- Влада Црне Горе
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Организована прва дводневна радионица на тему упра...
Организована прва дводневна радионица на тему управљања буком у животној средини
Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера и Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС) организовали су прву дводневну радионицу на тему управљања буком у животној средини.
Прву дводневну радионицу отворили су државни секретар Зоран Дабетић и регионални координатор УНОПС-а Дејан Радивојевић.
Дабетић је пожелио добродошлицу учесницима и захвалио Радивојевићу и његовом тиму, који су подржали активности Министарства у овој области у најзначајнијем тренутку интеграционог процеса Црне Горе у Европску унију (ЕУ).
"Иако често занемарена, бука је један од најзаступљенијих облика загађења у данашњем свијету. Сви смо свјесни да бука није само непријатна, већ може изазвати и озбиљне здравствене посљедице и нарушити квалитет живота и продуктивност кроз свакодневна искуства – од саобраћаја и индустријских објеката до комерцијалних и стамбених зона. Дугорочно излагање буци може довести до стресова, проблема са слухом, поремећаја спавања, па чак и повећања ризика од кардиоваскуларних болести. Стога је од кључног значаја да разумијемо како бука настаје, како је мјеримо, али и како се може ефикасно управљати, како бисмо сачували здравље људи и животну средину", истакао је Дабетић.
Према његовим ријечима, када је у питању стратешки циљ Владе Црне Горе и преговори са ЕУ за преговарачко Поглавље 27 - Животна средина и климатске промјене, за подобласт - бука дефинисана су завршна мјерила која је потребно испунити у наредном периоду, како би се постигла интерна спремност за привремено затварање потпоглавља. Мјере се односе првенствено на израду стратешких карата буке, акционих планова за исте и подизање свијести јавности.
"Надамо се да ће кроз пројекат претприступне подршке ЕУ, чији су тендерски поступци у току, ускоро почети израда стратешких карата буке, а потом и акционих планова које ће бити основ за даље рјешавање проблема у овој области", казао је Дабетић.
Он је указао да радионица има за циљ не само да повећа нашу свијест о проблемима буке, већ и да нас инспирише да активно доприносимо рјешавању овог изазова. Нагласио је да је у оквиру сарадње са УНОПС-ом по први пут израђен Водич за менаџмент буком у животној средини, те да је пружена експертиза и у дијелу усклађивања са правном тековином ЕУ у овој области.
"Што се тиче изазова на локалном нивоу, цијеним да ће доношењем новог Закона о заштити од буке у животној средини, који је у припреми, бити јасно разграничене надлежности комуналне инспекције и полиције што се у постојећем Закону у пракси показало као недовољно ефикасно, а и пренијеће се одредбе недавно донијете Директиве у овој области", навео је Дабетић.
Додао је да је радионица прилика да заједно истражимо начине како да идентификујемо изворе буке, анализирамо њене ефекте и развијемо ефикасне стратегије за њено смањење, управљање и контролисање, јер само заједничким радом свих институција, Министарства, Агенције, Инспекцијских и комуналних служби можемо постићи конкретне ефекте.
Регионални програмски координатор Дејан Радивојевић казао је да се дводневна радионица о управљању буком у животној средини организује у оквиру вишегодишњег заједничког програма УНОПС-а и Владе Краљевине Норвешке под називом “Знањем до реформе на на Западном Балкану”.
Навео је да је преко 40 експерата и експерткиња ангажовано у Црној Гори почев од 2023. године како би помогли државним институцијама да испуне мјерила у циљу затварања преговарачких поглавља.
"Поменуо бих преговарачко поглавље 27 - Животна средина и климатске промјене као и предлог Закона о сигурности снабдијевања нафтним дериватима (поглавље 15) који је подржан кроз израду подзаконских аката у оквиру тијесне сарадње једног од наших експерата и надлежног Министарства. Ови примјери указују на непосредне позитивне ефекте нашег програма на напредак Црне Горе на путу ка ЕУ", казао је Радивојевић.
Истакао је да је радионица резултат сарадње са Министарством екологије, одрживог развоја и развоја сјевера које је јасно искомуницирало своје потребе за јачањем капацитета у области управљања буком у животној средини.
"УНОПС-ов програм “Знањем до реформе на Западном Балкану” примјењује регионални приступ, фацилитира техничке дискусије и комплементаран је са другим важним активностима Европске комисије, билатералних развојних агенција и УН партнера. Наша предност је међурегионални ефекат учења у којем нове земље кандидати за чланство у ЕУ могу учити од других земаља из региона на свом европском путу", закључио је Радивојевић.
Радионици су присуствовали представници јединица локалних самоуправа, експерт предавач Момир Прашчевић и представници државне администрације.
Друга дводневна радионица биће одржана од 12. до 13. децембра, а њој ће присуствовати 15 учесника са техничким сервисима који врше мјерења, представници Инстиута за јавно здравље и инспекција.