Европска агенција за безбједност хране (Еуропеан Фоод Сафетy Аутхоритy – ЕФСА)

Европски систем безбједности хране успостављен је на основу смјерница Цодеx Алиментариус-а на начин да одваја процјену ризика од управљања ризиком у цијелом ланцу безбједности хране.

Европска агенција за безбједност хране (Еуропеан Фоод Сафетy Аутхоритy – ЕФСА) основана је 2002. године Уредбом 178/2002 Европског парламента и вијећа (Регулатион Но. 178/2002), као орган Европске уније за научну процјену ризика.

Процијена ризика коју врши ЕФСА, у оквиру свог мандата, подразумјева доношење независних научних мишљења, савјета и смјерница везаних за безбједност хране и хране за животиње, здравље и добробит животиња, здравље биља и заштиту биља, а на захтјев Европске комисије, Европског парламента и земаља чланица.

У циљу ефикасног функционисања европског система безбједности хране и за потребе доношења научних мишљења ЕФСА-а је у обавези да обезбиједи сарадњу и размјењује експертизу и податке са сродним националним и међународним институцијама, партнерима и експертима, превасходно из земаља чланица, а затим и из осталих земаља које нијесу чланице ЕУ.

ЕФСА Управни одбор (Манагемент Боард) управља радом Агенције и обезбјеђује да Агенција остварује своју мисију и дјелује у складу са законским оквиром ЕУ, али не утиче на независне научне активности које обавља ЕФСА.

Поред овога, ЕФСА Управни одбор именује и чланове Научног одобора и научних панела ЕФСА-е и директора/цу, који се бирају путем отвореног јавног позива, уз стриктне мјере и активности које обезбјеђују независност и превенирају конфликт интереса експерата.

За рад ЕФСА-е и извршење мандата веома је важна подршка коју ЕФСА-и пружају државе чланице путем Савјетодавног вијећа (Адвисорy Форум), фокалних тачака (Фоцал Поинтс) и научних мрежа (Сциентифиц нетwоркс).

Савјетодавно вијеће дјелује у оквиру кога се састају ЕФСА и представници националних органа држава чланице како би размјењивале информације и знања о процјени ризика повезаних с храном у Европи. Вијеће савјетује директора ЕФСА-е приликом израде програма рада и одређивања приоритета у погледу захтјева за научне савјете. Подршку му пружају националне контакт тачке (Фоцал поинтс) које дјелују као повезнице и центри за размјену информација, умрежавање и сарадњу.

Научни рад ЕФСА-е води Научни одбор (Сциентифиц Цоммиттее) и његових десет научних панела (сциентифиц панел) у чијем саставу се налазе експерти који су водећи у својим областима.

Научне мреже чине националне организације које сарађују са ЕФСА-ом у специфичним подручјима, координирају активностима ради лакшег успостављања оквира за научну сарадњу, обавјештавања о ризику, размјењују информације, стручна знања и најбоље праксе, развијају и спроводе заједницке пројекте.

Црна Гора сарадњу са ЕФСА-ом остварује од децембра 2010. године, у оквиру посебног програма за сарадњу ИПА земаља са агенцијама Европске уније, укључујући и ЕФСА-у, финансираном од стране Европске комисије, односно од ДГ НЕАР-а.

Програм подразумјева учешће и сарадњу црногорских надлежних и научних институција, представника и експерата у:

  • савјетодавним и научним мрежама ЕФСА-е;
  • заједничким пројектима и иницијативама за јачање капацитета за процијену ризика, организованим од стране ЕФСА-е или земаља чланица;
  • размјену података и информација за безбједност хране;
  • радним групама ЕФСА-е за доношење мишљења;
  • осталим активностима и иницијативама у оквиру надлежности ЕФСА-е.

Сарадња са ЕФСА-ом је од великог значаја за црногорске институције надлежне за Безбједност хране, имајући у виду скромне и ограничене националне ресурсе за процијену ризика, па је и Законом о безбједности хране прописано да надлежни орган приликом управљања ризиком у безбједности хране, поред осталих фактора од значаја за безбједност, узима у обзир и резултате процјене ризика и научна мишљења из Европске агенције за безбједност хране (Еуропеан Фоод сафетy аутхоритy - ЕФСА).

Сарадњу црногорских институција са ЕФСА-ом координира Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, орган надлежан за безбједност хране – УБХВФП, путем националне контакт тачке (Фоцал поинт).

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?