- Влада Црне Горе
Управа полиције - Сектор за финансијско-обавјештајне послове Државе под појачаним надзором, јун 2023
Државе под појачаним надзором, јун 2023
Париз, 23. јун 2023. – Државе које су под појачаним надзором активно раде са ФАТФ-ом на уклањању стратешких недостатака у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма (ТФ) и финансирања пролиферације. Када ФАТФ стави државу под појачани надзор, то значи да се држава обавезала да ће брзо да уклони утврђене стратешке недостатке у оквиру договореног временског периода и иста подлијеже појачаном надзору. Ова листа се често назива „сива листа“.
ФАТФ и регионална тијела која функционишу по узору на ФАТФ (ФАТФ-стyле регионал бодиес - ФСРБс) настављају да раде са доље наведеним државама док државе извјештавају о напретку који је остварен по питању уклањања утврђених стратешких недостатака. ФАТФ позива ове државе да ефикасно спроводе своје договорене акционе планове и то у договореним временским оквирима. ФАТФ поздравља њихову посвећеност и помно ће пратити њихов напредак. ФАТФ не позива на примјену продубљене провјере и праћења пословања клијента у вези са овим државама. Стандарди ФАТФ-а не предвиђају смањење ризика или одсијецање читавих класа клијената, али позивају на примјену приступа заснованог на ризику. Стога, ФАТФ подстиче своје чланице да приликом својих анализа ризика узму у обзир информације наведене у даљем тексту.
ФАТФ континуирано идентификује додатне државе које имају стратешке недостатке у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације. Један број држава још увијек није разматран од стране ФАТФ-а и ФСРБ-а, али ће временом и оне бити разматране.
ФАТФ пружа одређену флексибилност државама које се не суочавају са непосредним роковима да пријаве напредак на добровољној основи. ФАТФ је од фебруара 2023. прегледао напредак сљедећих земаља: Албанија, Барбадос, Буркина Фасо, Кајманска острва, Демократска Република Конго, Гибралтар, Јамајка, Јордан, Мали, Мозамбик, Панама, Филипини, Сенегал, Јужна Африка, Јужни Судан, Турска, УАЕ и Уганда. За ове државе, ажуриране изјаве су дате у наставку. Хаити, Нигерија, Сирија, Танзанија и Јемен одлучиле су да одложе извјештавање; стога су изјаве које су претходно издате за те државе укључене у наставку, али не морају нужно одражавати најновији статус система СПН/ФТ у овим државама. Након извршеног прегледа, ФАТФ сада идентификује и Камерун, Хрватску и Вијетнам.
Албанија
У фебруару 2020. године, Албанија се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и МОНЕYВАЛ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. На свом пленарном заседању у фебруару 2023, ФАТФ је донео почетну одлуку да је Албанија суштински завршила свој акциони план. Међутим, у то вријеме, ФАТФ је одлучио да не одобри посјету земљи јер је био забринут да очигледни планови Албаније за успостављање програма добровољног пореског усаглашавања (ВТЦ) нису у складу са принципима ФАТФ-а за управљање примјенама програма ВТЦ у СПН/ФТ или најбољим ФАТФ праксама у овој области
На пленарној сједници одржаној у јуну 2023. године, Албанија је потврдила да је одустала од планираног програма ВТЦ и обавезала се да ће поштовати принципе ФАТФ-а и најбоље праксе у вези са програмима ВТЦ ако разматра усвајање програма ВТЦ у будућности. Као резултат тога, ФАТФ је одлучио да изврши процјену на лицу мјеста како би потврдио да је имплементација албанског система СПН/ФТ почела и да се одржава, те да неопходна политичка посвећеност остаје на снази за одржавање имплементације у будућности. ФАТФ напомиње да би увођење програма ВТЦ који не поштује принципе и најбоље праксе ФАТФ-а утицало на разматрање ФАТФ-а о напретку земље у рјешавању својих недостатака у СПН/ФТ и на њену посвећеност побољшању свог системаСПН/ФТ. ФАТФ ће наставити да прати Албанију и развој програма ВТЦ.
Барбадос
Од фебруара 2020. године, када се Барбадос на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ и ЦФАТФ на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Барбадос је предузео кораке ка побољшању свог система СПН/ФТ, укључујући показивање да су тачне и ажурне информације о стварном власништву доступне на благовременој основи, као и праћењем репатријације и подјеле конфисковане имовине са другим земљама. Барбадос треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака демонстрирањем да су нивои пријављивања сумњивих активности од стране одређених обвезника у складу са ризицима.
ФАТФ изражава забринутост што Барбадос није успио да заврши свој акциони план, који је у потпуности истекао у априлу 2022. ФАТФ снажно апелује на Барбадос да брзо покаже значајан напредак у завршетку свог акционог плана до октобра 2023. год. или ће ФАТФ размотрити следеће кораке, ако не буде довољно напретка.
