- Влада Црне Горе
Црној Гори требају европске промјене а не балкансе...
Црној Гори требају европске промјене а не балкансе замјене
Алекса Бечић, потпредсједник Владе за безбједност, унутрашњу политику, европске и вањске послове, састао се са амбасадором Словачке Републике, господином Борисом Ганделом. Потпредсједник Бечић и амбасадор Гандел изразили су очекивање да ће пријатељски односи између Црне Горе и Словачке, који су укоријењени у дубоким историјским и културолошким везама, представљати додатни подстрек за оснаживање сарадње у свим областима од заједничког интереса.
Господин Гандел је честитао потпредсједнику Бечићу на именовању карактеришући га као поузданог партнера и стабилног актера на друштвено-политичкој сцени Црне Горе, посебно истичући позитивно искуство из сарадње током обављања претходних државних функција али и изузетну значајну улогу коју има у новоформираној Влади.
Током разговора, посебна пажња је посвећена значајној улози Словачке у афирмацији бројних достигнућа Црне Горе. “Степен искрености и јачине подршке реформама, европском и евроаталнском путу Црне Гору који у континуитету без било какве дилеме показује Словачка јесте заиста за вјечну захвалност и поштовање”. Потпредсједник је поздравио недавно објављену иницијативу групе "Пријатељи Западног Балкана", чији је Словачка члан, а која је препозната као важан корак ка јачању европске перспективе и стабилности Западног Балкана.
У оквиру разговора о европским интеграцијама, господин Бечић је потврдио чврсто опредјељење Црне Горе за проевропски курс, наглашавајући да је Црна Гора спремна да затвори бројна преговарачка поглавља чим нова преговарачка методологија то омогући сагласно напретку у поглављима 23 и 24. Посебан фокус ставио је на реформу правосуђа и резултате на пољу владавине права, наглашавајући обавезу испуњавања мјерила у поглављима 23 и 24, како би се убрзао европски пут Црне Горе.
Потпредсједник Бечић је изразио очекивање да ће успјешан избор седмог судије Уставног суда дати снажан импулс остваривању потпуне функционалности правосуђа у Црној Гори, то јест да ће се на тај начин започети реформски процеси наставити кроз што скорији избор ВДТ-а и преосталих чланова Судског савјета.
Осим тога, посебну пажњу је посветио безбједносном сектору, гдје постоје бројни изазови због тешког насљеђа и филтрације организованог криминала и корупције. “Црној Гори требају европске промјене, а не балканске замјене. Зато у безбједносном сектору нема мјеста криминалу, корупцији, упливу политике, утицају сумњивих личности, њихових бизниса и било које друге врсте компромитиваности. За нас као људе који не зависе од било кога, који су се у најтежим временима када је мало било таквих, супроставили носиоцима криминала и који читав живот радимо искључиво за плату је сваки преступник, свака криминална група, сваки криминалац, сваки недостојни службеник једнак и према било коме као што видите и на самом почетку мандата нема милости.
Зато закон нека буде путоказ и мјера свима, а сви они службеници који су часни, храбри, професионални и одлучни добродошли на заједнички пут истинских реформи који већ показује резултате, јер вријеме брукања часних униформи и значки наших безбједносних снага, служења мафији, криминалног богаћења и подржавања претходног је прошлост”, нагласио је замјеник премијера.
Састанак је закључен увјерењем у наставак конструктивног дијалога и заједничких иницијатива у циљу јачања партнерства између двије државе и изградње стабилне и просперитетне будућности за све њихове грађане.