Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дан Европе – симбол мира, демократије, просперитета и солидарности

Објављено: 07.05.2021. 12:00 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

„Дан Европе, са Шумановим визионарским путем уједињења, симболише једно обећање мира, демократије, просперитета и солидарности. И управо ови принципи су одржали Европску унију у претходних 70 година. Солидарност и једнакост међу темељним су вриједностима на којима је изграђено европско друштво“, поручила је савјетница главне преговарачице“, Драгана Марковић гостујући у емисији Европа на Радију Црне Горе.

Марковић је истакла да је пандемија коорнавируса однијела велики број људских живота и ослабила економије, али да су потешкоће, пратили и многобројни примјери солидарности, међу којима се издваја и подршка Европске уније.

„У периоду пандемије коронавируса, када смо се сви трудили да се одговорно понашамо, учимо и радимо од куће и чувамо своје и здравље својих најближих, као и људи око нас, управо нам је Европска унија, наш партнер и пријатељ, пружила руку и помогла да се боримо са невољама које су задесиле не само Црну Гору, већ и читав свијет. Вјерујем да на ту подршку можемо рачунати и даље, колико год је изазован период пред нама“, поручила је Марковић.

Говорећи о посјети комесара Вархељија и испоруци контигента од 2.340 Pfizer-BioNTech вакцина, савјетница главне преговарачице је казала да то представља наставак несебичне подршке коју Унија пружа Црној Гори у борби против COVID-19.

Подсјетила је да је, од почетка пандемије, ЕУ дјеловала брзо и одлучно, мобилишући врло значајан пакет вриједан 53 милиона еура бесповратне финансијске подршке и 60 милиона еура макрофинансијске помоћи Црној Гори. Донирали су и 100 болничких медицинских респиратора, 10 модерних дигиталних рендгенских уређаја и преко два милиона комада личне заштитне опреме. Поред тога, ЕУ и њене државе чланице донирале су стотине хиљада комада личне заштитне опреме кроз Механизам цивилне заштите.

„Европска средства ће се, такође користити за изградњу два нова болничка крила у Подгорици, изградњу зграде Центра за контролу и превенцију заразних болести са Оперативним центром за ванредне ситуације при Институту за јавно здравље и обнављање десетак лабораторија“, саопштила је Марковић.

Говорећи о политици проширења у вријеме пандемије коронавируса, Марковић је истакла да је пажња ЕУ првенствено била посвећена борби против пандемије коронавируса и опоравку економије која је у најгорој кризи од Другог свјетског рата, али да то не значи да је проширење заборављено или стављено у други план јер је ријеч о једном континуираном процесу.

„Не треба сумњати да ЕУ наставља да прати реформске процесе Црне Горе и осталих држава Региона, те да ће на прави начин препознати и вредновати напоре које улажемо, као и резултате које остварујемо“, казала је она.

Када је ријеч о Новој методологији  приступања ЕУ, Марковић каже да она представља један од механизама ЕУ који је конкретно осмишљен да подржи државе Западног Балкана, подстичући динамику и кредибилност преговарачког процеса. Истакла је да Канцеларија за европске интеграције и главни преговарач имају интензивну дипломатску комуникацију како са  португалским предсједништвом Савјета ЕУ, тако и са свим државама чланицама ЕУ у погледу елемената њене примјене. Појаснила да се у великој мјери примјена механизма ослања на наш постојећи преговарачки оквир и да Црна Гора фактички већ преговара по новом приступу с фокусом на поглавља 23 и 24.

„Вјерујемо да ц́е примјена нове методологије омогуц́ити земљама кандидатима да покажу видљивост реформи и политичку посвец́еност, кроз политички дијалог на високом нивоу који ц́е се водити у облику политичких међувладиних конференција. Надамо се да ц́емо имати први такав догађај до краја португалског предсједавања Савјету ЕУ. Спремни смо да докажемо и на политичком и на експертском нивоу да је нова Методологија заиста примјењива и да доноси додатну вриједност процесу“, рекла је Марковић.

Када је ријеч о даљој динамици приступних преговора и раду на том пољу, истакла је да ће приоритет свакако ће бити наставак спровођења реформи у свим областима, а посебно на пољу владавине права, са видљивим резултатима и ефектима по живот грађана.

Истакла је да се ради на екипирању радних група за преговоре, даљем снажењу институционалних и административних капацитета, професионализацији јавне управе и преговарачке структуре како би одговорили обавезама из преговарачког процеса и будућег чланства.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?