Буркина Фасо
Од фебруара 2021. године, Буркина Фасо се обавезала на високом политичком нивоу да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Буркина Фасо би требало да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за рјешавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) ажурирање свог разумијевања ризика од ПН/ТФ, укључујући ревизију националне процјене ризика у складу са секторским приоритетима идентификованим у својој националној стратегији; (2) јачање ресурсних капацитета свих надзорних органа за СПН/ФТ и спровођење надзора над финансијским институцијама и нефинансијским институцијама (ДНФБП) заснованих на ризику; (3) одржавање свеобухватних и ажурираних основних и података о стварном власништву правних лица и јачање система санкција за кршење обавеза транспарентности; (4) повећање разноврсности извјештаја сумњивих трансакција; (5) успостављање процедура за ефективно спровођење уредбе о прекограничној декларацији валута и преносивих инструмената на доносиоца; (6) унапређење сарадње између органа за спровођење закона и тужилачких органа који се боре против финансирања тероризма и вођења истрага и кривичног гоњења против финансирања тероризма у складу са својим профилом ризика; и (7) спровођење ефикасног система циљаних финансијских санкција у вези са финансирањем тероризма и пролиферације, као и праћење и надзор непрофитних организација (НВО) који су засновани на ризику.
ФАТФ констатује континуирани напредак Буркина Фасо у погледу свог акционог плана, међутим сви рокови су сада истекли и посао остаје. ФАТФ охрабрује Буркина Фасо да настави да спроводи свој акциони план како би се што прије отклонили горе наведени стратешки недостаци, пошто су сви рокови истекли у децембру 2023. године.
Камерун
У јуну 2023. године, Камерун се на високом политичком нивоу обавезао да ц́е сарађивати са ФАТФ-ом и ГАБАЦ-ом на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ. Од усвајања Извјештаја након спроведене евалуације у октобру 2021. године, Камерун је постигао напредак у неким активностима препоручених у Извјештају кроз повец́ање ресурса ФОСа и унапређењем капацитета истражних органа и правосудних тијела како би на дјелотворан начин реализовали случајеви у вези са ПН/ФТ.
Камерун ц́е радити на имплементацији свог акционог плана израђеног заједно са ФАТФ-ом тако што ц́е: (1) ускладити националне стратегије и политике у области СПН/ФТ са резултатима националне процјене ризика (НПР) и пратити њихову примјену, као и демонстрирати сарадњу и координацију између надлежних органа у области СПН/ФТ; (2) осигурати примјену приступа приоритета пристиглих захтјева за међународну сарадњу на основу ризика у складу са процјењеним ризицима и достављати одговоре на дјелотворан начин; (3) Унаприједити надзор банака заснован на процјени ризика и спроводити дјелотворан назор заснован на процјени ризика за небанкарске финансијске институције и нефинансијске институцијаме (ДНФБП), и остварити одговарајуц́и контакт са високоризичним финансијским и нефинансијским институцијама (ДНФБП); 4) Одржавати и обезбиједити благовремени приступ надлежних органа адекватним и ажурним подацима о стварном власништву правних лица и успостављање режима санкција за кршење обавеза транспарентности који се примјењују на правна лица; (5) Унаприједити безбједну размјену информација између ФОСа, обвезника и надлежних органа и приказати повец́ање броја прослијеђених финансијско обавјештајних информација ради подршке оперативним потребама надлежних органа; (6) демонстрирати да су надлежни органи у стању да спроводе низ истрага о прању новца и кривично гоне ПН у складу са утврђеним ризицима; (7) спроводити политике и поступке за привремено и трајно одузимање прихода и средстава стечених криминалом и управљање замрзнутом, привремено и трајно одузетом имовином, и давање приоритета привременом и трајном одузимању имовине на граници; (8) приказати да се истраге и кривично гоњење за ФТ спроводе сходно утврђеним ризицима; и (9) демонстрирати ефикасну имплементацију режима циљаних финансијских санкција у односу на ФТ и забрану финансирања пролиферације оружја за масовно уништење и приступа заснованог на процјени ризика према НВО без ометања њихови легитимних активности.
Кајманска острва
У фебруара 2021. године, Кајманска острва су се обавезала на високом политичком нивоу да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ЦФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. На пленарној сједници у јуну 2023. године, ФАТФ је донио почетну одлуку да су Кајманска острва у великој мјери завршила свој акциони план и да гарантује процјену на лицу мјеста како би се потврдило да је имплементација система СПН/ФТ почела и да се одржава, те да неопходна политичка посвећеност остаје на снази за одржавање имплементације у будућности. Кајманска острва су направила сљедеће кључне реформе, укључујући: (1) примјену санкција које су ефикасне, пропорционалне и одвраћајуће, те предузимање административних казни и принудних мјера против обвезника како би се осигурало да се кршења отклоне ефикасно и благовремено; (2) изрицање адекватних и ефективних санкција у случајевима када релевантне стране (укључујући правна лица) не доставе тачне, адекватне и ажурне информације о стварном власништву; и (3) демонстрирање да процесуирају све врсте прања новца у складу са профилом ризика државе и да таква гоњења резултирају примјеном одвраћајућих, дјелотворних и пропорционалних санкција.
