- Влада Црне Горе
Министарство правде Државни секретар Борис Марић учествовао на Министа...
Државни секретар Борис Марић учествовао на Министарској конференцији на Јахорини
Сарајево, 22.10.2021.
Државни секретар Министарства правде, људских и мањинских права Борис Марић учествовао је на Министарској конференцији која је на тему “Превенција радикализације и насилног екстремизма у затворским установама на подручју Југоисточне Европе – изазови и визија будућности” организована на Јахорини.
Конференција је организована у циљу превазиласка постојећих проблема са радикализацијом и насилним екстремизмом, са циљем превенције те појаве у затворима и утврђивања заједничке визије будућности у борби са свим изазовима које ова појава доноси.
“На насилни екстремизам као глобални проблем који директно подрива виталне и стратегијске интересе државе, Влада Црне Горе је дала одговор кроз усвајање Стратегије превенције и сузбијања радикализације и насилног ектремизма за период 2020-2024. године”, казао је Марић и додао да су том Стратегијом дефинисане стратешке мјере за јачање националних капацитета, координацију активности свих субјеката унутар државе и јачање међународне сарадње у борби против ових изазова.
Наведеним документом се дефинише да ће Црна Гора предузети све доступне проактивне мјере и активности на националном, регионалном и међународном нивоу, укључујући и мјере за спрјечавање радикализације, регрутовања и финансирања тероризма. У затворским установама, радикализам и насилни екстремизам препознати су као дио спектра регионалних и глобалних безбједносних ризика, изазова и пријетњи и у Стратегији одбране Црне Горе.
Марић је истакао да је питање превенције третирано и Стратегијом за превенцију и сузбијање тероризма, прања новца и финансирања тероризма, а одређени аспекти овог феномена нашли су своје мјесто и у Стратегији сајбер безбједности Црне Горе и Стратегији за извршење кривичних санкција.
Државни секретар је подијелио информацију да смо у Црној Гори на издржавању казне затвора имали само два лица која су осуђена због кривичног дјела учествовање у страним оружаним формацијама (у Источној Украјини и у Сирији).
“За ова лица креиран је индивидуални програм третмана који је прилагођен њиховој личности и факторима ризика. Оба лица су издржала казне”, казао је Марић и нагласио да у посљедње двије године у Црној Гори није било затвореника који су радикализовани.
Он је поручио да, иако у сваком демократском друштву затворски систем представља нужни механизам задовољења правде и правичности, не смијемо губити из вида да лица лишена слободе и даље уживају људска права гарантована међународним конвенцијама и националним законима.
Присутни су својим учешћем допринијели циљу усаглашеног рјешавања и превенције једног од значајнијих проблема у сектору извршења кривичних санкција као и размјени искустава са колегама. Усаглашено је да ће се заједнички борити и радити на превенцији радикализације и насилног екстремизма у затворским установама региона.