Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Друга сједница Савјета за иновације и С3: Усвојен Програм рада Савјета за 2022. годину

Објављено: 18.03.2022. 11:36 Аутор: Министарство економског развоја

“Задовољство ми је што смо у кратком року, иако у веома изазовном периоду, успјели да организујемо двије сједнице Савјета за иновације и паметну специјализацију и на тај начин, надам се, успоставили добру праксу у раду овог важног тијела. Користим ову прилику да се захвалим свом тиму и Секретаријату Савјета за иновације и паметну специјализацију на успјешној координацији овим активностима и реализацији закључака са претходне сједнице. Оно што је важно је да је напредак видљив и да смо у складу са препорукама Европске комисије дошли до задовољавајућег имплементационог оквира, који, вјерујем, сада може одговорити изазовним задацима које паметна специјализација поставља“ казао је министар економског развоја Јаков Милатовић који је данас предсједавао другом сједницом новог Савјета за иновације и паметну специјализацију.

Савјет за иновације и паметну специјализацију представља снажну подршку Влади у развоју економије и друштва заснованог на знању и иновацијама и обавеза је свих у Савјету да на најбољи могући начин искористе потенцијал који Црна Гора има у свим приоритетним С3 областима и адекватно се припреми за коришћење ЕУ фондова које управо С3 оквир нуди.

Марија Ражнатовић, секретарка Савјета за иновације и паметну специјализацију, ангажована од стране УНДП-а као подршка Министарставу економског развоја у развоја иновационе политике, изразила је задовољство због постигнутих успјеха у реализацији обавеза дефенисаних на претходној сједници Савјета, те информисала присутне о активностима које слиједе у дијелу имплементације Оперативног програма за имплементацију Стратегије паметне специјализације, као и реализацији обавеза које се тичу припреме Програма рада Савјета за 2022, који је усвојен на данашњој сједници.

„Програм рада Савјета за 2022. годину конципиран је начин да предвиђа три цјелине везане за три сједнице Савјета које су предвиђене до краја године“ саопштио је министар Милатовић и додао да Програм, поред пресјека стања у приоритетним С3 областима, обухвата успостављање сарадње са Савјетом за конкурентност и Савјетом за научноистраживачку дјелатност, затим разматрање нормативног и стратешког оквира у областима С3, као и пресјек стања Оперативног програма за имплементацију Стратегије паметне специјализације и извјештаје о напретку иновационих радних група у процесу предузетничког откривања.

Милатовић је подсјетио на значај улоге Савјета, нарочито имајући у виду да европска агенда предвиђа развој заснован на знању и иновацијама и да Европска комисија у континуитету указује на важност паметне специјализације и планирања програмских активности које су у складу са њом. У прилог поменутом јесте и програмска мисија Генералног директората за проширење Европске комисије која је ове седмице боравила у Црној Гори, те да се иновације и паметна специјализација прожимају кроз све разговоре са представницима Комисије, што указује на простор даље сарадње у том правцу, као и планирања доступних ИПА фондова.

Савјет за иновације и паметну специјализацију усвојио је данас и Предлог о именовању чланова иновационих радних група за четири приоритетне С3 области који је припремило Министарство економског развоја, а на основу исказаних интересовања представника невладиних организација, научне и привредне заједнице у оквиру јавних позива. УНДП, као стратешки партнер Владе и Министарства у развоју политике иновација, обезбиједиће координаторе радних група у оквиру подршке процесу имплементације Стратегије паметне специјализације у Црној Гори. Маријета Барјактаровић Ланзарди, С3 Национална координаторка и в.д. генералне директорице Директората за дигиталну економију и технолошки развој, је том приликом нагласила да су главни задаци иновационих радних група: мапирање економског, научног и иновационог потенцијала Црне Горе; идентификовање, прикупљање и разматрање приједлога активности, мјера, инструмената за унапређење С3 приоритетних области; вођење Процеса предузетничког откривања и Учествовање у изради Акционог плана за спровођење Стратегије паметне специјализације 2023-2024.

Милена Липовина-Божовић, државна секретарка за развојне економске политике је истакла посвећеност С3 тима и успјех да се у кратком року организују и одрже двије сједнице Савјета, те да је Европска комисија поздравила одлуку Црне Горе да успостави нови имплементациони оквир за иновације и паметну специјализацију, чиме смо постали прва земља Западног Балкана, која је овај оквир увела. Она је такође говорила о активностима које су до сада спроведене по питању иновација и паметне специјализације, као и о томе шта ће бити на располагању нашој привреди у наредном периоду, истичући текући конкурс за подршку иновационој дјелатности у 2022. години, као и планирану подршку раној фази развоја стартапова који ће бити расписан 20. јуна ове године, и већи инструмент подршке, грант шему за иновационе пројекте кроз ИПА 2020, чија је укупна вриједност 900.000 еура. Поред тога, најавила је подршку иновационим ваучерима и колаборативним иновативним пројектима које ће финансирати Фонд за иновације Црне Горе.

На данашњој сједници Савјет се упознао и са статусом развоја иновационе инфраструктуре: Фонда за иновације Црне Горе, Научно-технолошког парка Црне Горе и Иновационо-предузетничког центра “Технополис” Никшић.

Успостављена је и сарадња са Савјетом за конкурентност са којим ће, у наредном периоду, бити дефинисане конкретне заједничке активности, а у циљу повезивања приоритета два савјета.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/8
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?