ЕФСА: Мачке и псе не треба стално држати у затвореним просторима/боксевима, кавезима и сандуцима

Објављено: 17.11.2023. 09:27 Аутор: ЕФСА

Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА) препоручује избјегавање трајне употребе затворених простора /боксева, кавеза или сандука у циљу унапређења добробити мачака и паса у комерцијалним објектима за узгој. 

Савјет ЕФСА-е је објављен у научном извјештају (хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/ефсајоурнал/пуб/8213) као подршка потенцијалним законским мјерама за заштиту мачака и паса у комерцијалном узгоју који се држе за спорт, лов и друштво.

Извјештај такође укључује препоруке о стресу проузрокованим неповољном спољном температуром, условима смјештаја, пракси естетски прихватљиве хирургије и здравственим питањима која се односе на комерцијални узгој.

За вец́ину одраслих мачака, спољна температура између 15-26°Ц спречава стрес узрокован неповољним условима спољашње средине, док код одраслих паса за репродукцију/узгој нема довољно научних доказа да би се дефинисао такав општи температурни опсег.

ЕФСА је процијенила неке естетске и практичне хируршке праксе као што су (сјечење канџи са чланцима прстију код мачака и сјечење ушне шкољке, сјечење и скраћивање репа код свих животиња и одстрањивање гласних жица (девокализација) - код паса) не треба изводити осим ако је то неопходно ради заштите здравља животиња.

Репродукција код женки мачака и паса, животиња које нијесу достигле полну зрелост, не треба почети прије него што су потпуно одрасле, чак и кад су вец́ постигле полну зрелост (пубертет). Учесталост гравидитета треба контролисати, али су потребна даља истраживања како би се дефинисао минимални период између два партуса. Женке мачака и паса, које су старије од шест година, односно старије од осам, треба да прегледа ветеринар ради општег здравственог стања. 

Друге препоруке за псе укључују и потребу за периодом мрака сваког дана. Пси за репродукцију треба да имају простор за дружење и редовно вјежбање, по могуц́ности на отвореном. Нема довољно доказа да се утврди да ли су социјализација и вјежбање потребни и на дневној бази.

Научно засновани савјети за подршку законодавцима

По захтјеву Европске комисије (ЕК), ЕФСА је процијенила постоје ли научни докази за валидацију препорука Добровољне иницијативне групе / Волунтарy Инитиативе Гроуп (хттпс://фоод.ец.еуропа.еу/анималс/анимал-wелфаре/еу-платформ-анимал-wелфаре_ен).

Заштита мачака и паса до сада није била детаљно регулисана ЕУ законодавством. ЕФСА-ин научни извјештај пружа савјете у вези са смјештајем, здравственим питањима и болним процедурама и указује на области у којима недостају докази.

Законски предлог ЕК који се ревидира очекује се 2023. године (хттпс://фоод.ец.еуропа.еу/анималс/анимал-wелфаре/евалуатионс-анд-импацт-ассессмент/ревисион-анимал-wелфаре-легислатион_ен). 

У оквиру подршке законодавном процесу, ЕФСА је објавила сљедеће процјене о добробити:

Свиња: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/неwс/фарм-форк-ефса-провидес-рецоммендатионс-импрове-wелфаре-фармед-пигс

хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/неwс/ефса-алтернативес-цагес-рецоммендед-импрове-броилер-анд-хен-wелфаре

Музних крава, патака, гусака и препелица: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/неwс/ефса-беттер-хоусинг-неедед-даирy-цоwс-дуцкс-геесе-анд-qуаил-импрове-wелфаре

Транспорта животиња: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/неwс/море-спаце-лоwер-температурес-схортер-јоурнеyс-ефса-рецоммендатионс-импрове-анимал-wелфаре

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?