Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Глобално писмо младих о климатској акцији

Глобално писмо младих о климатској акцији представља позив на акцију од стране младих људи широм свијета, и директно се обраћа лидерима који присуствују самиту ЦОП26 - 26. конференцији Уједињених нација о климатским промјенама која ће се одржати у новембру 2021. године у Глазгову.

Ово писмо је резултат опсежног истраживања од стране Бритисх Цоунцил-а и непрофитног друштвеног предузећа „Цаталyст ин Цоммунитиес“, за које је коришћен приступ комбиноване методологије, укључујући масовно прикупљање података о ставовима, искуству и тежњама 8.000 младих људи из 23 земље.

Са циљем што веће заступљености у погледу пола, поријекла, локације и друштвено-економског статуса, истраживачки тим је радио упркос глобалним ограничењима узрокованих пандемијом ЦОВИД-19 како би ојачао глас младих људи данашњице, који није присутан у дебатама о климатским промјенама. Истраживање за овај извјештај спроведено је у периоду од јануара до марта 2021.

Кључне поруке и препоруке проистекле из овог истраживања налазе се у тексту овог документа, у наставку самог писма.

Глобално писмо младих о климатској акцији, и пратећа кампања 8.000 Рисинг, саставни је дио програма Бритисх Цоунцил-а „Тхе Цлимате Цоннецтион“, глобалне платформе за дијалог, сарадњу и акцију, која повезује милионе људи кроз заједничка рјешења за климатску кризу.

У средишту овог заједничког приступа су млади људи, јер их подржавамо да појачају свој глас, стекну вјештине и креирају мреже за учешће у смисленом дијалогу, доводећи до стварних промјена у циљу добробити наше планете.

Надамо се да ће вас ово писмо инспирисати да размислите о својој улози у борби против негативних утицаја климатских промјена и мотивисати вас да предузмете мјере у границама ваших могућности.

Сазнајте више о истраживању за Глобално писмо младих о климатској акцији, прочитајте извјештај и придружите се кампањи 8.000 Рисинг на сљедећем линку: www.бритисхцоунцил.орг/цлимате-цоннецтион/гет-инволвед/глобал-yоутх-леттер

Поштовани лидери самита ЦОП26,

Нас више од 8.000 младих људи из 23 земље широм свијета обраћа Вам се како бисмо подијелили наше циљеве и тежње за будућност наше планете.

Представљамо оне чији се глас не чује у дебатама о климатским промјенама, али смо управо ми они који ће највише бити погођенињима– како сада, тако и у будућности.

Долазимо из свих слојева друштва, амноги од нас сузанемарени. Имамо од 18 до 35 година и укључујемо мушкарце, жене и друге припаднике родног спектра. Потичемо како из градских, тако и из руралних подручја. Имамо различите могућности приступа образовању и запошљавању, различите друштвено-економске статусе, а неки од нас су и особе са инвалидитетом.

Од младих жена и дјевојака у непалским селима, трансродних особа у градовима Бангладеша, до незапослених младих људи у Кенији - сви желимо да се наш глас чује и вреднује на самиту ЦОП26.

Кроз анкете, фокус групе, кампање на друштвеним медијима и апликације за састанке и размјену порука, коначно смо добили прилику да подигнемо свој глас. А сада, желимо да овај заједнички апел подијелимо са Вама, да изнесемо наше наде и захтјеве за климатску акцију.

Како климатске промјене утичу на нас

Дубоко смо забринути због дугорочних ефеката климатских промјена. У зависности од мјеста гдје живимо, већ смо свједоци утицаја климатске кризе. Доживјели смо ерозију обала у Уједињеним Арапским Емиратима, дефорестацију у Амазонији, загађење ваздуха у Торину и поплаве у руралном Бангладешу и Јужној Африци.

Осим што уништава нашу природну средину, климатска криза умањује и наше могућности запошљавања у будућности. С обзиром на чињеницу да је економски раст директно повезан са климатским промјенама, ако се не ријеши ово питање, неће бити ни дугорочног економског раста и, самим тим, биће далеко мање радних мјеста. А то утиче на све нас.

Порука свјетским лидерима

Емисија угљеника порасла је за 60 посто у посљедњих 30 година. Не можемо наставити као да се ништа не дешава ако желимо да одржимо глобални пораст температуре испод 1,5° Ц. Из тог разлога је потребно да наши лидери буду активнији у одговору на овај глобални изазов.

