Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Експертска мисија ТАИЕX-а у области здравствене заштите биља

Објављено: 15.05.2023. 13:00 Аутор: УБХВФП

У Управи за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове у периоду од 8. до 12. маја 2023. године, одржана је експертска мисија ТАИЕX-а за фитосанитарне инспекторе и Одсјек за здравствену заштиту биља, у циљу ефикасније имплементације Регулативе (ЕУ) 2019/2072 (ТАИЕX Еxперт Миссион он имплементатион оф Цоммиссион Имплементинг Регулатион (ЕУ) 2019/2072).

Међународни експерт Власта Кнапич из Словеније и Маријана Келава, руководилац одсјека за здравље биља Министарства пољопривреде Хрватске, кроз презентације и дискусију пренијеле су искуства држава чланица Европске уније у спровођењу одредби наведене Регулативе која регулише увоз и премјештање биља, биљних производа и објеката под надзором на начин да се спријечи уношење веома штетних организама на територију Европске уније. 

У циљу спријечавања уношења веома штетних организама на територију Црне Горе, као и у циљу усаглашавања са легислативом Европске уније, Одсјек за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, је прописом Листе штетних организама биља, биљних производа и и објеката под надзором („Сл.лист ЦГ, бр.32/2023) пренио одредбе Регулативе (ЕУ) 2019/2072, тако да су савјетници Одсјека за здравствену заштиту биља фитосанитарним инспекторима кроз практичан рад тумачили одредбе новог националног прописа, узмајући у обзир да су њиме прописане нове обавезе из области здравља биља.  

Током експертске мисије акценат је дат на новине у односу на досадашњи систем контроле у области здравља биља: повећан број биља, биљних производа и објеката под надзором који ће бити предмет контроле на увозу и за које ће бити потребан фитосертификат, као и категоризација штетних организама у зависности  од ризика од њиховог уношења, који је повезан и са биљем и са његовим поријеклом (карантински и регулисани некарантински штетни организми). 

Посебан акценат обуке је дат на забране уношења одређеног биља на територију Црне Горе у зависности од његовог поријекла. Наиме, осим забрана прописаних наведеном легислативом, забране се односе и на високоризично биље прописано Регулативом (ЕУ) 2018/2019, која је пренешена у Правилник о фитосанитарним мјерама за уношење биља и биљних производа који представљају неприхватљив ризик од штетних организама ("Сл. лист ЦГ", бр. 135/2022 и 32/2023).

Током експертске мисије дискутовало се и обавезама које су прописане регулативама Европске уније о приоритетним штетним организмима и службеним контролама, као важним елементима новог режима у здрављу биља.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?