Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Стратегија дигиталне трансформације за развој дигиталне Црне Горе

Објављено: 27.12.2021. 14:45

Влада Црне Горе је, на предлог Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, усвојила Стратегију дигиталне трансформације Црне Горе 2022-2026 са Акционим планом за 2022-2023. годину, која представља развојни оквир којим се дефинишу предуслови и иницијативе потребне за брзу адаптацију у све комплексније дигитално окружење, те агилан и проактиван развој дигиталне Црне Горе.

„Стратегија дигиталне трансформације кључна је компонента испуњења дигиталних амбиција, као и средство уз помоћ којег ће бити унапријеђене јавне услуге и корисничко искуство, оснажене дигиталне вјештине цјелокупног друштва, смањен дигитални јаз, али и омогућена дигитална трансформација и ефикасно управљање њоме у цијелој земљи", саопштила је минситарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић.

Изазови у дигиталној трансформацији Црне Горе адресирани су кроз два стратешка циља која осликавају дигиталну стварност и даље се каналишу у оквиру седам оперативних циљева кроз приоритетне области односно групе активности у циљу постизања жељеног напретка, казала је министарка Срзентић.

Први стратешки циљ, како је напоменула, ставља фокус на унапређење капацитета и способности за дигиталну трансформацију, а други на јачање дигиталне свијести црногорског друштва и дигиталне конкурентности ИЦТ сектора.

„Црну Гору морамо учинити конкурентном у региону, у Европи, па и у свијету. Док смо окренути нашем дугорочном економском опоравку, грађани Црне Горе очекују да буду подржани и повезани, да њихови подаци буду сигурни, безбједни и доступни, да већину ствари могу одрадити у потпуности онлајн, да не чекају у дугим редовима у јавним институцијама, у свакодневној интеракцији са јавном управом или привредом, и да не троше огромне количине папира како би неки захтјев испунили“, казала је Срзентић.

„Стратегија ће помоћи да, кроз бројне активности у сарадњи са другим министарствима, ИКТ компанијама, цивилним и академским сектором, обезбиједимо да грађани имају дигиталне вјештине и приступ да учествују, раде и успију у дигиталном свијету, те да су у центру дизајна услуга и политике и активно учествују у изради владиних програма и услуга“, напоменула је Срзентић.

Као најзначајније активности на којима ће Министарство радити са партнерима, министарка Срзентић истиче јачање дигиталних вјештина и развој ИТ кадра од стратешког значаја за Црну Гору. “Већ сада као најважније активности истичемо покретање Дигиталне академије - платформе за едукацију јавних службеника, студената и осјетљивих група становништва.

Такође, Министарство у сарадњи са Универзитетом Црне Горе и ИЦТ пословном заједницом ради на формирању Института, чији је циљ креирање брзих образовних програма за доквалификацију инжењера у складу са потребама тржишта и преквалификацију незапослених високошколаца за основне ИТ послове. Циљ нам је да заједно радимо на развоју нових програма обука и занимања, јачању дигиталних вјештина и ИТ кадрова, што ће бити највећи ресурс на путу развоја дигиталне Црне Горе”, нагласила је министарка Срзентић”.

“Као јавни службеници, али и као запослени у приватном сектору, сви желимо да осигурамо да политике, производи и услуге које дизајнирамо испуњавају потребе корисника, било да су наши корисници родитељи, студенти или старије особе. Циљ нам је да унаприједимо капацитете и способности за дигиталну трансформацију Црне Горе, али и ојачамо дигиталну свијест црногорског друштва и дигиталне конкурентности ИЦТ сектора. Само удруженим снагама можемо успјешно имплементирати све активности из Стратегије дигиталне трансформације и радити на унапређењу цјелокупног дигиталног амбијента“, закључила је Срзентић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?