Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Млади су будући чувари екологије и екосистема

Данас је, у сусрет Дану планете земље, у Институту за биологију мора у Котору, организован догађај посвећен промоцији заштићених морских подручја у Црној Гори у оквиру Стратегије ЕУ за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР). На догађају су учествовали студенти са смјерова Биологија и Заштита животне средине са Природно–математичког и Металуршко – технолошког факултета. Догађај су организовали Канцеларија за европске интеграције и Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма.

„Ако промијенимо нашу свијест и она заиста буде еколошка онда имамо шансу. Ако се према ономе што је заједничко понашамо као да је лично наше. Шанса је у нама самима. Не смијемо бити једино биће на планети које уништава сва друга бића, па и себе“, казао је директор Института за биологију мора, Александар Јоксимовић отварајући догађај посвећен промоцији заштићених морских подручја у Црној Гори у оквиру Стратегије ЕУ за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР).

Како је навео, жеља нам је да сва дјеца школског узраста дођу и посјете акваријум у Институту за биологију мора и да им од малена усадимо ту љубав према природи и мору. Та дјеца биће људи, људи ће бити доносиоци одлука, а ако су прошли такав систем образовања, биће способни доносити добре одлуке за животну средину.

Јоксимовић је додао да су млади будући чувари екологије и екосистема и да жели да једног дана они усмјеравају будуће генерације да чувају своју животну средину.

Замјеник главне преговарачице, националне Ипа координаторке, Бојан Вујовић је казао да је Институт за биологију мора право мјесто за причу о заштићеним морским подручјима, али и о програмима и фондовима ЕУ, јер је управо та институција један од најбољих примјера како се из ЕУ фондова може искористи новац за унапрјеђење свога рада, заштиту животне средине и одрживи развој морских подручја.

„Оно што тренутно радимо кроз ЕУ пројекте је припрема за оно сто нас чека кад постанемо држава чланица, а надам се да ћете ви, као неко ко ће обликовати политику заштите животне средине, бити важан чинилац у том процесу радећи у институцијама, НВО сектору или чак у институцијама ЕУ“, поручио је Вујовић студентима.

Како је казао, заштита животне средине је једна од најбитнијих и најскупљих политика ЕУ, а Црна Гора која тежи чланству у ЕУ настоји да пренесе све европске стандарде у своје прописе, гдје је заштита морских подручја управо једна од тих области.

„ЕУ нуди широки низ инструмената, програма и пројеката како би нам помогли да достигнемо те стандарде. А како проблем животне средине није само наш проблем, морамо да се удружимо са земљама региона у остварењу заједничких циљева и управо ту нам помаже Стратегија попуз ЕУСАИР-а“, казао је Вујовић.

Он је позвао студенте да се упознају са могућностима које нуди ЕУ, програмима прекограничне сарадње, да размисле о пројектима у којима би могли са својим факултетима да учествују, о програмима размјене студената и младих, јер ће управо они бити будући грађани Уније.

Генерална директорица Директората за природу, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, Тамара Брајовић је подсјетила да је Црна Гора прогласила три нова заштићена подручја и да је у циљу већег разумијевања значаја и подсјећања јавности на све природне љепоте нашег мора и вриједности које носи, снимљен филм “Повратак природи”, који кроз посебну емоцију приказује све природне љепоте и вриједности нашег мора, али и изазове са којима се сусреће.

Руководитељка Дирекције за интегрално управљање морским и копненим екосистемима, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, Ивана Стојановић је представила три морска парка природе: Платамуни, Катич и Стари Улцињ која су проглашена током 2021. године. Указала је на изузетну вриједност коју они носе и циљеве њихове заштите, у националном и међународном контексту.

Она је указала на могућности, изазове и предности заштите ових морских подручја истакавши да значајне активности на овом пољу тек предстоје, а да ће их реализовати управљачи, Јавно предузеће Морско добро, у сарадњи с Министарством и другим партнерима.

“Студентима је приказан филм о заштићеним морским подручјима у Црној Гори „Повратак природи“, у ком су имали прилику да се упознају са заштићеним морским подручјима Платамуни, Катич и Стари Улцињ и чују приче локалног становништва, рибара и угоститеља угоститеља са подручја Старог Улциња, колико им је важна заштита Медитерана. Филм је настао као једна од активности у оквиру стратешког пројекта ЕУСАИР Фацилитy Поинт, а уз заједничку посвећеност и сарадњу представника Канцеларије за европске интеграције и Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма”, наводи се у саопштењу.

На догађају је истакнуто да ЕУСАИР представља иновативни инструмент сарадње између земаља чланица Европске уније и кандидата/потенцијалних кандидата, територија и људи Јадранско-јонског региона. Његов главни циљ је да промовише економски и друштвени просперитет и раст у региону, кроз унапређење њене атрактивности, конкурентности и повезивања, као и да буде један од важних механизама подршке процесу приступања Европској унији, посебно у дијелу усклађивања националних политика с политикама и стандардима ЕУ у четири приоритетне области које су препознате овом Стратегијом: Плави раст, Повезивање региона, Квалитет животне средине и Одрживи туризам.

Оцијењено је да су, кроз међу-институционалну сарадњу на националном и макро-регионалном нивоу, пројектне и друге активности, Канцеларија за европске интеграције и Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма дали допринос у остварењу једног од циљева ЕУСАИР-а који се односи на заштиту морских и приобалних подручја у Црној Гори.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3 Фото: Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?