- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Дешић: Значајан простор за трансформацију социјалн...
Дешић: Значајан простор за трансформацију социјалних политика
Државна секретарка у Министарству рада и социјалног старања Едина Дешић оцијенила је да је пројекат “Активирај! Интегрисана социјална заштита и запошљавање у циљу убрзавања напретка за младе људе у Црној Гори” који је данас сумиран завршном конференцијом у Подгорици, отворио значајан простор за трансформацију социјалних политика.
Резултати добијени из овог пројекта ће бити значајан инпут за креирање политика социјалне и дјечје заштите на основу емпиријских доказа, на начин да подршка система буде усмејрена на оне којима је заиста потребна,
нагласила је Дешић.
Неке од смјерница из пројекта, Министарство рада и социјалног старања већ користи за креирање политика за младе. Мапирање НЕЕТ популације у Црној Гори ( НЕЕТ популација представља младе који нису запослени, нити су у систему образовања или обуке) је један од основа на којем развијамо програм „Гаранција за младе”, који представља стратешку политику Владе намијењен младима у средњорочном периоду,
додала је Дешић.
Она се захвалила свим партнерима и учесницима у имплементацији овог пројекта у име Министарства рада и социјалног старања и исказала спремност за наставак сарадње у циљу спровођења предвиђених реформи у области социјалне заштите И тржишта рада.
Резидентни координатор Уједињених нација у Црној Гори Питер Лундберг истакао је да је су иницијативе попут ове нарочито важне у периодима нестабилности и криза, каква је пандемија ковида-19.
„Кључ за убрзање развоја је иновативност на свим нивоима – у политикама и дизајну услуга. Надамо се да ће ови нови модели одговорити на потребе и помоћи у децентрализацији планирања трошкова на свим нивоима, тако системи социјалне заштите могу служити свим људима којима је то потребно“, казао је Лундберг.
Вршитељка дужности шефа представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Сабина Жунић поручила је да се само заједничким, међусекторским напорима и стварањем широке мреже сарадње можемо изборити да сваки млади човјек живи достојанствен живот.
Нови приступи оснаживања младих морају укључивати њихову већу партиципацију у доношењу одлука. Кроз овај програм, адолесценти и млади су оснажени, најприје, кроз радионице социо-емоционалних вјештина и подршку менталном здрављу. Ускоро ћемо покренути и портал који ће се бавити овим темама, јер је ментално здравље кључно за освајање свих других циљева у животу дјеце и младих,
казала је Жунић.