- Влада Црне Горе
Одржана 36. сједница Националног савјета за одржив...
Одржана 36. сједница Националног савјета за одрживи развој
Сједница обновљеног Националног савјета за одрживи развој, у свом пуном саставу, одржана је данас у Будви, а сједницом је предсједавао предсједник Владе Црне Горе др Дритан Абазовић.
Данас је у Будви одржана конститутивна сједница Националног савјета за одрживи развој у новом саставу, којом је предсједавао предсједник Владе Црне Горе др Дритан Абазовић.
Препознајући потенцијал активности у оквиру програма рада и очекиване улоге Националног савјета у доприносу достизања циљева одрживог развоја у Црној Гори, на иницијативу чланова/ица Националног савјета предложено је да се још једном размотри унапређење позиције и статуса Канцеларије за одрживи развој, као секретаријата Националног савјета у систему извршне власти. Акцентована је улога образовних институција, кроз синергију формалног и неформалног образовања. Подржано је укључивање младих кроз њихову проактивну улогу у свим радним савјетодавним тијелима Владе. Наглашено да финансирање за одржиив развој и одрживи развој на локалном нивоу, треба да имају значајнију подршку, што је предвиђено кроз рад стручних радних група и Програм рада Националног савјета.
Сходно дневном реду на данашњој сједници формирано је шест стручних радних група, и то за праћење спровођења политике одрживог развоја, митигацију (ублажавање) и адаптацију (прилагођавање) на климатске промјене, интегрално управљање обалним подручјем Црне Горе, одрживи развој на локалном нивоу, финансирање за одрживи развој и праведну транзицију. Циљ оваквог модела функционисања Националног савјета је успостављање отвореног форума за стручно надгледање и усмјеравање у креирању и спровођењу развојних политика и пројеката на принципима одрживог развоја.
Средњорочни програм рада Националног савјета, предложен на одржаној сједници, дефинише низ активности у оквиру приоритетних тема којима ће се бавити у наредном периоду, а односе се на убрзавање процеса имплементације циљева одрживог развоја, праведну транзицију, климатске промјене, финансирање одрживог развоја, едукацију и промоцију концепта одрживог развоја и јачање партнерстава, нарочито на међународном нивоу.
Такође, сходно програму рада Национални савјет ће покренути догађаје, конференције, радионице, медијске и друге активности, како би јавност била упозната са кључним развојним изазовима и како би се омогућило да се шира заједница стручњака, односно свих релевантних заинтересованих страна, проактивно укључи у дефинисање рјешења на нова дешавања и друштвене изазове у земљи.