- Влада Црне Горе
Фокус на конкретним пројектима и свима видљивим ре...
Фокус на конкретним пројектима и свима видљивим резултатима
Изградња Института за болести дјеце – пут ка трансформацији црногорског здравства
Потпредсједник Владе за рад, образовање, здравство и социјалну политику, др Срђан Павићевић, састао се са Карлом Милером, амбасадором Републике Аустрије у Црној Гори.
Амбасадор Милер је изразио велику дозу оптимизма када је ријеч о спремности и одлучности 44. владе да убрза процес приступања ЕУ, те у том контексту види прилику за интензивирање традиционално добре сарадње и продубљивање пријатељских односа између двије земље. Амбасадор је био сагласан са констатацијом господина Павићевића да су четири области које покрива и прати његов Кабинет есенција свакодневног живота грађана и истакао:
Брига за дјецу и младе у оквиру система образовања који је у складу са потребама тржишта рада и система здравствене и социјалне заштите рањивог становништва – области су којима се мјери озбиљност сваке државе. Ослањајући се на вјековно искуство које долази још из доба монархије, Влада Аустрије је успјела да развије ове системе до нивоа у којем се грађани осјећају комфорно и безбједно.
Господин Павићевић је подсјетио на бројне градитељске подвиге чији су остаци и даље присутни на тлу Црне Горе и подијелио своју визију будуће сарадње са Владом Аустрије.
Црногорском здравству су потребни темељна трансформација (која подразумијева потпуно нови модел пружања услуга и организације), као и крупни инфраструктурни пројекти без којих овај систем не може одговорити тренутним и нарастајућим потребама грађана Црне Горе, а посебно онима који су наша прва брига и највећи друштвени капитал – дјеци. Крајње је вријеме да Црна Гора добије нову дјечју болницу, тј. Институт за болести дјеце. Наша сарадња и партнерство на таквом пројекту могла би постати најефикаснији и дугорочно најплодотворнији вид подршке на пољу трансформације црногорског здравства.
Уз захвалност за све видове досадашње подршке, господин Павићевић је изразио мишљење да се треба фокусирати на конкретне пројекте који доносе свима видљиве резултате.
Амбасадор Милер је показао пуно разумијевање за овај приступ у сарадњи и подијелио свој ентузијазам у погледу ове идеје тако што је најавио да ће између двије владе у најскорије вријеме успоставити контакте на највишем нивоу како би се испитале могућности за реализацију овог пројекта, укључујући и досадашње видове сарадње на пољу образовања недостајућих кадрова медицинске и немедицинске струке на угледним аустријским универзитетима.