- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Црногорски средњошколци оријентисани ка ЕУ
Црногорски средњошколци оријентисани ка ЕУ
Црногорски средњошколци желе чланство у ЕУ и активније учешће у процесу приступања. Ову поруку су послали ученици девет средњих стручних школа током радионица које су организовали Генерални секретаријат Владе, Канцеларија за европске интеграције и НВО 35мм, а уз подршку УНДП у Црној Гори. Радионице ‘’Орјентиши се ка ЕУ’’ су отвориле дијалог са младима о значају европске интеграције, њиховим очекивањима и интересовањима.
Кроз квиз знања о ЕУ и дискусију на тему интеграције Црне Горе у ЕУ, сазнали смо колико млади из средњих стручних школа познају ЕУ и процес приступања, колико им је он интересантан, на који начин се информишу, о чему желе да добију више информација.
Представници Канцеларије за европске интеграције Андреј Орландић, Мелита Растодер Љајић, Александар Никчевић, Марија Трипуновић, Лука Дедић, Вања Бановић и Граница Ковачевић, као и представнице НВО 35мм, Милица Ђокђурић, Кристина Ћетковић и Снежана Никчевић, са средњошколцима су разговарали о европским вриједностима и стандардима, као и обавезама и користима које процес приступања и чланство у ЕУ доносе младим људима и цијелом црногорском друштву.
У Бијелом Пољу и Херцег Новом су разговарали о владавини права као и користима и очекивањима од чланства у ЕУ. У Никшићу су размијенили мишљење о образовању и култури. Млади су поручили да очекују да ће процес приступања и будуће чланство донијети боље услове у учионицама, те више праксе и више прилика да знања стичу на интерактиван начин. Битним су истакли и стицање знања кроз игру, савладавање нових дигиталних вјештина, као и ентузијазам и разумијевање да су образовање и култура предуслов за индивидуални развој и заједницу у којој смо сви спремни да дамо свој допринос.
Са рожајским средњошколцима разговарано је о једном од најживотнијих поглавља – Социјална политика и запошљавање, док су са ученицима Електротехничке школе “Васо Алигрудић” дискутовали о једном од најизазовнијих поглавља у оквиру процеса преговора са ЕУ – Животна средина и климатске промјене. Како су поручили, средњошколци су свјесни јединствених природних љепота Црне Горе али и проблема са којима се суочавамо у области заштите животне средине, посебно у области управљања отпадом и истакли су спремност да се прикључе акцији мјесечне рециклаже.
Будвански и цетињски средњошколци су показали завидно знање о европским интеграцијама, а представници Канцеларије за европске интеграције су их упознали са потрошачким правима и начинима на који их најефектније можемо заштити.
У Пљевљима се разговарало о Заједничкој пољопривредној политици ЕУ и преговорима Црне Горе са ЕУ у оквиру поглавља 11 – Пољопривреда и рурални развој. Средњошколци су исказали интересовање за предности које пружа чланство у ЕУ, а посебно за могућности које се пружају у оквиру претприступних фондова ЕУ, попут ИПАРД-а.
Улцињски средњошколци су имали прилику да се упознају са користима које доноси поглавље 10- Информатичко друштво и медији, као што су зона без роминга и јединствени број 112. Такође су разговарали о могућностима које пружају програми ЕУ младима, попут програма Креативна Европа.
Радионицама, које су одржане током фебруара, обухваћено је девет средњих стручних, односно мјешовитих школа, и то: Средња стручна школа, Бијело Поље; Средња мјешовита школа „Иван Горан Ковачић, Херцег Нови; Средња стручна школа, Никшић; Средња стручна школа, Рожаје; Средња електротехничка школа „Васо Алигрудић“, Подгорица; Средња мјешовита школа „Данило Киш“, Будва; Средња стручна школа, Цетиње; Средња стручна школа, Пљевља и Средња мјешовита школа „Братство – јединство“, Улцињ.
Радионице са средњошколцима под називом „Оријентиши се ка ЕУ“, реализовали су Генерални секретаријат Владе Црне Горе и Канцеларија за европске интеграције, у сарадњи са НВО 35мм, а оквиру пројекта норвешког Министарства вањских послова “Јачање капацитета са убрзање процеса преговора са ЕУ” који имплементира УНДП.
СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