Дигитализација здравственог система и телемедицина у фокусу Министарства здравља и УНДП-а

Објављено: 25.01.2024. 06:35

Једноставан и брз приступ грађана и грађанки Црне Горе здравственим установама и услугама захтијева развој дигиталних платформи које ће пацијентима тај процес олакшати. Уз то, ове платформе служиће и за прикупљање података и анализе које могу допринијети успјешном лијечењу и утицати на промјене у понашању самих пацијената.

То је поручено током састанка представника Министарства здравља, институција здравственог система и Програма Уједињених нација за развој (UNDP).

Министарство здравља, у сарадњи са UNDP-ем, планира подршку институционалном оквиру за развој и унапређење телемедицине у Црној Гори, кроз пројекат Јачање система здравства у Црној Гори. Телемедицина представља пружање медицинске његе и здравствених услуга пацијентима који нијесу у могућности да физички посјете здравствене установе, било због географске удаљености, ограничења у погледу могућности кретања или других препрека. У таквим ситуацијама, коришћење информационих и комуникационих технологија од стране свих здравствених радника за размјену ваљаних информација од велике је важности за превенцију, дијагностику и лијечење пацијената.

Процјена капацитета за развој и коришћење дигиталне платформе за телемедицину и платформу мЗдравље у Црној Гори један је од пројектних задатака Министарства здравља и UNDP-а. Процјена регулаторног и институцијалног оквира, као и анализа ИТ инфраструктуре и потреба медицинског особља, као и пацијената, указаће на услове и потенцијал за развој телемедицине и мобилног здравља. Препоруке овог Истраживања ће дати смјернице за развој платформе која би требало да обухвати широк спектар апликација и услуга које се заснивају на употреби мобилне технологије за побољшање пружања здравствене заштите, приступ медицинским информацијама и свеукупно управљање здрављем. Посљедњих година, а нарочито у вријеме пандемије COVID-19, сервис мЗдравље је привукло значајну пажњу и интересовање због потенцијала који мобилни уређаји имају када се говори о револуцији здравствене индустрије.

Генерални директор Директората за дигитално здравље у Министарству здравља  Александар Секулић, истакао је важност увођења нових технологија у област медицине, али и указао да је изградња људских капацитета у телемедицини важна колико и сама технологија, те да пажњу треба посветити и онима који ће процесима управљати – стручњацима који ће овај систем користити.

Лидер тима за управљање и одговорне институције у UNDP, Иван Бошковић, истакао је партнерство Министарства здравља и UNDP као примјер квалитетне сарадње у области дигитализације система здравствене заштите који показује значајне резултате. Додао је да ће дигитални трендови попут телемедицине и мобилног здравља скратити вријеме, смањити трошкове и повећати ефикасност рада медицинског особља, доприносећи истовремено растерећењу система и лакшем праћењу здравственог стања популације. 

Пројектни менаџер у UNDP-у, Борис Ребић указао је да пажњу треба посветити и процјени стања дигиталних вјештина медицинског кадра, али и самих пацијената, те дати прилику континуираног усавршавања у овој области, како би телемедицина заживјела у пракси, а здравствени систем додатно приближила пацијенту.

Начелник Дирекције за дигиталне иновације и политике у Министарству здравља, Маријан Маријановић истакао је да нарочито треба обратити посебну пажњу на потребе, преференције и околности угрожених или тешко доступних група, укључујуц́и људе са ниском или без дигиталне писмености, људе са ограниченом контролом или приступом дигиталним уређајима, људе који говоре мањинским језицима, мигрантској популацији у новим срединама и особама са инвалидитетом.

Данашњи састанак окупио је релевантне актере у здравственом систему, а конкретни приједлози о којима се дискутовало постаће дио пројектног задатка као темеља телемедицине, односно наставка дигиталне трансформације здравственог система у Црној Гори, те даљег осмишљавања интервенција које су првенствено усмјерене на грађане и грађанке.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/5 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?