Демократска Република Конго (ДРК)
Од октобра 2022. године, када се ДРК на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ГАБАЦ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, ДРК је предузела кораке ка побољшању свог система СПН/ФТ, укључујући јачање свог правног оквира за криминализацију прања новца. ДРЦ би требао да наставити да ради на имплементацији свог акционог плана ФАТФ-а како би ријешио своје стратешке недостатке, укључујући: (1) финализацију НПР о ПН и ФТ и усвајање националне стратегије за СПН/ФТ; (2) одређивање надзорних органа за све секторе ДНФБП-а и развој и спровођење плана надзора заснованог на ризику; (3) адекватне ресурсе ФОС-а и изградњу њених капацитета за спровођење оперативних и стратешких анализа; (4) јачање способности органа укључених у истрагу и кривично гоњење ПН и ФТ; и (5) демонстрирање ефикасне имплементације циљаних финансијских санкција везаних за ФТ и финансирање пролиферације.
Хрватска
У јуну 2023. године, Хрватска се на високом политичком нивоу обавезала да ц́е сарађивати са ФАТФ-ом и Манивалом (МОНЕYВАЛ) на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Од усвајања извјештаја о евалуацији у децембру 2021.године, Хрватска је постигла напредак у односу на препоручене активности из извјештаја о евалуацији кроз побољшање свог система лиценцирања и прац́ењем регистрације ВАСП-а (пружалаца услуга трговине виртуелном имовином), побољшањем и примјеном дјелотворнијих активности код спровођења надзора и побољшањем примјене превентивних мјера за високо ризичне секторе. Хрватска ц́е радити на имплементацији свог акционог плана израђеног у сарадњи са ФАТФ-ом, тако што ц́е: (1) завршити националну процјену ризика, укључујуц́и процјену ризика од ПН/ТФ повезаног са злоупотребом правних лица и правних аранжмана и употребом готовине у сектору некретнина; (2) повец́ати људске ресурсе ФОСа и унаприједити његове аналитичке могућности; (3) наставити да унапређује рад органа за спровођење закона у односу на откривање, истраге и кривичног гоњења различитих врста кривичног дјела прање новца, укључујуц́и прање новца које обухвата предикатна кривична дјела почињена у иностранству и злоупотребу правних лица; (4) демонстрирати континуираног повец́ање примјене привремених мјера у обезбјеђивању директне/индиректне имовинске користи, као и средстава стечених у иностранству а која подлијежу одузимању; (5) показати способности систематског откривања и, гдје је релевантно, истраге ФТ у складу са профилом ризика државе; (6) успоставити национални оквир за примјену мјера у вези са циљаним финансијским санкцијама Уједињених нација и израдити смјернице и остварити сарадњу са обвезницима у циљу информисања и спровођења обука; и (7) идентификовати подгрупе НВО које су најрањивије на злоупотребе у сврхе ФТ-а и остварити циљану сарадњу са НВО-има и донаторском заједницом ради информисања о потенцијалној рањивости НВО-а на злоупотребу у сврхе ФТ-а.
Гибралтар
Од јуна 2022. године, када се Гибралтар на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и МОНЕИВАЛ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Гибралтар је предузео кораке да то учини кроз демонстрирање да надзорни органи за трустове и пружаоци услуга компанијама, адвокати, послови клађења, агенти за некретнине и друга небанкарска правна лица сада користе низ дјелотворних, сразмјерних и одвраћајућих санкција за кршења СПН/ФТ, посебно предузимањем више принудних радњи, изрицањем финансијских казни и објављивањем резултата случајева, гдје је то потребно. Гибралтар би требало да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за рјешавање својих стратешких недостатака тако што ће показати да је у стању да спроводи више коначних пресуда о конфискацији сразмјерно ризику и контексту Гибралтара.
ФАТФ напомиње да је Гибралтар наставио напредовати у свом акционом плану; међутим, сви рокови су сада истекли. ФАТФ охрабрује Гибралтар да настави са имплементацијом свог акционог плана за рјешавање горе наведених стратешких недостатака што је прије могуће.
Хаити
У јуну 2021. године, Хаити се на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и ЦФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. ФАТФ препознаје политичку посвећеност изражену на високом нивоу и напоре које је Хаити показао да унаприједи своје обавезе усред изазовне социјалне, економске и безбједносне ситуације у земљи. Хаити треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) завршетак процеса процјене ризика од ПН/ТФ и ширење налаза; (2) олакшавање размјене информација са релевантним иностраним партнерима; (3) отклањање техничких недостатака у свом законодавном и регулаторном оквиру који спречавају спровођење превентивних мјера СПН/ФТ и спровођење надзора СПН/ФТ заснованог на процјени ризика за све финансијске институције и нефинансијске институције (ДНФБП) за које се сматра да представљају већи ризик од ПН/ФТ; (4) осигуравање да се чувају основне и корисне информације о стварном власништву и да је омогућен благовремен приступ тим информацијама; (5) обезбјеђивање боље употребе финансијских обавјештајних података и других релевантних информација од стране надлежних органа за борбу против ПН и ФТ; (6) отклањање техничких недостатака у односу на дефиницију кривичног дјела ПН и презентовање да органи идентификују, истражују и процесуирају случајеве прања новца на начин у складу са профилом ризика Хаитија; (7) презентовање повећања броја идентификације, праћења и повраћаја имовине стечене криминалном дјелатношћу; (8) отклањање техничких недостатака у дефиницији кривичног дјела финансирања тероризма и режиму циљаних финансијских санкција; и (9) спровођење одговарајућег праћења НВО подложних злоупотреби у сврхе финансирања тероризма, без ометања или обесхрабривања легитимних активности НВО-а.
