/aHBqjB4kLq