Европски ђир у Петњици: Представници ИПАРД структуре на састанку са менаџментом општине и у посјети ИПАРД кориснику

Објављено: 17.05.2024. 08:29 Аутор: Нина Јакић

Представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде - генерална директорица Директората за рурални развој Андријана Ракочевић и генерални директор Директората за плаћање Марко Радоњић, поводом обиљежавања Дана Европе кроз серију разноврсних догађаја у неколико општина, под слоганом “Европски ђир” одржали су састанак са предсједником Општине Самиром Аговић и сарадницима, којем су присуствовали и представница Делегације Европске уније у Црној Гори Надиа Кyуцхукова и представница Министарства европских послова Ирена Бошковић, Шефица одјељења за евалуацију и подршку. 

Током састанка било је ријечи о европском путу Црне Гора у процесу интеграција, при чему су се присутни сложили да је веома значајно константно унапријеђивати сарадњу с обзиром да је улога општине важна карика у ланцу успјешне имплементације ИПАРД-а кроз активно учешће локалних самоуправа, са становишта издавања потребних докумената, дозвола и др.

Директорица директората за рурални развој Андријана Ракочевић упознала је присутне са најважнијим актуелностима у спровођењу ИПАРД програма, са посебним освртом на могућности остваривања подршке кроз два актуелна јавна позива за инвестиције у рурални туризам и прераду на газдинству. Током разговора, подсјетила је присутне да припреме квалитетне пројекате за руралну инфраструктуру, јер ће да се кроз Мјеру 6 - ИПАРД ИИИ програма, за коју се припрема акредитациони пакет подржавати изградња, реконструкција и опремање инфраструктуре потребне за развој руралних подручја, а корисници ове мјере су локалне самоуправе.

Предсједник Општине Самир Аговић истакао је приврженост грађана Петњице европском путу и представио најаважније резултате у области пољопривреде при чему је истакао значај реализације одређених пројеката који су спроведени у сарадњи са ресорним Министарством. Господин Аговић, подсјетио је да  у Петњици постоје природни потенцијали, и да иако је остварен значајан напредак, сматра да су могућности за развој пољопривреде много већи и да је потребно кроз модалитете разних пројектних сарадњи, нарочито преко Европских фондова, подстакнути пољопривреднике овог краја да искористе доступна средства из ИПАРД програма.

Директор Директората за плаћање Марко Радоњић информисао је присутне о реализацији ИПАРД ИИ програма кроз који је исплаћено 439 пројеката у вриједности од 30,5 милиона еура укупне подршке од чега 22,9 милиона еура ЕУ подршке и 7,6 милиона еура националних средстава и изразио увјерење да се кроз имплементацију ИПАРД ИИИ програма очекује већа апсорпција доступних средства, обзиром да је на располагању 63 мил. еура ЕУ средства.

Представница Делегације Европске уније у Црној Гори Надиа Кyуцхукова изразила је задовољство што је баш у овој општини планирана посјета ИПАРД корисника и да ће и убудуће Европска унија све више пажње посвећивати мањим општинама у Црној Гори, посебно на сјеверу и да ће бити све више програма помоћи. Такође, да се новим Планом раста намјерава да и прије приступања ЕУ грађани Црне Горе досегну европски животни стандард. 

Присутни су закључили да је чланство у ЕУ јасан стратешки циљ и значајан задатак за црногорску државну политику, поготово с аспекта достизања европских стандарда што директно утиче на побољшање стандарда живота пољопривредних произвођача Црне Горе, те да је сарадња ресорног Министарства са локалним самоуправама веома важна у циљу развоја капацитета за придруживање ЕУ.

Након овог састанка, најмлађи грађани општине Петњица осликавали су мотиве Европске уније које су представили на својој мини изложби, гдје су присутни имали прилику да се друже, фотографишу и разговарају са дјецом о њиховом виђењу чланства Црне Горе у ЕУ.

Djeca - Petnjica

У наставку је организована посјета пољопривредника из сектора мљекарства, корисника ИПАРД средстава Исмета Прентиц́ из села Савин Бор, који је кроз други Јавни позив Мјере 1 ИПАРД програма подржан за набавку трактора, балирки и фрезе са укупним износом инвестиције 37.420,00 (са ПДВ-ом), 30.925,62 (без ПДВ-а), док је укупан износ подршке 21.647,93 ЕУР, износ подршке ЕУ 16.235,95 ЕУР.

Ipard korisnik

ИПАРД корисник господин Претнић је истакао захваљујући ИПАРД средствима дошао је до механизације која му је била неопходна како би убрзао и олакшао процес производње на свом газдинству и позвао своје суграђане да се пријаве и искористе доступна средства ИПАРД програма.

traktor

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?