Јамајка
Од фебруара 2020. године, када се Јамајка на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ЦФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Јамајка је предузела кораке ка побољшању свог система СПН/ФТ, укључујући обезбјеђивање да је дефиниција БО у складу са ФАТФ стандардима. Јамајка би требало да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) осигурање адекватног надзора заснованог на ризику у свим секторима ДНФБП-а; и (2) доказивање да су тачне и ажурне основне и стварне информације о власништву правовремено доступне надлежним органима и да се примјењују ефикасне, сразмјерне и одвраћајуће санкције.
ФАТФ поново изражава забринутост што Јамајка није успјела да доврши свој акциони план, који је у потпуности истекао у јануару 2022. године. ФАТФ снажно апелује на Јамајку да брзо покаже значајан напредак у завршетку свог акционог плана до октобра 2023. године или ће ФАТФ размотрити сљедеће кораке, који би могли довести до позивања својих чланова да примијене појачану дужну пажњу у пословним односима и трансакцијама са Јамајком.
Јордан
У октобра 2021. године, Јордан се на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и МЕНАФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. На пленарној сједници у јуну 2023. Године, ФАТФ је донио почетну одлуку да је Јордан у великој мјери завршио свој акциони план прије договореног временског оквира И да гарантује процјену на лицу како би потврдио да је имплементација система СПН/ФТ почела и да се одржава, те да неопходна политичка посвећеност остаје на снази за одржавање имплементације у будућности. Јордан је извршио сљедеће кључне реформе, укључујући: (1) комплетирање и просљеђивање процјене ризика од ПН/ТФ за правна лица и виртуелну имовину; (2) спровођење инспекција обвезника укључујући финансијске институције и нефинансијске институције (ДНФБП) (3) имплементација механизма санкција за кршење обавеза транспарентности које се односе на правна лица и аранжмане; (4) примјена дјелотворних, сразмјерних и одвраћајућих санкција за непоштивање; (5) спровођење истрага и кривичног гоњења прања новца за претходна кривична дела у складу са својим профилом ризика; (6) примјена дјелотворних, сразмјерних и одвраћајућих санкција у случајевима прања новца; (7) имплементација правног и институционалног оквира за ТФС; и (8) доказивање да је усклађеност са ТФС процењена и да су недостаци ТФС отклоњени.
Мали
Од октобра 2021. године, када се Мали се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Мали је предузео кораке ка побољшању свог система СПН/ФТ, укључујући обезбјеђивање ресурса финансијским надзорним органима и надлежним органима који су укључени у истрагу и кривично гоњење финансирања тероризма и информисање НВО које су у опасности од злоупотребе ТФ. Мали треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) спровођење националног стратешког акционог плана за СПН/ФТ у складу са НПР; (2) развијање и имплементација приступа заснованог на процјени ризика за надзор над финансијским институцијама и ДНФБП са високим ризиком од ПН/ФТ и примјењивање дјелотворне, сразмјерне и одвраћајуће санкције за неусаглашеност; (3) спровођење свеобухватне процјене ризика ПН/ТФ у вези са свим врстама правних лица; (4) повећање капацитета ФОЈ и органа за спровођење закона и унапређење њихове сарадње у коришћењу финансијских обавјештајних података; (5) спровођење паралелне финансијске истраге; (6) јачање капацитета релевантних надлежних органа за истрагу и кривично гоњење случајева финансирања тероризма; (7) јачање правног оквира и процедуре за спровођење циљаних финансијских санкција за ФТ и финансирање пролиферације; и (8) спровођење приступа заснованог на процјени ризика за надзор сектора невладиних организација како би се спријечиле злоупотребе у сврхе финансирања тероризма.
Мозамбик
Од октобра 2022. године, када се Мозамбик на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Мозамбик је предузеп кораке на ка побољшању свог система СПН/ФТ , укључујући и рјешавање недостатака идентификованих у Препоруци 10. Мозамбик треба да настави да ради на имплементацији свог акционог плана за рјешавање својих стратешких недостатака, тако што ће: (1) обезбиједити сарадњу и координацију међу релевантним органима у спровођењу стратегија и политика за СПН/ФТ заснованих на ризику; (2) спровођење обуке за све органе за спровођење закона о узајамној правној помоћи како би се побољшало прикупљање доказа или заплијена/конфискација имовинске користи стечене кривичним дјелом; (3) обезбјеђивање адекватних финансијских и људских ресурса супервизорима, развој и спровођење плана надзора заснованог на ризику; (4) обезбјеђивање адекватних ресурса органима за почетак прикупљања адекватних, тачних и ажурних података о стварном власништву правних лица; (5) повећање људских ресурса ФОЈ као и повећање финансијских обавјештајних података који се шаљу органима; (6) демонстрирање способности органа за спровођење закона да ефикасно истраже случајеве ПН/ТФ користећи финансијске обавјештајне податке; (7) спровођење свеобухватне процјене ризика од финансирања тероризма и почетак имплементације свеобухватне националне стратегије против финансирања тероризма; (8) повећање свијести о финансирању тероризма и финансирању прилиферације везаним за циљане финансијске санкције; и (9) спровођење процјене ризика од финансирања тероризма за невладине организације у складу са стандардима ФАТФ-а и коришћење исте као основе за развој плана информисања.
