- Влада Црне Горе
Министарство здравља Нова платформа за праћење залиха медицинске опреме
Нова платформа за праћење залиха медицинске опреме
Помоћ здравственим радницима у доба пандемије COVID-19: Нова платформа за праћење залиха медицинске опреме
Подгорица, 17. мај 2021. године – Министарство здравља и 33 црногорске здравствене установе од недавно су повезане јединственим системом, који им омогућава увид у стање медицинске и заштитне опреме, као и ефикасну набавку недостајућег материјала, како би сви здравствени радници адекватно били заштићени на свом радном мјесту у вријеме пандемије COVID-19.
Здравствене установе се свакодневно снабдијевају неопходном опремом и материјалом, а нови информациони систем омогућио је ефикаснију набавку и избјегавање ситуација у којима ће здравственим радницима недостајати заштитна опрема или материјал, кроз прецизније праћење и извјештавање о потрошњи и залихама. Платформа Medical Inventory креирана је у оквиру подршке Аустријске агенције за развој (Austrian Development Agency – ADA) и Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, са циљем да пружи помоћ у борби са посљедицама пандемије COVID-19.
Здравственим установама је данас, након рада на изради софтвера током прошле године, на располагању платформа којом се прати набавка заштитне медицинске опреме, њено цјелокупно коришћење и трошење, али и стање на нивоу сваке здравствене установе појединачно. У свакој од институција обучен је макар један корисник који свакодневно уноси податке, користећи модул за извјештавање, аналитику и статистику у реалном времену.
Развој централизованог система завршен је у октобру, а сва потребна техничка подршка пружана је до краја године, када је више од 65 корисника обучено за свакодневни унос података. Платформа је сада у потпуности функционална.
Александар Секулић, генерални директор у Директорату за дигитално здравље Министарства здравља, истиче да свака од здравствених установа има могућност да у сопственој организацији прати стање медицинског инвентара.
„И на нивоу Министарства здравља имамо начин да управљамо квалитетним генерисаним подацима и провјеравамо гдје су најургентнији моменти у којима је потребно реаговати. Цијела дигитализација служи управо томе – да би се одлуке које доносе органи, од локалних па све до Министарства, базирали на квалитетно генерисаним индикаторима и мјерљивим подацима, и то је нешто што је нови квалитет овог система“, рекао је Секулић.
Даниела Гашпарикова, стална представница УНДП у Црној Гори, вјерује да ће информациони систем, који повезује 33 пружаоца здравствених услуга и Министарство здравља и омогућава им да у реалном времену имају увид у доступност медицинске и заштитне опреме у њиховим институцијама, бити од помоћи здравственим радницима да се фокусирају на суштину свог посла – да лијече, воде рачуна о здрављу и спашавају животе људи у Црној Гори.
„Хвала вама – свим здравственим радницима на првој линији одговора – на непоколебљивој посвећености и истрајности у томе да водите рачуна о здрављу људи у Црној Гори и спашавате њихове животе“, поручила је Гашпарикова.
Ана Јанковић, амбасадорка Аустрије у Црној Гори, сматра да ће платформа, чији је развој подржала Аустрија, значајно унаприједити функционисање здравственог система у Црној Гори. „Она представља и знак наше солидарности у овим тешким временима пандемије. Искрену захвалност и дивљење дугујем свим здравственим радницима који на себе преузимају велики ризик и којима ће, надам се, ова апликација бити од велике помоћи“, навела је амбасадорка.
У овом видеу погледајте кратак осврт на предности платформе Medical Inventory, као и изјаве Александра Секулића, Ане Јанковић и Даниеле Гашпарикове:
https://www.youtube.com/watch?v=z_Q6kCtrg9E