- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дабетић: Цивилно друштво значајан партнер у суочав...
Дабетић: Цивилно друштво значајан партнер у суочавању са еколошким изазовима
Државни секретар у Министарству екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Зоран Дабетић говорио је на отварању завршне конференције „Оснаживање учешћа цивилног друштва у области животне средине у процесу приступања ЕУ (4Е)“.
Он је казао да се Црна Гора суочава са све већим изазовима – од климатских промјена, преко губитка биодиверзитета, до загађења које угрожава здравље и квалитет живота грађана.
"Рјешавање ових проблема захтијева ангажовање свих нас: институција, приватног сектора, али и, што је кључно, цивилног друштва", истакао је Дабетић.
Подсјетио је да је у Извјештају Европске комисије о Црној Гори за 2024. годину за Поглавље 27 оцијењено да постоји одређени ниво спремности и одређени напредак у погледу усклађивања националног законодавста са правном тековином Европске уније.
Према његовим ријечима, најизазовнија мјерила су она која се односе на област управљања отпадом, заштиту природе и управљање водама.
Дабетић је истакао да је Министарство, у сарадњи са цивилним сектором, покренуло бројне иницијативе, што је резултирало конкретним побољшањем стања у животној средини, а у 2024. години је из буџета Министарства 150.000 еура утрошено за 21 пројекат које су реализовале невладине организације на тему управљања отпадом.
"Реализовали смо едукативне кампање које су подигле свијест широког спектра друштва, од најмлађих до доносилаца одлука, омогућили активно учешће невладиних организација у процесу доношења стратешких одлука у области животне средине кроз учешће у радним групама, развили платформе за сарадњу које ће унаприједити размјену знања и ресурса између јавног сектора и цивилних иницијатива попут пројекта избора еко-амбасадора за 12 јединица локалне самоуправе", навео је Дабетић.
Подсјетио је да је на националном нивоу Министарство формирало Радну групу за праћење реализације Акционог плана, а на реализацији завршних мјерила из Акционог плана задужено је 25 институција.
"Преговарачки тим за Кластер 4 и Радна група за Поглавље 27, у сарадњи са координаторима подобласти, направили су Мапу пута којом ћемо се водити у наредном периоду", навео је Дабетић.
Динамика рада је, како је казао, јако захтјевна и подразумијева много више активности него што је то било до сада, док свако завршно мјерило има различит приступ и различите рокове.
"Рокови које смо себи поставили за реализацију активности су до краја 2026. године али постоје и завршна мјерила која су прелазна. О транзиционим периодима ће се и даље преговарати са Европском комисијом. Динамика рада коју смо зацртали јесте захтјевна али не и неизводљива, па ће се у наредном периоду радити динамичније како би се реализовали зацртани циљеви", казао је Дабетић.
Напоменуо је да је Скупштина Црне Горе 4. априла 2024. усвојила Закон о управљању отпадом у којем су транспоноване најбоље ЕУ праксе са посебним акцентом на успостављање ефикасног система проширене одговорности произвођача (ЕПР), Закон о измјенама и допунама Закона о индустријским емисијама, Закон о измјенама и допунама Закона о биоцидним производима, што ће у великој мјери утицати на реализацију активности у Акционом плану за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27, док је Закон о шумама усвојен у септембру.
"Очекујемо да ће два закона, Закон о природи и Закон о заштити од негативних утицаја климатских промјена и заштити озонског омотача, врло брзо бити достављени Европској комисији на мишљење о степену усклађености. Желим да нагласим да су наведени закони у потпуности усклађени са директивама Европске уније", нагласио је Дабетић.
Подсјетио је да је Влада Црне Горе усвојила Седми полугодишњи извјештај о реализацији завршних мјерила у Поглављу 27 који показује напредак у реализацији обавеза, а степен реализације мјера у односу на прошли извјештај показује да се проценат реализације обавеза повећао за 7 одсто, што, како је казао, рефлектује нашу посвећеност у процесу европских интеграција.
Нагласио је да Црна Гора активно ради на приступању ЛИФЕ програму Европске уније, који представља важну платформу за финансирање пројеката који доприносе заштити животне средине и климатским акцијама.
Дабетић је казао да је увјерен да ће приступање ЛИФЕ програму отворити нове могућности за сарадњу, иновације и конкретне акције у овој области и нагласио да ће Министарство заједно са цивилним сектором радити на едукацији административних капацитета за писање и имплементацију пројеката у оквиру овог програма.
"Како би цивилно друштво могло да испуни ову улогу, морамо им пружити подршку, а што ћемо у наредном периоду радити све чешће и снажније. Као држава, имамо обавезу да стварамо простор за дијалог и сарадњу, али и да препознамо невладине организације и локалне иницијативе као партнере у обликовању одрживе будућности", закључио је Дабетић.
Представнице Министарства, Санела Метјахић и Данка Кажић, одржале су презентацију "Напредак Црне Горе у области животна средина и климатске промјене из угла кровне институције".
У презентацији је наведено да су, од 251 обавезе која је предвиђена Акционим планом, 122 реализоване, што представља 48 одсто укупне реализације.
Такође, у презентацији је истакнуто да је кључ за убрзање интеграција имплементација Реформске Агенде, а Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера одговорно је за три реформска корака - Закон о заштити од негативног утицаја климатских промјена и заштити озонског омотача, пуну имплементацију мониторинга, анализе верификације и акредитације емисија гасова са ефектом стаклене баште (МРВА) и усвајање Стратегије управљања квалитетом ваздуха.