Нигерија
У фебруару 2023. године, Нигерија се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Од усвајања свог МЕР-а у августу 2021. године, Нигерија је постигла напредак у неким од препоручених радњи МЕР-а за побољшање свог система, укључујући побољшање законодавног оквира за СПН/ФТ, ажурирање своје процјене инхерентних ризика од ПН/финансирања тероризма (ТФ)/ финансирања пролиферације (ПФ) и јачање његове примјене циљаних финансијских санкција. Нигерија ће радити на спровођењу свог акционог плана ФАТФ-а тако што ће: (1) завршити процјену преосталог ризика од ПН/ТФ и ажурирати своју националну стратегију за СПН/ФТ како би обезбиједила усклађеност са другим националним стратегијама релевантним за високоризична предикатна кривична дјела; (2) унапређење формалне и неформалне међународне сарадње у складу са ризицима ПН/ТФ; (3) побољшање надзора финансијских институција и ДНФБП-а заснованог на ризику за СПН/ФТ и унапређење спровођења превентивних мјера за високоризичне секторе; (4) обезбјеђивање да надлежни органи имају благовремен приступ тачним и ажурним информацијама стварног власништва (БО) правних лица и примјена санкција за кршење обавеза БО; (5) демонстрирање повећања у ширењу финансијских обавештајних података од стране ФОЈ и њиховог коришћења од стране органа за спровођење закона; (6) демонстрирање континуираног повећања истрага и кривичног гоњења ПН у складу са ризицима ПН; (7) проактивно откривање кршења обавеза декларисања валуте и примјењивање одговарајућих санкција и одржавање свеобухватних података о замрзнутој, заплијењеној, конфискованој и одузетој имовини; (8) демонстрирање континуираног повећања истрага и кривичног гоњења различитих врста финансирања тероризма и активности у складу са ризиком и унапређење сарадње међу агенцијама у истрагама финансирања тероризма; и (9) спровођење циљаног приступа НВО-има који су у опасности од злоупотребе финансирања тероризма на основу ризика и спровођење праћења заснованог на ризику за подгрупу НВО-а у ризику од злоупотребе финансирања тероризма без ометања или обесхрабривања легитимних активности НВО-а.
Панама
У јуну 2019. године, Панама се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ГАФИЛАТ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. На пленарној сједници у јуну 2023, ФАТФ је донио почетну одлуку да је Панама у великој мјери завршила свој акциони план и да оправдава процјену на лицу мјеста како би се потврдило да је имплементација реформи СПН/ФТ започела и да се одржава, те да неопходна политичка посвећеност остаје на снази како би се одржала имплементација у будућности. Панама је извршила сљедеће кључне реформе, укључујући: (1) јачање разумијевања националног и секторског ризика од ПН/ТФ и информисање о налазима у својим националним политикама за ублажавање идентификованих ризика; (2) предузимање радњи за идентификацију нелиценцираних преносиоца новца, примјену приступа заснованог на ризику у надзору нефинансијског сектора ДНФБП и примјену ефикасних, сразмјерних и одвраћајућих санкција за поновно кршење СПН/ФТ; (3); провјера ажурираних података о стварном власништву од стране обвезника, успостављање механизама за праћење активности оффсхоре субјеката, процјена постојећих ризика од злоупотребе правних лица и аранжмани за дефинисање и имплементација специфичних мјера за спрјечавање злоупотребе номиналних дионичара и директора, те омогућавање правовременог приступа на адекватне и тачне информације о стварном власништву; и (4) кориштење података ФОЈ за истраге ПН, демонстрирајући своју способност да истражује и кривично гони ПН у вези са страним пореским кривичним дјелима и пружање конструктивне и правовремене међународне сарадње у вези с таквим кривичним дјелима, те настављак фокусирања на истраге ПН у вези с областима високог ризика идентификованим у НПР и МЕР.
Филипини
Од јуна 2021. године, када су се Филипини на високом политичком нивоу обавезали да ће радити са ФАТФ-ом и АПГ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Филипини су предузели кораке да промовишу разумевање обавеза циљаних финансијских истрага међу финансијским и нефинансијским институцијама, како би повећали коришћење финансијских обавјештајних и истражних ЛЕА задужених за истраге ПН и давање приоритета идентификовању имовине и трајном одузимању у тренутку пресуде у кривичним предметима. Филипини би требало да наставе да раде на имплементацији свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) демонстрирање да постоји ефикасан надзор над ДНФБП заснован на ризику; (2) демонстрирање да супервизори користе контроле за СПН/ФТ како би ублажили ризике повезане са казино џункетима; (3) побољшање и поједностављење приступа ЛЕА информацијама о БО и подузимање корака како би се осигурало да су информације БО тачне и ажурне; (4) демонстрирање повећања истрага и кривичног гоњења ПН у складу са ризиком; и (5) демонстрирање повећања у идентификацији, истрази и кривичном гоњењу случајевима финансирања тероризма.
