- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Дешић: Свједочимо историјском тренутку једне нове ...
Дешић: Свједочимо историјском тренутку једне нове дигиталне реалности на тржишту рада
У организацији Министарства рада и социјалног старања и Међународне организације рада одржана је прва од двије планиране радионице која се бавила освртом на измјене и допуне Закона о раду у контексту института рада на даљину, дигиталних номада и рада на е-платформама.
Радионици су присуствовали чланови радне групе за измјене и допуне закона о раду: представници Министарства рада, синдикалних и послодавачких организација, Социјалног савјета и Управе за инспекцијске послове. Подрску радној групи прузили су специјалиста МОР-а за предвиђене области др Најати Гхосхех и експерт проф. др Дарко Божичић, са Правног факултета у Новом Саду.
Испред Министарства рада и социјалног старања присутнима се обратила државна секретарка Едина Дешић, која је истакла да свједочимо једном историјском тренутку и да смо пионири једне нове дигиталне реалности на тржишту рада.
Како је пандемија указала на недостатке системског закона, истакла је да је у том правцу, Министарство рада и социјалног старања приступило измјенама и допунама, релативно новог Закона о раду, у циљу што хитнијег одговора на новонастале околности. Тако је формирана Радна група на трипартитној основи, за коју је и организована ова радионица, а све у циљу проналажења најбољих рјешења у области рада а даљину (телеwорка), рада на платформама и рада дигиталних номада, као института који нијесу до сада имали упориште у Закону, бар не експлицитно.
Дешић је нагласила да су све ове форме рада, према истраживањима која су глобално спровођена од стране Медјународне организације рада, чешће присутне међу популацијом младих запослених, који имају боље ИТ вјештине и који су углавном носиоци промјена у друштву. Стога у духу овог иновативног ентузијазма, истакла је, важно је да у раду увијек имамо на уму да у законским оквирима омогућимо рад у складу за новим захтјевима тржишта и на тај начин обезбиједимо формализацију рада свих оних који тренутно немају формално-правно ријешен свој радни однос и да обезбједимо свим запосленима и у новонсталној реалности достојанствене услове рада на адекватан начин.
Измјенама и допунама Закона о раду предвиђено је и увођење норми везаних за успостављање равнотеже између приватног и професионалног живота запослених, у складу са правном тековином Европске уније, али и међународним стандардима који се односе на запослене са породичним обавезама, сходно Конвенцији МОР 156.
У том правцу и Европска комисија помно прати ове активности, јер је имплементација Закона о раду једно од затварајућих мјерила за Поглавље 19 - Социјална политика и запошљавање.