- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Одржана радионица ТАИЕX-а за увознике биља и биљни...
Одржана радионица ТАИЕX-а за увознике биља и биљних производа
На иницијативу Одсјека за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, уз подршку Европске Комисије, одржана је радионица ТАИЕX-а за увознике биља, на којој су присуствовали и фитосанитарни инспектори, представници Управе царина и Одсјек за здравствену заштиту биља (ТАИЕX Wорксхоп он имплементатион оф Цоммиссион Имплементинг Регулатион (ЕУ) 2019/2072 релатед).
Радионица је одржана у Подгорици у хотелу „Аурел“, у периоду од 20. до 21. децембра 2023. године.
Циљ одржавања радионице је ефикаснија имплементација прописа у који је пренесена Регулатива (ЕУ) 2019/2072 којом су регулисани карантински штетни организми, регулисани некаранстински штетни органзми (РНQП), као и фитосанитарни захтјеви за биље, биљне производе и објекте под надзором приликом њиховог увоза и премјештања, као и ефикаснија имплементација прописа којим је пренесена Регулатива (ЕУ) 2018/2019 која регулише забрану увоза високоризичног биља.
Експерти Европске уније Маријана Келава, руководилац Одсјека за здравље биља Министарства Пољопривреде Хрватске, Ана Тичиновић Масница, руководилац дијела фитосанитарне инспекције у Сектору за пољопривреду и фитосанитарну инспекцију Хрватске и Алејандро Лорца, помоћник директора за санитарне послове и граничну контролу Министарства за пољопривреду, рибарство и храну Шпаније, пренијели су искуства имплементације новог режима здравља биља у њиховим државама укључујући и изазове које су имали током имплементације, а са којима се и данас сусријећу.
Акценат је дат на новине у односу на досадашњи систем контроле у области здравља биља: повећан број биља и биљних производа који ће бити предмет контроле на увозу и за које ће бити потребан фитосертификат, као и категоризација штетних организама у зависности од ризика од њиховог уношења, који је повезан и са биљем и са његовим поријеклом (карантински и регулисани некарантински штетни организми). Посебан акценат обуке је дат на забране уношења одређеног биља на територију Црне Горе у зависности од његовог поријекла. Наиме, осим забрана прописаних Листама штетних организама биља, биљних производа и објеката под надзором, забране се односе и на уношење високоризичног биља прописаног Регулативом (ЕУ) 2018/2019 која је пренесена у Правилник о фитосанитарним мјерама за уношење биља и биљних производа који представљају неприхватљив ризик од штетних организама.
Током радионице дискутовало се и о обавезама које су прописане регулативама Европске уније о приоритетним штетним организмима и службеним контролама, као важним елементима новог режима у здрављу биља.
НАПОМЕНА: Као што смо јавност упознали у претходном периоду, у циљу спријечавања уношења веома штетних организама на територију Црне Горе, као и у циљу усаглашавања са легислативом Европске уније, Одсјек за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, пренио је одредбе горе наведених регулатива у националне прописе, који су у међувремену ажурирани у складу са новим ЕУ измјенама, с тим да су у прописима и националне прелазне одредбе како се не би стварале трговинске баријере између чланица ЦЕФТА споразума. Као што је и у претходном периоду најављивано, прописи ступају на снагу 1. јануара 2024. године:
Листе штетних организама биља, биљних производа и објеката под надзором („Сл.лист ЦГ, бр.111/2023) у складу са Регулативом (ЕУ) 2019/2072, и
Правилник о фитосанитарним мјерама за уношење биља и биљних производа који представљају неприхватљив ризик од штетних организама ("Сл. лист ЦГ", бр. 135/2022, 32/2023, 56/2023, 84/2023 и 111/2023) у складу са Регулативом (ЕУ) 2018/2019.