ФАТФ апелује на Филипине да брзо спроведу свој акциони план за рјешавање горе наведених стратешких недостатака пошто су сви рокови истекли у јануару 2023. године.
Сенегал
Од фебруара 2021. године, када се Сенегал на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и ГИАБА-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Сенегал је ојачао надзор над ДНФБП-има заснован на ризику, повећао број прослијеђених информација од стране ФИУ према органима за спровођење закона , као и ресурсе посвећене истрази и кривичном гоњењу ТФ. Сенегал треба да настави да ради на имплементацији свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) побољшање усклађености откривањем кршења против прања новца и финансирања тероризма и наметањем делотворних, сразмерних и одвраћајућих санкција против неусаглашених ДНФБП; (2) ажурирање и одржавање свеобухватних података о стварном власништву о правним лицима и аранжманима и јачање система санкција за кршење обавеза транспарентности; (3) идентификовање и истраживање активности финансирања тероризма у складу са профилом ризика земље; и (4) спровођење ефективног режима циљаних финансијских истрага који се односи на ТФ и ПФ, као и праћење и надзор НВО заснованих на ризику.
ФАТФ констатује континуирани напредак Сенегала у свом акционом плану, међутим сви рокови су сада истекли и посао остаје. ФАТФ позива Сенегал да што прије спроведе свој акциони план за рјешавање горе наведених стратешких недостатака.
Јужна Африка
Од фебруара 2023. године, када се Јужна Африка на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ-ом на јачању ефикасности свог режима СПН/ФТ, Јужна Африка је предузела кораке ка побољшању свог режима СПН/ФТ током свог првог циклуса извештавања, укључујући побољшање криминализације финансирања тероризма. Јужна Африка треба да настави да ради на имплементацији свог акционог плана ФАТФ-а тако што ће: (1) демонстрирати континуирани пораст одлазних захтјева за узајамну правну помоћ који помажу у олакшавању истрага ПН/ТФ и конфискације различитих врста имовине у складу са својим профилом ризика; (2) побољшање надзора ДНФБП заснованог на ризику и показивање да сви супервизори за СПН/ФТ примјењују ефикасне, сразмјерне и дјелотворне санкције за непоштовање; (3) обезбјеђивање да надлежни органи имају благовремен приступ тачним и ажурираним информацијама о стварним власницима (БО) о правним лицима и аранжманима и примјена санкција за кршење обавеза правних лица од стране БО; (4) демонстрирање сталног пораста захтјева агенција за спровођење закона за финансијским обавјештајним подацима од стране Савјета страних инвеститора за његове истраге ПН/ТФ; (5) демонстрирати континуирано повећање истрага и кривичног гоњења озбиљног и сложеног прања новца и читавог спектра ТФ активности у складу са својим профилом ризика; (6) унапређење његове идентификације, заплијене и конфискације имовине стечене и средстава ширег спектра предикатних кривичних дјела, у складу са својим профилом ризика; (7) ажурирање своје Процјене ризика ТФ како би се информисало о спровођењу свеобухватне националне стратегије за борбу против финансирања тероризма; и (8) обезбјеђивање ефективне примјене циљаних финансијских санкција и демонстрирање дјелотворног механизма за идентификацију појединаца и ентитета који испуњавају критеријуме за домаће именовање.
Јужни Судан
Од јуна 2021. године, када се Јужни Судан на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ-ом на јачању ефикасности свог режима БППН/БПФТ, Јужни Судан је предузео кораке ка побољшању свог режима СПН/ФТ, укључујући спречавање криминалаца да контролишу или посједују финансијске институције. Јужни Судан треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана, укључујући: (1) спровођење свеобухватне ревизије Закона о СПН/ФТ (2012), уз подршку међународних партнера, укључујући техничку помоћ, како би се ускладили са ФАТФ стандардима; (2) постати потписница и у потпуности имплементирати Бечку конвенцију из 1988., Палермску конвенцију из 2000. и Конвенцију о финансирању тероризма из 1999. године; (3) обезбјеђивање да су надлежни органи на одговарајући начин структурисани и оспособљени за спровођење приступа заснованог на ризику када је у питању надзор над СПН/ФТ за финансијске институције; (4) развијање свеобухватног правног оквира за прикупљање и верификацију тачности информација о стварном власништву за правна лица; (5) операционализација потпуно функционалне и независне ФОЈ; (6) успостављање и спровођење правног и институционалног оквира за спровођење циљаних финансијских санкција у складу са резолуцијама Савјета безбједности Уједињених нација о тероризму и финансирању ширења оружја за масовно уништење; и (7) отпочињање имплементације циљаног надзора/мониторинга заснованог на ризику невладиних организација које су у ризику од злоупотребе за финансирање тероризма (ТФ).