Наши лидери нас морају саслушати. Треба да препознате да смо мотивисани, спремни да учимо, инспирисани, и вољни да дјелујемо - за садашњицу и за будућност. Желимо да се уклоне системске препреке око сврсисходног ангажовања младих у климатске акције, као и друга кључна питања. Омогућите нам да приступимо институцијама, пустите нас у просторе гдје се доносе одлуке, пружите нам ресурсе и радите са нама на рјешавању климатске кризе.

Наша залагања

Желимо да остваримо свој истински потенцијал, али већина нас никада није учествовала у акцијама ублажавања негативних утицаја климатских промјена. Спремни смо да постанемо политички активни - не само учешћем у демонстрацијама, већ ширењем информација о климатским промјенама и служећи као узор нашим вршњацима. На тај начин можемо почети да утичемо на људе око нас и да сарађујемо на стварању промјена.

Вјерујемо да млади људи могу утицати на акцију за климатске промјене. Брзо реагујемо и брзо прилагођавамо наш начин живота, тако да можемо бити примјер старијим генерацијама. Сада смо повезани више него икада и отворени смо за сарадњу иуважавање и других мишљења..

Путем интернета и дигиталних алата, своју улогу дигиталних грађана можемо искористити за размјену знања и искустава са својим вршњацима, нарочито са онима који су маргинализовани и рањиви.

Спремни смо да промијенимо начин на који живимо. Спремни смо да смањимо конзумеризам и расипање, као и наш карбонски отисак. Ми смо посљедња генерација која може да заустави климатске промјене, и спремни смо да учинимо оно што је потребно да постигнемо наш циљ - заједно као јединствен свијет.

Наши глобални гласови

„Данашњи млади ц́е сјутра бити доносиоци одлука. Због тога је од суштинске важности да млади људи широм свијета буду свјесни питања животне средине и климе, како би могли да допринесу рјешавању ових глобалних изазова.“ Глас из руралне Индије

„Желимо да будемо активни и константно учествујемо у дугорочном процесу од стране младих и за младе, у којем они могу развити не само дискурс, већ и акције које укључују друштво у цјелини и њихове локалне заједнице.“ Глас из Бразиле

„Ако се млади људи буду бавили питањем климатских промјена и радили заједно као један, њихов глас ће се чути, и то ће охрабрити цијели свијет да предузме акцију.“ Глас незапослене жене из руралне Кеније 

„Нашим младима је потребно образовање, вјештине и оснаживање. То су све ствари које повећавају њихову способност у борби против климатских промјена у нашој заједници.“ Глас незапосленог из Индонезије  

„Ми смо будућност, а ако желимо да видимо будућност, морамо очувати животну средину и за сљедеће генерације.“ Глас незапосленог из Јужне Африке

„Младе људе би требало више едуковати на тему климатских промјена и видјети ефекте едукације ... требало би да им лидери дају подршку кроз могућности запошљавања.“ Глас незапосленог са Филипина

„Влада и народ треба заједно да раде на проналажењу рјешења за ово глобално питање“. Женски глас из Турске

„Треба изградити енергетски ефикасне градове користећи технике зелене градње, енергију вјетра и биоенергију. Треба да смањимо загађење и емисије из аутомобила и фабрика и створимо нови систем за праћење и процјену временских прилика и нивоа мора како бисмо помогли да људи буду безбједни.“ Женски глас из руралних Уједињених Арапских Емирата

Шта тражимо од наших лидера

Желимо да се владе ослоне на наше знање и креативност, да ојачају наше могућности образовања и обуке, као и да улажу у зелену технологију која смањује штетни утицај на животну средину и отвара нова радна мјеста за садашње и будуће генерације. Желимо образовање које ће нас инспирисати, које промовише запошљавање и даје нам алате за предузимање климатских акција. Желимо гаранције и залагање за смањење емисије угљен-диоксида, и, оно што је једнако важно, желимо да пружите боље одговоре на друштвена питања у нашим друштвима, као што су незапосленост и приступ образовању.

