Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Догађај поводом приморедаје опреме за мониторинг вода у оквиру пројекта ЕУ под називом “Подршка имплементацији и мониторингу управљања водама у Црној Гори”

Данас је испред ЈУ Завода за геолошка истраживања уприличен догађај поводом приморедаје опреме за мониторинг вода у оквиру пројекта ЕУ под називом “Подршка имплементацији и мониторингу управљања водама у Црној Гори”.

Примопредаји опреме присуствовали су Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић,  шефица Делегације ЕУ у Црној Гори Оана Кристина Попа као и челници ЈУ Завода за геолошка истраживања и Завода за хидрометеорологију и сеизмологију којима је у оквиру ИПА 2016 програма за Црну Гору  испоручена опрема за мониторинг вода коју ће ове институције користити. Уговорена  вриједност набављене опреме износи 53.845,00 еура.

Пројектат ЕУ под називом “Подршка имплементацији и мониторингу управљања водама у Црној Гори” започео је у новембру 2019. године и његова сврха је јачање институционалних, административних и надзорних капацитета институција у Црној Гори које се баве дјелатностима управљања водама у циљу побољшања заштите животне средине. Главни резултати пројекта односе се на преношење захтјева четири ЕУ директиве о водама у домаће законодавство, односно Директиве о нитратима, Директиве о поплавама,  Директиве о водама за купање као и Оквирне директиве о морској стратегији. Пројекат се спроводи у сарадњи са Управом јавних радова и имплементира га Ептиса Соутхеаст Еуропе (РС) у конзорцијуму са ЕПТИСА Сервициос де Ингениериа (ЕС) и САФЕГЕ (ФРА).

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић је овом приликом изјавио да је „Обезбјеђење доброг статуса вода у складу са Оквирном директивом о водама Европске уније, заштита вода, заштита од вода и обезбјеђење воде за све, основне  развојне политике сектора вода, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. 

“Опрема коју данас презентујемо, примјер је добре праксе имплементације пројеката, сарадње Црне Горе и Европске Комисије, и модел јачања капацитета институција, кроз унапређење система мониторинга вода у Црној Гори“, нагласио је министар.

Шефица Делегације Европске уније у Црној Гори, Оана Кристина Попа истакла је да је заштита вода важан дио европске политике заштите животне средине па тако и важан дио преговора о приступању ЕУ у оквиру Поглавља 27. “Веома сам срећна што ће данашња донација опреме за мониторинг вода, коју је финансирала ЕУ, помоћи Црној Гори у овом сектору. Европска Унија је одобрила додатних пет милиона еура за помоћ Црној Гору у заштити животне средине ове године, укључити и набавку додатне опреме за унапређење система управљања водама. Сада је вријеме да Црна Гора покаже обновљену посвећеност у свим областима заштите животне средине, укључујући заштиту вода. Ово није важно само за напредак ка пуном чланству у ЕУ, већ је неопходно за добробит грађана Црне Горе, као и њене флоре и фауне”, рекла је амбасадорка Попа.

Директорица Завода за хидрометеорологију и сеизмологију, госпођа Душица Брновић навела је “Завод  за хидрометеорологију и сеизмологију, ће и у наредном периоду снажно и предано радити на изградњи кадровских и техничких капацитета, набавци нове и савремене опреме, даљем јачању међу-институционалне и међународне сарадње”.

Директор ЈУ Завода за геолошка истраживања, господин Ново Радуловић  истакао је да је Завод остварио веома добру сарадњу са пројектом и свим партнерима укљученим у овај пројекат. „ Завод за геолошка истраживања је као једна од најстаријих Јавних установа у Црној Гори је орјентисан на истраживање природних ресурса као и њихову заштиту и одрживо коришћење. Истраживање подземних вода је препознато као један од најзначајних дјелатности која тражи високо стручно искуство запослених као савремену опрему.“, додао је у свом обраћању.

Директор Управе јавних радова, господин Боро Лучић у својству Уговорног тијела пројекта ЕУ нагласио је важност пројекта и истакао сљедеће “главни резултати пројекта, чија вриједност износи  2.390.405,00 еура, односе се на преношење четири директиве Европске уније у области управљања водама као и јачање капацитета националних институција одговорних за управљање водама у области мониторинга”.

Линк за ФОТО: хттпс://wе.тл/т-8тyпвзстО4

Потпис:

ЕУИЦ фото: Балша Ракочевић

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?