ФАТФ примјећује ограничен напредак Јужног Судана у његовом акционом плану са свим роковима који су сада истекли, а посао остаје. ФАТФ поново охрабрује Јужни Судан да настави с имплементацијом свог акционог плана за рјешавање горе наведених стратешких недостатака што је прије могуће и демонстрира своју снажну политичку и институционалну посвећеност јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, посебно у подршци водећој агенцији за СПН/ФТ у координацији националних напора за СПН/ФТ.
Сирија
Од фебруара 2010. године, када се Сирија на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и МЕНАФАТФ-ом на решавању својих стратешких недостатака у СПН/БПФТ, Сирија је постигла напредак у побољшању свог система СПН/ФТ. У јуну 2014. ФАТФ је утврдио да је Сирија у великој мјери поступила са својим акционим планом на техничком нивоу, укључујући инкриминисање финансирања тероризма и успостављање процедура за замрзавање имовине терориста. Иако је ФАТФ утврдио да је Сирија завршила свој договорени акциони план, због безбједносне ситуације, ФАТФ није био у могућности да изврши посјету на лицу мјеста како би потврдио да ли је процес спровођења потребних реформи и акција почео и да ли се одржава. ФАТФ ће наставити да прати ситуацију и извршиће посјету на лицу мјеста у најкраћем могућем року.
Танзанија
У октобру 2022. године, Танзанија се на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом и ЕСААМЛГ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ. Од усвајања свог МЕР-а у априлу 2021. године, Танзанија је постигла напредак у неким од препоручених радњи МЕР-а за побољшање свог система, укључујући развој правног оквира за финансирање тероризма и циљане финансијске санкције (ТФС) и ширење стратешке анализе ФОЈ. Танзанија ће радити на имплементацији свог акционог плана ФАТФ-а: (1) побољшањем надзора финансијских институција и ДНФБП заснованог на ризику, укључујући спровођење инспекција на основу осјетљивости на ризик и примјеном дјелотворних, сразмјерних и одвраћајућих санкција за неусклађеност; (2) показивањем способности органа да ефикасно спроводе низ истрага и кривичног гоњења прања новца у складу са профилом ризика државе; (3) доказивањем да органи за спровођење закона предузимају мјере да идентификују, уђу у траг, заплијене и конфискују приходе и средства која потичу од извршења кривичних дјела; (4) спровођење свеобухватне процене ризика од ФТ и почетак примјене свеобухватне националне стратегије за борбу против тероризма, као и демонстрацију способности за спровођење истрага о ФТ и кривично гоњење у складу са профилом ризика земље; (5) повећање свијести приватног сектора и надлежних органа о ТФ и ПФ везаним за циљаних финансијских санкција ; и (6) спровођење процјене ризика од ТФ за НВО у складу са стандардима ФАТФ и коришћење исте као основе за развој плана за информисање.
Турска
Од октобра 2021. године, када се Турска на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Турска је предузела позитивне кораке ка побољшању свог система СПН/ФТ, укључујући (1) повећање инспекција на лицу мјеста од стране надзорних органа у свим секторима, сразмјерно ризику; (2) побољшање употребе финансијских обавјештајних података за подршку истрагама о прању новца; (3) предузимање корака за побољшање приступа заснованог на ризику за надзор непрофитних организација како би се спријечила њихова злоупотреба од финансирање тероризма. Турска треба да настави да ради на имплементацији свог акционог плана за рјешавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) предузимање сложенијих истрага и кривичног гоњења ПН; и (2) спровођење више финансијских истрага у случајевима тероризма, давање приоритета истрагама и кривичном гоњењу у вези са групама које су одредиле УН.
ФАТФ напомиње да је Турска наставила да напредује у свом акционом плану; међутим, сви рокови су сада истекли. ФАТФ охрабрује Турску да настави да спроводити свој акциони план за рјешавање горе наведених стратешких недостатака што је прије могуће.
Уганда
Од фебруара 2020. године, када се Уганда на високом политичком нивоу обавезала да ће радити са ФАТФ и ЕСААМЛГ на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, Уганда је показала напредак, укључујући развој и имплементацију надзора финансијских институција и ДНФБП-а заснованог на ризику. Уганда треба да настави да ради на спровођењу свог акционог плана за решавање својих стратешких недостатака, укључујући: (1) обезбјеђивање да надлежни органи имају благовремен приступ тачним основним и стварним подацима о власништву за правна лица; и (2) повећање свијести о циљаним финансијским истрагама у вези са финансирањем пролиферације спровођењем обуке за финансијске институције и ДНФБП сектор о циљаним финансијским истрагама. ФАТФ наставља да прати надзор Уганде над сектором невладиних организација како би подстакао примјену приступа заснованог на ризику у надзору невладиних организација у складу са ФАТФ стандардима и ублажио нежељене посљедице.
ФАТФ изражава забринутост што Уганда није успјела да заврши свој акциони план, који је у потпуности истекао у мају 2022. ФАТФ снажно апелује на Уганду да брзо покаже значајан напредак у завршетку свог акционог плана до октобра 2023. или ће ФАТФ размотрити следеће кораке ако не буде довољно напретка.
