Информатизација здравственог система пуном примјеном доноси бенефите

Објављено: 15.12.2023. 13:30 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Информатизација здравственог система  пуном примјеном доноси бенефите пацијентима, здравственим радницима и доносиоцима одлука

Пројекат Јачање система здравства у Црној Гори, који Министарство здравља имплементира у сарадњи са UNDP-ем са циљем унапредјења здравственог информационог система тече планираном динамиком, све фазе имају висок степен оперативности и у наредном периоду резултати његовог спровођења посебно ће бити видљиви, саопштено је након састанка министра здравља др Војислава Шимуна и сталне представнице Програма Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори Екатерине Паниклове.

Министар је захвалио Паникловој и сарадницима на експертској подршци током имплементације пројекта, који ће како је казао ''значајно унаприједити здравствени систем кроз  успостављање свеобухватног Интегралног здравственог информационог система (ИЗИС)  у циљу постизања потпуног побољшања ИТ инфраструктуре  и омогућавања централизованог и правовременог управљања и коришћења поузданих података за потребе стратешког планирања'' 

Саговорници су се сагласили да је веома важно постићи пуну интероперабилност унутар ИЗИС-а, која подразумијева електронску размјену података и доприноси ефикасномуспостављању електронског здравственог картона пацијената (EHR). Неопходно је обезбиједити правовремени и једноставнији приступ тачним подацима о здрављу грађана насва три нивоа здравствене заштите, а  здравственим радницима омогућити да на бржи и поузданији начин брину о здрављу осигураника.

На састанку је било ријечи и о информатизацији Завода за хитну медицинску помоћ, на чијем се развоју информационог система тренутно ради. Кроз пројекат који UNDP реализује са Министарством здравља обезбијеђени су сви предуслови за стављање система у продукцију, уз претходно обезбјеђење неопходних сетова података од надлежних здравствених институција.

Током сусрета посебан фокус стављен је на имплементацију система за означавање и праћење љекова и медицинске опреме  (Track and Trace).

''Увођењем Система за праћење дистрибуције лијекова од веледрогерија до пацијената постићи ће се боље праћење издавања, потрошње и дистрибуције лијекова, као и потрошње у реалном времену. Након увођења система, стање са лијековима на нивоу земље ће се знати у реалном времену као и прецизна потрошња по пацијенту, контрола потрошње, евиденција издатих лијекова и серије'' поручио је др Шимун.

Паниклова је подсјетила да је UNDP посвећен унапређењу дигиталног екосистема у Црној Гори и фокусиран на имплементацију пројеката усмјерених на унапређење регулаторног и институционалног оквира, јачање људских капацитета и стручности, као и инфраструктуре за развој дигитализоване јавне управе и ефикасно пружање јавних услуга.

UNDP ће наставити да подржава Црну Гору у реализацији активности на дигитализацији у сектору здравства и даљем развоју и надоградњи интегрисаног здравственог информационог система. Поред Трацк анд Траце система, посебна пажња биће посвећена изради електронског  здравственог картона, платформе за телемедицину и мобилно здравље.  Пројекат јачања здравственог система у Црној Гори одличан је примјер свим државним институцијама које желе да дигитализују своје системе, за добробит свих грађана и грађанки Црне Горе“, поручила је Паниклова.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?