- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Дигитална трансформација
Дигитална трансформација
Шта је дигитална трансформација?
Дигитална трансформација је реорганизација/унапређење пословних процеса уз помоћ свих расположивих дигиталних алата и технологијаУ јавној управи она подразумијева унапређење пословних процеса и пружање услуга у електронском и дигиталном облику.
Да би ово било могуће, неопходно је да донесемо одговарајућу регулативу, да унапређујемо знање и вјештине наших запослених, али и да у континуитету, пратећи потребе грађана, креирамо нове електронске услуге за грађане.
У питању је континуирани процес који није увијек једноставан, али без којег пословање и живот у данашњем свијету није могућ.
Дигиталну трансформацију покрећу потребе вас корисника – грађана, грађанки и привреде и то је основа дигиталне трансформације. Свака услуга треба да потиче од реалне потребе грађана. Нема добре управе и правог сервиса грађана без квалитетне електронске управе.
Дигитална трансформација јавне управе
Процеси дигиталне трансформације јавне управе и увођење електронских сервиса представљају важан дио процеса реформе јавне управе. Влада Црне Горе и Министарство јавне управе препознали су значај и вриједности еУправе и настојимо да у потпуности имплементирамо овај концепт.
Наш циљ је изградња једноставних, брзих и бољих јавних услуга за грађане и привреду.
Да би се постигла трансформација мора доћи до промјене примарно изнутра, кроз примјену пракси и приласку начину ријешавања проблема у самој јавној управи. У наредном периоду инкорпорираћемо праксе из приватне индустрије, базиране на мултидисциплинарним тимовима, пројектно оријентисаном агилном менаџменту, као и промјене у култури пословања унутар Владе гдје сте ви као корисници у центру свих наших политика. Све политике и услуге ћемо креирати на основу ваших потреба, а тек када почнемо да креирамо сервисе око потреба грађана, онда можемо стварно да утичемо на животе људи.
Свакако, битан сегмент у процесу успостављања еУправе представља електронска комуникација државе са вама, грађанима и грађанкама и привредним субјектима. Осавремењавање пословних процеса, без физичког присуства, води ка дигитализацији пословних процеса, управо употребом информационо комуникационих технологија.
У том правцу, на свим нивоима управе покренути су бројни пројекти којима треба да се обезбиједи већа ефикасност пословних процеса и бољи квалитет услуга.
Дигитална трансформација је у пандемији корона вируса додатно добила своју употребну вриједност и код оних којима су ближи традиционални начини комуникације и рада. Многи процеси се сада одвијају у потпуности електронски у свим областима. Било короне или не, подстичемо Вас да што више користите погодности нових технологија, да мијењате навике и да се прилагађавате новом начину комуникације са управом.
Нормативни оквир
Министарство јавне управе надлежно је за креирање свеобухватног нормативног оквира који ће обезбиједити дигитализацију у пуном капацитету, како унутар јавне управе, тако и у поступцима које грађани и привреда имају са јавном управом. Кључни закони који регулишу ову област су: Закон о електронској управи, Закон о електронској идентификацији и електронском потпису, Закон о информационој безбједности и Закон о електронском документу.
Правни оквир за дигиталну трансформацију је у сталном процесу усклађивања са директивама ЕУ. У том процесу константно радимо на унапређењу правног оквира, али и дајемо мишљења и смјернице другим органима како би сви прописи, које доносе остали органи, били усклађени са овим системским законима, те се тиме правазишле и смањиле баријере за реализацију процеса дигиталне трансформације.
Стратешко планирање
Стратешко планирање је, такође, важан сегмент рада овог Министарства у дијелу реформе јавне управе, дигиталне трансформације и сајбер безбједности. Ови стратешки документи, који већ неколико година представљају окосницу развоја, доносе се за четворогодишњи или петогодишњи период са циљем да се препознају трендови у развоју из појединачних области.
Развој дигиталног друштва прожима сва стратешка документа, будући да је оно покретач иновација, модернизације, конкурентности и свеобухватног друштвено-економског развоја. Наше активности усмјерене су на сарадњу са приватним, академским и цивилним сектором, међународним организацијама, као и доброј интерсекторској сарадњи са циљем стварања модерне еУправе, подизања нивоа информационе безбједности као и већој дигитализацији друштва у цјелини. Управо се квалитетним и одрживим стратешким оквиром мора осигурати заједнички правац у развоју у свим областима рада јавне управе.
Пружање услуга
Пружање услуга грађанима једна је од основних дјелатности у јавној управи, а процеси дигитализације услуга треба да омогуће ефикасно, транспрарентно и квалитетно пружање услуга. Дигитална рјешења која Вам се, у виду електронских услуга и комуникационих платформи, нуде треба да се ослањају на савремена технолошка рјешења, оптимизоване процесе и услуге усмјерене ка потребама грађана, привреде и јавне администрације.
У том циљу препознат је и јединствени шалтер за све еУслуге јавне администрације – портал еУправе www.еуправа.ме.
Један од предуслова за подизање нивоа софистицираности еУслуга представља и развој система електронског плаћања чиме ће се заокружити процес комплетне еУслуге. Овај систем унаприједиће и постојеће еУслуге, јер ће грађани на једном мјесту моћи да поднесу електронске захтјеве, плате одређене обавезе према држави, а јавна управа ће имати контролу свих плаћања.
Размјена података између институција - мање потврда
Такође, један од стубова дигитализације представља и информациони систем за електронску размјену података који се популарно зове ГСБ или скраћено ЈИСЕРП.
Овај јединствени информациони систем за електронску размјену података омогућава да органи, односно други субјекти размјењују податке из електронских регистара које воде и информационих система којима управљају.
Захваљујући овом систему неће бити потребе да доносите потврде и документа које издају други органи државне управе, јер ће се подаци размјењивати по службеној дужности сходно Закону о управном поступку. На овај начин се штеди Ваше вријеме и новац, јер више не морате лично доносе разне врсте потврда као доказ да сте уписани у неки регистар или слично.
У претходне двије године, колико систем постоји, кроз овај систем је повезано дванаест (12) регистара између који се врши електронска размјена података: централни регистар становништва, централни регистар привредних субјеката, централни регистар образовања, царински централни регистар, затим централни регистар материјалних давања итд.
Управо овај систем је заслужан за развијање многих електронских услуга: остваривање права на материјално обезбјеђење, провјера плаћања доприноса за здравствено осигурање, електронски упис дјеце у основне школе и вртиће, вођење интерних евиденција органа.