- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Ђека: Интеркултурализам је кључан за нашу будућнос...
Ђека: Интеркултурализам је кључан за нашу будућност
Млади кроз умјетничке фестивале, изложбе, концерте и друге културне догађаје који спајају различите културе и традиције, имају прилику да превазилазе предрасуде и стереотипе, а образовање игра кључну улогу у промоцији интеркултуралности, истакао је министар људских и мањинских права, Фатмир Ђека.
Он је, на отварању манифестације за младе "Директ Интеркултура Монтенегро 2023.", коју је организовао Директорат за интеркултурализам при Министарству људских и мањинских права, казао је да је Црна Гора земља која се поноси својом културном разноликошћу.
“Користићемо сваку прилику, да охрабримо младе да истраже, разумију и поштују различите културне изразе. Упознајући једни друге, развијамо се као бољи људи, градећи боље друштво за све. Кроз овакве и сличне иницијативе, умјетничке фестивале, изложбе, концерте и друге културне догађаје који спајају различите културе и традиције, настојаћемо да младим људима стварамо прилике да испољавају своје таленте и креативност и уче једни о другима”, рекао је Ђека у Умјетничком павиљону.
Такође, Ђека се захвалио свим локалним и глобалним партнерским организацијама и посебно поздравио Амбасадорку Италије, Андреину Марсела, што је својим присуством дала подршку оваквој иницијативи.
Директорица Директората за интеркултурализам у Министарству људских и мањинских права, Људмила Мила Поповић, казала је да су стубови интеркултуралности миран суживот, солидарност и суодоговорност за заједничку будућност.
“Нема више ни времена ни мјеста за упирање прста “у њих“, подјеле на “ми и они”, тражење кривца у другима и другачијима. Ми једни другима припадамо и заједно смо одговорни за нашу будућност. Мултикултуралност је наша реалност, а интеркултурализам је наша друштвена намјера, а сада већ и институционална одлука да та мултикултуралност функционише на добро свих нас”, рекла је Поповић.
Она је, говорећи о модерном добу и глобалним трендовима, казала да се човјечанство налази између два велика притиска - егзистенцијалних непогода (тровања животне средине, миграција, ратова и сиромаштва), и са друге стране технологија као што су вјештачка интелигенција и биоинжењеринг. У доба таквог технолошког развоја и свеопште дигитализације и кодирања живота и живих бића, све ће више бити важне хуманост и хуманистичке вриједности, универзална права и универзалне вриједности које нас повезују у емпатији једних према другима и чине основ интеркултуре — културе интер-бића. Заштита биодиверзитета и културног диверзитета који су богатство Црне Горе су од примарног значаја.
"Наш једини спас је у уједињавању, друштвеној кохезији и интеграцијиама", истакла је Поповић.
Инклузивност и друштвена интеграција су, по њеним ријечима, кључ за наш опстанак и даљи развој. Заштита људских права, остваривање свих аспеката људске безбједности зарад одрживог развоја су узрочно повезани и чине основе политике интеркултурализма и права на племенитију будућност.
Директ Интеркултура Монтенегро 2023 наставља, како су казали, сарадњу са глобалном културном иницијативом „100 Хиљада Пјесника за Промјене“, насталом 2011. у Калифорнији, која се дешава сваке године у септембру у више од 150 градова у свијету. Оваквом сарадњом, Црна Гора има своју виталну улогу на глобалној социо-културној сцени.
"Локални партнери Директ Интеркултуре Монтенегро 2023 су: ЦЕКУМ,УЛ-инфо, НВО МАСТЕР, НВО Систем,КУД Дуга, НВО Нови Хоризонт,Радио Крш, НВО ЦАРЕП, НВО YИХР, НВО ЗИД, Центар за омладинску едукацију, НВО Форум МНЕ, НВО ПРИМА. Глобални партнери догађаја су: културни покрет 100 Тхоусанд Поетс фор Цханге (100ТПЦ), Мрежа за еколошко образовање Протецт Оур Планет (ПОП) Мовемент, Греен Хопе Фоундатион, Сyнцхронисторy, Еартх Одyссеy, ЕВОЛвинг Леадерсхип, ЕартхБеат, Yоутх4Планет, ГлобалМиндЕД", наводи се у соапштењу.