Екологија

Да ли, када пјешачите шумом, уочавате невјероватну разноврсност организама који живе заједно на једном мјесту, почев од маховина и папрати, гљива, дрвећа,    птица и других животиња? Или током путовања, кроз прозор посматрате како морски пејзаж прелази у травнате равнице, па потом у густе борове шуме? Ако је одговор потврдан, онда знате шта је екологија.

Екологија, као грана биологије која истражује како организми дјелују међусобно и према свом физичком окружењу, не односи се само на шуме богате живим свијетом, нетакнуту природу и живописне пејзаже. Ако сте, на примјер, икада пронашли мраве у вашој кухињи или буђ на зиду или у купатилу- и то је екологија.

Она проучава односе између живих организама, укључујући и људе, и њиховог физичког окружења. Оикос на старогрчком језику значи дом, а логос значи наука. Екологија је, значи, наука о нашој кући- планети Земљи на којој сви живимо. Екологија нам пружа сазнања о начинима да сачувамо здраву животну средину за будуће генерације.

Да бисмо сачували и одбранили Планету, морамо прво да кренемо од наше домовине, Црне Горе. Унапређењем еколошког статуса Црне Горе, служећи тако природи, здрављу и економским интересима садашњих и будућих генерација, допринијећемо, макар малим дијелом, да Црна Гора буде земља у којој ће се живјети у хармонији са природом. Други дио задатка је да задобијемо подршку и помоћ грађана у том подухвату.

ПРИРОДА И БИОДИВЕРЗИТЕТ ЦРНЕ ГОРЕ

На око 500 км од Рима, 1.500 од Париза и Берлина, и око 2.000 км западно од Москве, Црна Гора заузима мјесто у самом срцу Европе. Најјужнија тачка налази се на ушћу ријеке Бојане у Јадранско море, а најсјевернија дубоко у континенталном дијелу недалеко од тромеђе Босне и Херцеговине, Србије и Црне Горе. Због таквог географског положаја, између медитеранске климе на југу и планинске климе на сјеверу, овдје можете пронац́и стрме морске литице и дине, канјоне, клисуре и брзаке, ријеке које лијено вијугају равницама, крашке пец́ине и провалије, највећу криптодепресију на Балканском полуострву- Скадарско језеро, простране пашњаке, густе шуме, велике планинске вијенце и њихове бијеле врхове. Уз географску разноликост долази и велика биолошка разноликост.

Још од 1878. године, када је на подручју Биоградске горе настао Књажев забран, познат и као „Браник Краља Николе“ почиње вредновање и заштита природе у Црној Гори. Први национални парк на свијету, Јелоустоун проглашен је 1872, стога, само шест година након тог значајног догађаја, Црна Гора је прогласила своје “заштићено подручје”. Ово сазнање свједочи о историјату бриге према највриједнијим природним ресурсима земље који имају и изузетан научни, културни и туристички значај.

Црна Гора за сада има 73 национално заштићена подручја: од чега 3 строга резервата природе, сва три на Скадарском језеру; 1 посебни резерват природе- Тиватска солила; 5 националних паркова- НП Дурмитор, НП Биоградска гора, НП Ловћени (проглашени 1952), НП Скадарско језеро (проглашен 1983) и НП Проклетије (проглашен 2009); 6 паркова природе-то су Пива, Орјен, Зета, Комови, Улцињска солана и Драгишница и Комарница, 2 предјела изузетних одлика-Требјеса у Никшићу и Савинска Дубрава у Херцег Новом и 56 споменика природе!

Рјешењем Републичког завода за заштиту природе Црне Горе из 1967. године канјон ријеке Таре, у дужини од ушћа ријеке Бистрице недалеко од Мојковца па до Шћепан Поља, ставља се под заштиту Закона као споменик природе.

А све раскошне љепоте националног парка Дурмитор сврстале су га у попис Свјетске културне и природне баштине, одлуком Међународног одбора за Свјетску културну и природну баштину, у Паризу 1980. године. А Тара и њена канјонска долина, УНЕСЦО-вим програмом Човјек и биосфера 1977. године уврштена је у свјетске еколошке резерве биосфере.

Бока Которска је због свог изузетног еколошког и друштвено-културолошког значаја, од 1979. године подручје под УНЕСЦО-вом заштитом .

И ово су само неке од посебности и непроцјењивих блага наше домовине. Зато…

КАКО ДА ЗАШТИМО ЕКОЛОГИЈУ?

Постоји много различитих начина на које се штити екологија. Већина их дијели на три главна начина: очување, прописи и замјена расурса ради очувања равнотеже.

Бројне биљне и животињске врсте у Црној Гори су угрожене, а ситуација не иде набоље. Постоје биљне и животињске врсте које су ендемске само за Црну Гору, али и заштићена подручја чијих љепота нема ни нигдје на свијету. Неким врстама пријети чак опасност од изумирања. Квалитет ваздуха који удишемо се погоршава, климатске промјене на глобалном нивоу утичу и на Црну Гору. Нажалост, загађујемо наше ријеке и нашу земљу. Зато одлучно морамо кренути у акцију очувања и заштите наше природе! У томе очекујемо помоћ свих грађана Црне Горе, цивилног друштва и међународних партнера.

Природа у Црној Гори је наш савезник. Очувано, нетакнуто природно окружење непроцјењиво је насљеђе за будуц́е генерације.

ШТИТИМО ПРИРОДУ ДА БИ ОНА ШТИТИЛА НАС!

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?