Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Диверзификацијом привреде и извора енергије до „праведне транзиције“ у Црној Гори

У понедјлејак, 13. фебруара у Пљевљима одржан је први састанак Радне групе за праведну транзицију Националног савјета за одрживи развој. На овом састанку дискутована је Дијагностика социо-економског стања у региону угља Пљевља, која је припремљена као дио активности пројекта израде Мапе пута Црне Горе за праведну транзициј, који се реализује у сарадњи Програма за развој Уједињених нација (UNDP) у Црној Гори и Владе Црне Горе уз финансијску подршку Владе Републике Словачке (Slovak Aid).

Имајући у виду да процес праведне транзиције мора да буде високо пратиципативан и инклузиван, односно да обухавти све структуре друштва у вриједносном ланцу угља, предложено је да овај процес буде вођен под покровитељством Националног савјета за одрживи развој уз стручну подршку Радне групе за праведну транзицију формиране у оквиру овог Савјета.

Ратификацијом Париског споразума 2017. године, Црна Гора се обавезала да допринесе глобалном смањењу емисија гасова с ефектом стаклене баште (GHG). Највећи допринос емисијама ГХГ гасова у Црној Гори има сектор енергетике. С тим у вези, мјере декарбонизације су примарно усмјерене ка сектору енергетике, гдје је декарбонизација дефинисана као смањење производње електричне енергије из угља и повећање производње електричне енергије из обновљивих извора.

С тим у вези, процес декарбонизације ће на првом мјесту утицати на општину Пљевља и њене становнике, с обзиром да Рудник угља АД Пљевља заједно са Термоелектраном „Пљевља“ представљау регион угља у Црној Гори те да производња електричне енергију из угља у ТЕ Пљевља тренутно представља једини базни извор енергије у Црној Гори.

Vlada Crne Gore - fotografija članka

Смањење производње електричне енергије из угља, уколико није праћено диверсификацијом привредне дјелатности у локалној заједници, али и диверсификацијом производње енергије из обновљивих извора, може значајно утицати на животни стандард становништва и подстаћи економске миграције. Како би се позабавиле овим неправедним оптерећењем развоја са ниским емисијама угљеника, многе земље припремају, а неке већ спроводе, мјере за промовисање праведне транзиције. Праведна транзиција захтијева разумијевање потенцијалних утицаја енергетске транзиције на запослене, предузећа и заједнице које су највише погођене смањењем и евентуалним укидањем експлоатације угља. Зато је важно покренути друштвени дијалог који ће довести до конкретних рјешења за постепеним смањењем зависности од угља кроз диверсификацију производње електричне енергије и привредне дјелатности у региону угља.

Због изражене зависности локалне привреде од ланца вриједности угља, неопходно је обезбиједити да се заокрет у политикама које би утицале на експлоатацију угља и производњу у ТЕ Пљевља изврши узимајући у обзир друштвене, еколошке и економске импликације. 

С тим у вези, на иницијативу UNDP-а, а уз сагласност Владе Црне Горе током 2021. године уз финансијску подршку Владе Републике Словачке (Slovak Aid), кренуло се са реализацијом пројекта израде Мапе пута Црне Горе за праведну транзицију.

Поред формирања Радне групе, једна од првих активности која је реализована је израда Дијагностике социо-економског стања у региону угља Пљевља, како би се подржо национални, инклузивни дијалог, који треба да резултира националном мапом пута за праведну транзицију.

Важно је непоменути да поред живе дискусије о овом документу, исти је достављен члановима/ицама Радне групе на коментаре и сугестије писаним путем. Неки од закључака су и да се владина и ресорна радна тијела која се баве овом проблематиком увежу ради координисане акције у овој области, али и ради усклађености будућих стратешких циљева и дјеловања када је коришћење енергије из угља у питању.

Имајући у виду значај ове теме и документа који је израђен, предвиђено је да се у оквиру Платформе Националног савјета за одрживи развој „Дијалози за развој“ организује догађај на тему „Дијалог за праведну транзицију“ 28. фебруара и 01. марта о.г. у Хотелу Подгорица у Подгорици. На овом догађају би се након уводних излагања и презентације примјера добре праксе међународних организација Свјетске банке, GIZ-а и Европске комисјие, првог дана представила Дијагностика социо-економског стања у региону угља Пљевља, док би други дан догађаја био више радног карактера, на ком би се с представницима/цама Радне групе за праведну транзицију у проширеном саставу радило на дефинисању визије и структуре будуће Мапе пута Црне Горе за праведну транзицију.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?