- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - ИПАРД програм До модерне фарме уз ИПАРД пројекте
До модерне фарме уз ИПАРД пројекте
Када је у војсци проглашен за вишак, Миленко Недић се окренуо пољопривреди. У тренутку када је морао донијети одлуку шта и како даље, сјетио се својих родитеља пољопривредника. Њима кризе нијесу могле ништа, а сад не могу ни њему. Почетак је био тежак, банкарски кредити и високе каматне стопе. Онда се појавила могућност да конкурише за ИПАРД позиве. „Приликом изласка првог МИДАС програма 2011. године, конкурисао сам за један дио механизације. То је био трактор и прикључци за кошење. Тада се говорило да се то не може добити, да је то неизводљиво, да је тешко проћи. Међутим, прошао сам све те контроле, већ сам тада имао 10-15 грла. Добио сам механизацију која ме ја тада погурала, да сам једноставно морао да кренем напријед“, каже фармер Миленко Недић из Никшића.
Од тада се Миленко редовно пријављује на ИПАРД позиве. Каже да је у почетку процедура изгледала компликована, али се све да савладати, уз подршку оних који о пријавама и одлучују.
„Пошто су то велика средства, ријетко ко од нас има толику готовину да би то могао да заокружи самим извором својих средстава. Ко год има чисту земљу, чисто газдинство, тај може да прође и ИПАРД програм и кредит код Фонда за развој“, каже Недић.
Миленко је кроз три ИПАРД позива увозио грла за своју фарму, из Њемачке и Чешке. Сада има педесетак крава музара.
„Кроз ИПАРД програме сам дошао до комплетне механизације и комплетних система за мужу и свих средстава и опреме, који ми требају за фарму. Посљедњи пројекат који сам радио је био око 80 хиљада еура, 32 хиљаде биле су моје, а 48 хиљада сам добио европских пара“, објашњава никшићки фармер.
Зато је Миленко увјерен да би без ИПАРД пројеката девет од десет фармера морало да напусти пољопривреду. Радне снаге вољне да се упусти у пољопривредне радове нема, па је механизација која се набавља кроз ИПАРД позиве једни начин да се фарма организује. Јер, каже Миленко, кад имаш механизацију можеш и сам да радиш. „Ја бих поручио људима, ко год има своју земљу да се бави пољопривредом, да се макне са улице, да се та омладина врати и селу и пољопривреди. Да сами зарађују и да се сами баве својим послом“, поручује он. Недићи су породична фарма, али и породична фирма, у којој раде Миленко са супругом и њихова два сина. Фарма им, каже Миленко, пружа добар живот. Тражи доста рада, већина зарађеног новца опет се улаже у производњу, али фарма расте. У плану су нова грла, нови објекти и нове пријаве на ИПАРД програм. Прича је настала као дио кампање Европске уније у Црној Гори „Наше пријатељство је успјешна прича“, која је посвећена промоцији ЕУ пројеката. Више о ЕУ пројектима у Црној Гори можете да сазнате овдје.
Текст је преузет од Европске куће, а кроз линк у наставку можете погледати и видео.
До модерне фарме уз ИПАРД пројекте - ЕУРОПЕ ХОУСЕ (европскакуца.ме)