Упоредо са овим глобалним писмом, наше мисли су обухваћене и исказане у националним писмима, из сваке од наше 23 земље. То ће помоћи креаторима политика, актерима цивилног друштва и младима да идентификују појединачна и колективна искуства, изазове и могућности за изградњу отпорности на климатске промјене. Имамо прилику да мобилишемо највећу популациону групу у сваком региону - младе људе - да дјелују као носиоци колективног управљања климом у цијелом свијету, и да се надограђујемо на акције, идеје, иновације и промјене које воде млади, путем веза на глобалном и националном нивоу, као и на нивоу заједнице.

Наша коначна порука је да смо ми, као млади људи, изузетно позитивни у погледу потенцијалне будућности наше планете - али само ако наш глас чују свјетски лидери и креатори политика и ако нам је дата могућност да се ангажујемо и направимо разлику. А ми смо спремни да радимо са вама на стварању тих могућности.

Додатне информације

Глобално писмо младих о климатској акцији настало је коришћењем квалитативних и квантитативних података прикупљених током опсежног истраживачког пројекта који је покренуо Бритисх Цоунцил, спроведеног у 23 земље свијета*.[и] 

Сљедеће кључне поруке и препоруке преузете су из налаза тог истраживања и представљају корисне додатне информације лидерима и креаторима политика, као и свима другима који су забринути због климатских промјена - о томе како се настојања и тежње младих људи могу преточити у стварне акције.

Кључне поруке

Најснажнија и најважнија порука која произилази из овог истраживања је да постоји снажан, јединствен глас младих људи у вези питања климатских промјена, у све 23 земље.

Млади сматрају да су климатске промјене једна од највећих пријетњи свијету, која је без преседана. Иако вјерују да могу одиграти кључну улогу у рјешавању овог питања, већина младих људи каже да никада нијесу учествовали у акцијама ублажавања климатских промјена.

Ипак, многи су спремни да постану политички активни - не једино учешћем у демонстрацијама, већ ширењем информација о климатским промјенама путем друштвених мрежа, постајући узор својим вршњацима по питању климатских промјена. Дјелујући на тај начин, вјерују да могу утицати на људе око себе, борити се против дезинформација и сарађивати у циљу постизања позитивних промјена. Укратко, млади људи позивају да им се пружи могућност да дају драгоцјен допринос климатским изазовима.

Једна од главних критика које упућују млади људи је перцепција „много приче, а  нимало акције“. Ипак, они су спремни да воде својим примјером и да дјелују. Вјерују да разумију проблеме (на примјер, развој вјештина, потребу за акцијом) и увиђају да су, иако смо сви међусобно повезани, потребни различити приступи у различитим дјеловима свијета. Осим тога, иако је већина младих људи вољна и спремна да дјелује и укључи се у глобалне иницијативе као што је самит ЦОП26, недостају им информације о тим иницијативама, што представља препреку њиховом учешћу и ангажовању.

Креатори политика треба да схвате да многи млади људи сматрају да њихови лидери и доносиоци одлука не чине довољно на рјешавању питања климатских промјена. Такође треба да цијене значај и корист друштвених медија у животу младих. Било би упутно да организације цивилног друштва и невладин и непрофитни сектор истраже употребу дигиталних канала за размјену релевантног образовања и знања о климатским промјенама међу младима. Они потом могу дјеловати као средство за појачавање колективног гласа младих, како би се осигурало да се тај глас чује и одрази на ширем нивоу.

Будуће генерације морају бити укључене у развој климатских акционих планова, који ће садржати мјерљиве исходе и реалне, смислене циљеве - било да се ради о борби противкрчења шума, загађења или емисије угљеника. Сви имамо одговорност да ангажујемо и вреднујемо младе људе данашњице и да их укључимо у планирање и примјену рјешења за климатске промјене.

Иако су млади људи вољни и способни да дјелују - и у многим случајевима вјерују да за то имају и потребне вјештине - и даље постоји потреба за одговарајућим образовањем, обуком, подизањем свијести јавности и приступом информацијама, јер су сви они кључни за изградњу вјештина за ефикасну климатску акцију. Свјесни су да је климатски изазов превелик да се са њим сами ухвате у коштац, али не само да им недостају начини за активно учешће, већ и климатска писменост, језик и лидерске вјештине за покретање климатских акција међу својим вршњацима и у оквиру њихових заједница.

