- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Одржана едукација увозника биља у циљу имплементац...
Одржана едукација увозника биља у циљу имплементације нових прописа о здрављу биља
У циљу ефикасније имплементације нових прописа у области здравља биља који су ступили на снагу почетком јануара ове године, на иницијативу Одсјека за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, у организацији Привредне Коморе Црне Горе одржана је 01. фебруара 2024. године едукација увозника биља, биљних производа и објеката под надзором на којој су присуствовали и фитосанитарни инспектори ПЈ Подгорица.
Секретарка Одбора пољопривреде и прехрамбене индустрије Привредне Коморе ЦГ, Лидија Рмуш, поздравила је иницијативу за одржавање едукације истичући да је веома важно да привредници буду информисани о промјенама и правилима која се морају поштовати приликом увоза.
Представнице Одсјека за здравствену заштиту биља истакле су да је циљ едукације и да се сагледају изазови са којима су се увозници сусрели почетком имплементације нових прописа, ради њиховог рјешавања у смислу несметане трговине са што мање баријера уз поштовање прописа који су донешени као обавеза на путу придруживања Европској Унији и у циљу заштите територије Црне Горе од уношења веома штетних карантинских организама.
Увозницима је презентована практична примјена нових прописа: Листе штетних организама биља, биљних производа и објеката под надзором („Сл.лист ЦГ, бр.111/2023) у складу са Регулативом (ЕУ) 2019/2072, и Правилник о фитосанитарним мјерама за уношење биља и биљних производа који представљају неприхватљив ризик од штетних организама ("Сл. лист ЦГ", бр. 135/2022, 32/2023, 56/2023, 84/2023 и 111/2023) у складу са Регулативом (ЕУ) 2018/2019, с тим да су у прописима и националне прелазне одредбе како се не би стварале трговинске баријере између чланица ЦЕФТА споразума.
Акценат је дат на новине у односу на досадашњи систем контроле у области здравља биља: повећан број биља и биљних производа који ће бити предмет контроле на увозу и за које ће бити потребан фитосертификат, као и категоризација штетних организама у зависности од ризика од њиховог уношења, који је повезан и са биљем и са његовим поријеклом (карантински и регулисани некарантински штетни организми). Посебан акценат обуке је дат на забране уношења одређеног биља на територију Црне Горе у зависности од његовог поријекла. Наиме, осим забрана прописаних Листама штетних организама биља, биљних производа и објеката под надзором, забране се односе и на уношење високоризичног биља прописаног Регулативом (ЕУ) 2018/2019 која је пренесена у горе наведени Правилник о фитосанитарним мјерама за уношење биља и биљних производа који представљају неприхватљив ризик од штетних организама. Као што је јавност већ упозната, наведени прописи су доступни и на сајту Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове.
Осим наведених прописа, увозницима је акценат дат и на увозне одредбе прописа који се односе на карантинске штетне организме: бактерију Xyлелла фастидиоса, вирус смеђе набораности плода парадјза (ТоБРФВ) и фитоплазму Цандидатус Пхyтопласма витис која проузрокује златну жутицу винове лозе, узимајући у обзир изазове са којима су се увозници сусрели приликом увоза биљака домаћина наведених штетних организама.