- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Делегација Црне Горе учествовала на 22. Конференци...
Делегација Црне Горе учествовала на 22. Конференцији страна потписница Барселонске конвенције и њених протокола (ЦОП 22)
Црна Гора је, уз двадесет других држава, учествовала на 22. Конференцији страна потписница Конвенције о заштити морске средине и приобалног подручја Средоземља (Барселонске конвенције) и њених протокола (ЦОП 22) која је одржана у Анталији. На конференцији су усвојене одлуке на којима ће се заснивати активности УН/Енвиронмент-МАП у наредне двије године, међу којима је најзначајнији Програм рада, а остале одлуке се тичу стратешких планова за очување биодиверзитета и одрживо управљање природним ресурсима у Медитерану након 2020. године, одлуке из области смањења загађења мора у погледу третмана отпадних вода, отпада у мору, загађења с бродова, међу којима је од посебног значаја Одлука о успостављању Средоземног мора за подручје контроле емисија оксида сумпора. Посебно значајни правци даљег дјеловања утврђени су у Декларацији из Анталије која је усвојена у оквиру министарског сегмента Конференције.
Делегацију Црне Горе је предводио државни секретар за екологију, Данило Мрдак. Осим њега, делегацију су чинили и савјетница Предсједника Владе за урбанизам, Ана Самарџиц, генерална директорица Директората за природу, Тамара Брајовић и руководитељка Дирекције за интегрално управљање морским и копненим екосистемима и контакт особа за Барселонску конвенцију за Црну Гору, Ивана Стојановић.
Уочи министарске сесије конференције, назад у море су пуштене двије морске корњаче из турског Центра за опоравак ове врсте, који је уједно и мјесто гдје се повријеђеним корњачама пружа помоћ и гдје се оне рехабилитују. Ове двије јединке су опремљене са уређајима за сателитско праћење њиховог положаја јер још увијек постоји много непознаница у вези начина на који ове животње проводе свој дугачки животни вијек. Уз турске министре животне средине, урбанизма, климатских промјена, и образовања, Мурата Курума и Махмута Озера, у пуштању ове јединке учествовао је и државни секретар за екологију, Данило Мрдак. Овај догађај је организован након свечаног ручка за шефове делегација, а морска корњача (Царетта царетта) је заштитни знак овог ЦОП-а.
Истог дана, државни секретар Данило Мрдак имао је излагање у оквиру министарског сегмента Конференције, на тему За плави Медитеран: без загадјења, у којем се штити биодиверзитет и одржава климатска стабилност. Мрдак је указао на резултате који су постигнути у Црној Гори у посљедње двије године, као што је проглашење првих морских заштићених подручја и резултати пројекта ГЕФ Адриатиц. Такође је исказао подршку пружању доприноса даљем спровођењу програма рада Конвенције у наредне двије године, кроз даљи рад да адекватном управљању морским заштићеним подручјима и спровођењу Оквира за биодиверзитет и Мапе пута за морска заштићена подручја у Медитерану након 2020. године, као и других директива, стратегија и планова. “Неопходно је да се Црна Гора укључи И пружи подршку спровођењу прекограничног Програма управљања обалним подручјем (ЦАМП) и ажурира анализе у оквиру националног ЦАМПа, као и покрене планирање подручја мора на нивоу Јадрана, у оквиру спровођења ЕУ Стратегије за Јадранско јонски регион”, додао је Мрдак. Закључио је да Барселонска конвенција пружа оквир већ неколико деценија за сарадњу на подрегионалном и регионалном нивоу на очувању обалног и морског подручја, која је од кључног значаја за одрживо коришћење обалних ресурса у Медитерану.
Влада Републике Турске је организовала ручак за женске представнике делегација, који је угостила прва дама Турске, Емина Ердоган. Циљ овог догађаја, на којем је црногорску делегацију представила Ана Самарџић, је истицање улоге жена лидера у земљама Медитерана, у областима заштите животне средине. Током састанка је савјетница премијера, Ана Самарџић, истакла значај улоге жена у спровођењу политика заштите животне средине, имајући у виду њихов допринос у државној администрацији. Напоменула је да се ове године у Црној Гори обиљежава 30 година еколшке државе и да ово представља прави тренутак, како на националном тако и на регионалном нивоу за још већу посвећеност постизања еколошких циљева, за одрживу будућност Медитерана.
Током четвородневног догађаја, одржан је низ билатералних састанака, међу којима су најзначајнији састанци с Регионалним центром Барселонске конвенције који је задужен за спровођење Протокола о интегралном управљању обалним подручјем из Сплита, у вези са наставком сарадње, а нарочито у дијелу ажурирања подлога и базе података за планска документа која се тичу обалног подручја. Разматране су и могућности за припрему сличних анализа за остатак простора Црне Горе, како би се на што бољи начин, сходно одрживијим праксама, интегрисао аспекат заштите природе и простора у просторно-планска документа. Одржан је и састанак с представницима Регионалног центра Барселонске конвенције за одрживу потрошњу и производњу из Барселоне о наставку сарадње на спровођењу активности на смањењу пластике за једнократну употребу, као и у области подстицања малих и средњих предузећа да пређу на одрживи начин пословања, али и екодизајна, подизања свијести и комуникације кроз умјетност.
Један од значајнијих представљања Црне Горе на маргинама Конференције јесте и представљање филма о Солани од стране Зенепе Лике, представнице НВО Др. Мартин Шнејдер-Џејкоби у Црној Гори.
Представници црногорске делегације сусрели су се и са представницом НВО МедWет, Маријен Курубл, и НВО у Црној Гори, Др. Мартин Шнејдер-Џејкоби, Зенепом Ликом, о даљим активностима на управљању и санацији Улцињске Солане. Договорена је даља сарадња, како крпз подршку МедWет НВО сектору у Црној Гори, тако и Влади ЦГ на успостављању адеквтаног управљању Соланом.
Организован је и сусрет са с представницима делегације Републике Словеније, Наташом Братином и Митјом Брицељем, на тему планирања простора, заједничког дјеловања у оквиру ЕУ Стратегије за Јадранско-јонски регион посебно у дијелу планирања подручја мора, као и оживљавања Комисије за Јадран. Договорена је посјета словеначке делегације Црној Гори у провом кварталу 2022. године, како би се поменуте теме додатно дискутовале и сходно томе сарадња формализовала.