Стога би им требало олакшати приступ локалној и глобалној литератури и ресурсима о климатској науци, климатским акцијама и јачању отпорности  на изазове. Комуникација, креативно рјешавање проблема и вјештине активног грађанства такође треба да буду кључни приоритети учења, тако да млади људи могу ефикасно изразити своје забринутости и предложити акције својим вршњацима, породицама, заједницама и лидерима.

Препоруке

1. Развити одговарајуће форуме за младе људе путем којих могу изразити своје ставове и  осјећања према будућности наше планете и свом мјесту у њој.

2. Охрабрити више младих људи да дођу у први план ових разговора, увиђајући да је већина њих отворенија да слуша своје вршњаке.

3.   Створити разнолике структуре за консултације како би се осигурало да се саслуша глас младих људи. 

4.  Успоставити комуникационе канале за младе људе и удаљене заједнице до којих је тешко  допријети; апликација за консултације била би ефикасна у многим контекстима гдје је потребно премостити удаљеност. 

5.   Подићи свијест о климатским промјенама у руралним подручјима која имају ограничен приступ или немају приступ дигиталним ресурсима на друге начине, попут штампаних материјала, организација  цивилног друштва и образовних установа.

6.   Подржати незапослене и младе људе да постану тренери, да побољшају своје знање и вјештине о климатским промјенама, и подржати одрживи развој у руралним подручјима. 

7.   Организовати мини или микро-ЦОП самите тромјесечно или два пута годишње у руралним и удаљеним подручјима, како би се осигурало да млади људи буду добро опремљени вјештинама за ефикасно прилагођавање климатским промјенама.

8.   Укључити климатске промјене у школске програме. 

9.   Користити школске догађаје и догађаје у заједници за подизање свијести.

10. Подржати развој колективних акционих планова за младе, у сарадњи са цивилним друштвом и другим  организацијама.

 11. Изградити практичне и дјелотворне инфраструктуре друштвених медија за промоцију инклузивног, позитивног ангажмана и подршку развоју релевантних акционих планова.

12. Развити јасне, разумљиве мјере за рјешавање климатских промјена како би млади људи уочили напредак и стекли повјерење у рјешења.

13. Ојачати напоре на подизању свијести и изградњи капацитета за бављење утицајима климатских  промјена на здравље младих.  

Сљедеће препоруке одражавају како млади људи мисле да се њихово учешће може унаприједити

  1. Креатори политика и лидери морају развити јасне и једноставне акционе планове, прилагођене свакој земљи и њеним јединственим изазовима, тако да млади људи могу дати свој допринос путем:
  • комуникацијске кампање како би се осигурало да се њихов глас чује,
  • прилагођавања личног понашања (на примјер, залагање за штедњу воде или сузбијање загађења),
  • подизања свијести путем друштвених медија и других канала,
  • вођења и/или учешћа у друштвеним кампањама (на примјер, иницијативе за рециклажу и садњу дрвећа),
  • волонтирања у локалним организацијама ради побољшања отпорности рањивих група и заједница у вези климатских промјена и катастрофа.
  1. Ојачати управљање на више нивоа по питању климатских промјена и ангажовање младих како би се осигурала усклађеност на локалном, националном и регионалном нивоу.
  2. Мобилисати младе људе да подрже израду материјала за подизање свијести угрожених група, попут жена и дјевојака, особа са инвалидитетом, других мањинских група и дјеце, као и оних који живе у руралним подручјима који иначе немају приступ таквом материјалу.
  3. Креирати глобалне и националне програме подршке младима путем којих могу развијати или додатно усавршавати кључне вјештине за климатске акције, као што су друштвени медији, језик и лидерство, и комуникација.
  4. Поставити младе људе да буду предводници климатских акција и ублажавања ризика.

Ове препоруке нијесусвеобухватне, и даље ангажовање младих људи путем дискусија у фокус групама ће генерисати додатне податке који ће служити као путоказ за даље дјеловање.

[и] * Авганистан, Бангладеш, Бразил, Етиопија, Њемачка, Индија, Индонезија, Ирска, Италија, Кенија, Мексико, Мјанмар, Непал, Нигерија, Пакистан, Филипини, Јужна Африка, Шри Ланка, Турска, Велика Британија, Уједињени Арапски Емирати, Вијетнам и Зимбабве.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?