Ћулафић: Постигнут одређени ниво спремности у Поглављу 27

Европска комисија у најновијем Извјештају о Црној Гори за 2024. годину оцијенила је одређени ниво спремности и одређен напредак у области животне средине и климатских промјена у погледу усклађивања националног законодавства са правном тековином Европске уније. Наглашавам да је оцјена боља у односу на прошлогодишњи извјештај, што је потврда наших континуираних напора и посвећености овој важној области.

Европска комисија је поздравила и усвајање новог Закона о управљању отпадом, заједно са низом иницијатива у области цивилне заштите и нагласила да је потребно што прије финализовати и усвојити Државни план о управљању отпадом. Користим прилику да најавим да ће до краја године Државни план и бити усвојен, чиме ћемо поставити јасан оквир за унапређење система управљања отпадом широм земље.

Међу кључним корацима истичемо ступање на снагу забране употребе пластичних кеса од 20. октобра ове године, што је и Европска комисија констатовала.

У наредном периоду, посебну пажњу посветићемо јачању сарадње са локалним самоуправама у питањима управљања отпадом, заштите природе, као и побољшања квалитета ваздуха и вода. Кроз ове заједничке напоре, радићемо на побољшању животне средине у сваком дијелу наше земље.

Осим тога, радићемо на активном укључивању грађана у процесе одвојеног прикупљања отпада и рециклаже, путем едукативних кампања и укључивањем школа у ову важну мисију.

Европска комисија је у свом Извјештају дала јасне препоруке које се односе на неопходност убрзања активности Црне Горе у области климатских промјена, заштите природе, управљања отпадом, водама и ваздуха. То подразумијева доношење Закона о заштити природе, Стратегије о биодиверзитету, Закона о заштити негативног утицаја климатских промјена и заштите озонског омотача, Стратегије управљања квалитетом ваздуха. Истичем да ће Закон о заштити природе и Закон о заштити негативног утицаја климатских промјена и заштите озонског омотача бити усвојени до краја године.

Свјесни смо да је потребан интензивнији напор како бисмо спровели обавезе из Мапе пута за декарбонизацију Енергетске заједнице и омогућили напредак на путу ка климатској неутралности до 2050. године. Новом методологијом и укључивањем области пољопривреде и шумарства значајно ћемо убрзати процес декарбонизације и повећати степен у међуресорској сарадњи.

Влада Црне Горе и Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера остају чврсто посвећени остваривању ових циљева, као и трајној хармонизацији са регулативама Европске уније. Очекујемо да ће наш рад у правцу еколошки одрживе будућности бити додатно подржан средствима из програма ЕУ кроз План раста за Западни Балкан, чиме ћемо омогућити потребне инвестиције за реализацију одрживих пројеката у области заштите животне средине. Убрзаћемо процедуре приступања финансијском инструменту Европске уније ЛИФЕ, који нуди значајна средства за инфраструктурне пројекте у области животне средине. Подсјећам да је Министарство у кратком временском периоду, а у синергији са партнерима из ЕУ, успјело да створи реалне претпоставке за припрему акредитације Црне Горе ка ЛИФЕ програму и да ћемо добити приступ средствима из овог механизма.

Нека нико не гаји илузије да нећемо, кроз заједничку мисију и трајну сарадњу, испунити све захтјеве и додатно унаприједити квалитет животне средине за будуће генерације.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?