Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Секуловић са амбасадором Краљевине Норвешке

Објављено: 23.09.2021. 06:48 Аутор: Министарство правде

Министар унутрашњих послова и координатор Министарства правде, људских и мањинских права Сергеј Секуловић примио је данас у посјету амбасадора Краљевине Норвешке у Србији, Сјеверној Македонији и Црној Гори Јøрна Еугена Гјелстада.

Састанак је био прилика да се саговорници осврну на пријатељске односе двије земље, као и да похвале добру сарадњу у области ванредних ситуација, полицијске сарадње и реадмисије.

Министар Секуловић је овом приликом посебно истакао сарадњу са Норвешким Центром за интегритет у сектору одбране – ЦИДС, која је допринијела изградњи бољег оквира јавног интегритета и смањењу правних и институционалних ризика од корупције у секторима безбједности и одбране. Норвешки центар за интегритет велики допринос даје и побољшању квалитета стратешких докумената МУП-а, нарочито на плану развоја полиције.

На састанку је било ријечи о заједничком пројекту  Владе Краљевине Норвешке и Владе Црне Горе који се тиче реформе правосуђа, а у оквиру којег је  реализован нови информациони систем у УИКС-у, који је почео са радом у јулу текуће године. 

Амбасадор Гјелстад похвалио је напоре и резултате које је министар Секуловић остварио за кратак временски период руковођења Министарством унутрашњих послова.

Гјелстад је истакао да се унапређивањем ових технологија јача повјерење грађана у институције, похвалио напоре које Црна Гора улаже на овом плану и казао да ће  Норвешка пружити подршку свим процесима у Црној Гори који имају за циљ јачање повјерења грађана у институције.

Напредак у преговарачком процесу Црне Горе много ће зависити и од напретка у области информационих технологија као и од постизања већег нивоа повезивања између информационих система правосуђа и државне управе, на чему ће се у наредном периоду интензивно радити, закључено је на данашњем састанку.

Амбасадор је, заједно са државним секретаром у Министарству правде, људских и мањинских права Борисом Марићем, сталном представницом УНДП-а у Црној Гори Даниелом Гашпариковом, посјетио Управу за извршење кривичних санкција (УИКС), гдје је, у присуству директора УИКС-а, Милана Томића, одржана презентација новог информационог система за УИКС, који представља дио информационог система правосуђа.

Нови информациони систем за УИКС развијен је у оквиру пројекта “Унапређење ефикасности система правосуђа” који финансирају Влада Норвешке и Влада Црне Горе, а спроводи УНДП у сарадњи са Министарством правде, људских и мањинских права. На овај начин биће омогућена размјена података између затворских јединица у оквиру УИКС-а, процедуре рада за запослене поједностављене, уз поуздану статистику и извјештавање. Циљ пројекта је унапређење свеукупне ефикасности и транспарентности правосуђа у Црној Гори кроз примјену информационо-комуникационих технологија у свакодневном раду правосудних инстотуција. Информациони систем оптимизоваће вријеме, рационализовати финансијске и људске ресурсе, аутоматизовати поступке и, у складу са концептом „правосуђа без папира“, обезбиједити електронску размјену података између правосудних институција – УИКС-а, судова, тужилаштва и Министарства правде, људских и мањинских права.

Према ријечима директора УИКС-а, реализацијом овог пројекта биће испуњен дио обавеза које су препознате као области које треба унапредити и кроз Извјештај Европске комисије, као и акциони план за поглавље 23. „У будућем периоду биће омугућена електронска размјена информација са системом правосуђа, тужилаштава, Министарства правде, људских и мањинских права као и другим институцијама, што знатно олакшава размјену података и убрзава пословне процесе“, додао је он.

Марић је истакао да реформа црногорског правосуђа представља један од кључних реформских процеса које је потребно спровести, нарочито у дијелу успостављања новог информационог система правосуђа. „Значај система је велики, са аспекта подизања квалитета и услова рада службеника УИКС-а, поуздане статистике, смањења папирне документације, као и аутоматске размјене података са осталим системима правосуђа”, навео је он.

Влада Краљевине Норвешке већ више од 10 година обезбјеђује значајну донаторску подршку реформи правосуђа у Црној Гори. „Дигитализација правосудног система приоритет за Норвешку, а независно и ефикасно правосуђе основ демократског друштва. Радује ме што су области обухваћене преговарачким поглављима 23 и 24 међу реформским приоритетима Владе Црне Горе. Норвешка ће и даље бити посвећен партнер Црној Гори“, истакао је амбасадор.

Према ријечима Гашпарикове, повјерење грађана у правосудни систем у великој мјери зависи од њихове перцепције ефикасности система, а данашњи тренд убрзане дигитализације прилика је за бољи учинак у раду институција. “Пројекат који финансира Влада Краљевине Норвешке вец́ је допринио достизању једног од циљева одрживог развоја, кроз коришћење дигиталних рјешања и промовисање ефикасног правосудног система. УНДП ће и даље подржавати Владу Црне Горе у надоградњи ових резултата и наставку реформи у овом сектору”, рекла је Гашпарикова.

Posjeta ambasadora Kraljevine Norveške UIKS-u

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?