Уједињени Арапски Емирати
Од фебруара 2022. године, када су Уједињени Арапски Емирати преузели политичку обавезу на високом нивоу да ће радити са ФАТФ-ом и МЕНАФАТФ-ом на јачању ефикасности свог система СПН/ФТ, УАЕ су показали значајан напредак, укључујући јачање и одржавање заједничког разумијевања ризика ПН/ТФ између различитих сектора и институција ДНФБП-а и обезбјеђивање детаљнијег разумијевања ризика од злоупотребе правних лица и правних аранжмана за ПН/ТФ.
Уједињени Арапски Емирати треба да наставе да раде на имплементацији свог акционог плана ФАТФ-а тако што ће: (1) демонстрирати континуирано повећање примјене дјелотворних, пропорционалних и одвраћајућих санкција за неусклађеност ФИ и ДНФБП-а са захтјевима за СПН/ФТ; показујући да сектори ДНФБП-а спроводе ЦДД засновану на ризику; и показујући повећање броја и квалитета СТР које су поднијеле ФИ и ДНФБП; (2) демонстрирање континуираног повећања издавања одвраћајућих, дјелотворних и сразмјерних санкција тамо гдје је то неопходно за кршење обавеза стварног власништва и (3) демонстрирање континуираног повећања ефективних истрага и кривичног гоњења различитих типова случајева прања новца у складу са профилом ризика УАЕ.
Вијетнам
У јуну 2023. године, Вијетнам се на високом политичком нивоу обавезао да ц́е сарађивати са ФАТФ-ом и АПГ-ом у циљу јачања ефикасности свог режима СПН/ФТ. Од усвајања извјештаја о евалуацији у новембру 2021. године, Вијетнам је постигао напредак у односу на неке од препоручених активности из извјештаја о евалуацији тако што се придружио Азијско- пацифичкој међуагенцијској мрежи за повраћај имовине (АРИН-АП) и усвојио национални акциони план за спречавање прања новца, борбу против финансирања тероризмна и финансирања пролиферације (СПН/ФТ/ФП). Вијетнам ц́е радити на имплементацији свог акционог плана израђеног у сарадњи са ФАТФ-ом тако што ц́е: (1) повец́ати разумијевање ризика, националну координацију и сарадњу у борби против ПН/ФТ; (2) унаприједити међународну сарадњу; (3) спроводити дјелотворан надзор заснован на процјени ризика у односу на финансијске и нефинансијске институцијаме (ДНФБП); (4) предузети активности регулисања виртуелне имовине и пружалаца услуга у вези са виртуелном имовином; (5) отклонити техничке недостатаке усклађености, укључујуц́и оне који се односе на кривично дјело ПН, циљане финансијске санкције, мјере провјере идентитета и трансакција клијената (ЦДД мјере) и пријављивање сумњивих трансакција; (6) спровести активности остваривања сарадње са приватним сектором; (7) успоставити систем који надлежним органима обезбјеђује адекватне, тачне и ажурне информације о стварном власништву; (8) обезбиједити независност ФОСа и побољшати квалитет и квантитет финансијско обавјештајних анализа и прослијеђених података; (9) дати приоритет паралелним финансијским истрагама и демонстрирање повец́ања броја предузетих истрага и кривичног гоњења за ПН; (10) приказати да постоји надзор над финансијским и нефинансијским институцијама (ДНФБП) у односу на њихову усклађеност са примјеном циљаних финансијских санкција и спречавање финансирања пролиферације и да постоји сарадња и координација између надлежних органа како би се спријечило избегавање примјене циљаних финансијских санкција и мјера спречавања финансирања пролиферације.
Јемен
Од фебруара 2010. године, када се Јемен на високом политичком нивоу обавезао да ће радити са ФАТФ-ом и МЕНАФАТФ-ом на отклањању својих стратешких недостатака у СПН/ФТ, Јемен је постигао напредак у побољшању свог система СПН/ФТ. У јуну 2014. ФАТФ је утврдио да је Јемен у великој мјери поступио на техничком нивоу свог акционог плана, укључујући: (1) адекватну криминализацију прања новца и финансирања тероризма; (2) успостављање процедура за идентификацију и замрзавање средстава терориста; (3) побољшање захтјева за дужну пажњу клијената и извјештавање о сумњивим трансакцијама; (4) издавање упутства; (5) развијање капацитета за праћење и надзор надзорних органа финансијског сектора и финансијске обавјештајне јединице; и (6) успостављање потпуно оперативне и ефективно функционалне финансијске обавјештајне јединице. Иако је ФАТФ утврдио да је Јемен завршио свој договорени акциони план, због безбједносне ситуације, ФАТФ није био у могућности да изврши посјету на лицу мјеста како би потврдио да ли је процес спровођења потребних реформи и акција почео и да ли се одржава. ФАТФ ће наставити да прати ситуацију и обавиће посјету на лицу мјеста у најкраћем могућем року.
Оригинал саопштење на енглеском језику можете наћи на сљедећем линку:
хттпс://www.фатф-гафи.орг/ен/публицатионс/Фатфгенерал/Инцреасед-мониторинг-јуне-2023.хтмл